Rzeszów - Wtorek, 21.01.2025
Reklama

Na budynku Politechniki Rzeszowskiej powstał mural Ignacego Łukasiewicza

Dodano:

fot. Beata Motyka, Politechnika Rzeszowska
fot. Beata Motyka, Politechnika Rzeszowska
RZESZÓW. Na Politechnice Rzeszowskiej odsłonięto mural upamiętniający Ignacego Łukasiewicza, wynalazcę lampy naftowej i pioniera przemysłu naftowego w Europie.  W ten sposób uczelnia uhonorowała swojego patrona w ramach obchodów Roku Ignacego Łukasiewicza.

Oficjalne odsłonięcie malowidła nastąpiło 25 listopada 2022 r. Uroczystej prezentacji muralu dokonał rektor prof. Piotr Koszelnik. „Do tej kolekcji rzeszowskich murali dochodzi dziś kolejny poświęcony wybitnemu człowiekowi, który zapisał się na trwałe nie tylko w historii stolicy województwa podkarpackiego, regionu, ale też Polski. Uhonorowanie Ignacego Łukasiewicza, wspaniałego wynalazcy i patrona naszej uczelni wpisuje się w obchody Roku Ignacego Łukasiewicza oraz w ideę kultywowania wcielania w życie humanistycznych treści głoszonych i realizowanych przez tego wybitnego człowieka” – podkreślił rektor prof. Piotr Koszelnik.

Mural upamiętniający Ignacego Łukasiewicza zdobi wysoką na 12 metrów północno-wschodnią ścianę budynku J Politechniki Rzeszowskiej przy ul. Podkarpackiej 1. Jego wymiary to około 170 m2. Na ścianie zamontowano 7 lamp LED. Jedna z nich została wykonana na specjalne zamówienie, umieszczono ją na promieniu światła lampy Ignacego. Oświetlenie włącza się za pomocą zamontowanego zegara astronomicznego.
Reklama
Na oknach zostały zamontowane siatki, które przepuszczają światło do wnętrza budynku, tworząc jednolitą powierzchnię muralu na zewnątrz budynku. Malowidło jest w całości pokryte lakierem poliuretanowym, czyli tzw. farbą antygraffiti.

Mural został sfinansowany z pieniędzy pozyskanych w ramach konkursu na projekt grantowy „Rozgrzewamy Polskie Serca” Fundacji PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza.
 
Wykonawcą mural jest firma MIX-ART Mural z Krasnej k. Krosna. Projekt muralu został wyłoniony w konkursie, którego zwycięzcą został Przemysław Śliwka.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Bieg Niepodległości odbędzie się wirtualnie

RZESZÓW. 11 listopada br. nie będzie biegaczy i nie będzie kibiców na ulicach Rzeszowa. Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną, organizatorzy 8. PKO Biegu Niepodległości „z bólem serca” postanowili zmienić formułę imprezy. 

Rzeszów

Nowe ogniska koronawirusa w powiecie rzeszowskim

Sanepid udostępnił najnowszy raport dotyczący ognisk koronawirusa w województwie podkarpackim. W powiecie rzeszowskim pojawiły się dwa nowe ogniska. Na Podkarpaciu jest ich łącznie dziewięć.

Rzeszów

Nowy punkt drive-thru w Rzeszowie

RZESZÓW. W Rzeszowie otwiera się piąty punkt pobrań wymazów w kierunku COVID-19. Na Podkarpaciu łącznie działa już 30 takich miejsc.

Rzeszów

Strajk kobiet. W poniedziałek kolejny protest w Rzeszowie

RZESZÓW. Protestujący ponownie wyjdą i wyjadą na ulice Rzeszowa. Początek demonstracji o godz. 17:00.

Rzeszów

Miasto odkupi chryzantemy od handlarzy

RZESZÓW. Rzeszów, podobnie jak wiele innych miast w Polsce, odkupi chryzantemy od handlarzy. Ozdobią one m.in. miejskie klomby i rabaty.

Rzeszów

Dodatkowe ograniczenia w rozkładzie jazdy MKS

RZESZÓW. Od 2 listopada wprowadzone zostają dodatkowe ograniczenia w kursowaniu autobusów MKS. 

Rzeszów

Cmentarze zamknięte na 3 dni. Linie specjalne MPK odwołane

RZESZÓW. Rząd podjął decyzję o zamknięciu cmentarzy na trzy dni. ZTM w Rzeszowie odwołał kursy linii specjalnych.

Rzeszów

Strajk kobiet. Dziś kolejny protest w Rzeszowie

RZESZÓW. „Przepraszamy za utrudnienia mamy rząd do obalenia” – pod takim hasłem dziś w Rzeszowie odbędzie się kolejny protest przeciwników orzeczenia TK ws. aborcji. 

Reklama