Rzeszów - Poniedziałek, 23.12.2024
Reklama

MPWiK realizuje dużą inwestycję w północno-zachodniej części Rzeszowa

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie rozpoczęło budowę nowej sieci kanalizacji sanitarnej w północno-zachodniej części miasta. W tym rejonie, zwłaszcza na osiedlu Miłocin oraz w okolicy strefy Dworzysko, pojawiały się problemy z przepustowością instalacji kanalizacyjnych.

MPWiK dysponuje kompletną dokumentacją projektową na nowy odcinek sieci kanalizacji sanitarnej o długości ponad pięć kilometrów. Realizację inwestycji rozpoczęto od budowy blisko 630 metrów kanalizacji. Prace prowadzone są na razie w rejonie ul. Miłocińskiej.

Realizacja tego zadania pozwoli zapobiec  potencjalnym i mocno realnym problemom z funkcjonowaniem sieci. – Rozpoczęta inwestycja dotyczy m. in. osiedli: Miłocin, Baranówka, Staromieście, Pogwizdów Nowy, ale także firm prowadzących działalność w strefie gospodarczej Rzeszów Dworzysko. To tereny mocno zurbanizowane i stale intensywnie rozbudowywane  – mówi Mirosław Pięta, kierownik Jednostki Realizującej Projekt z rzeszowskiego MPWiK.

MPWiK szacuje, że w związku z rozbudową i rozwojem osiedli ilość ścieków trafiających do przepompowni przy ul. Lubelskiej może wzrosnąć nawet pięciokrotnie.
Reklama
- Dotrzymujemy kroku rozwojowi miasta. Na bieżąco rozbudowujemy sieci wodociągowo-kanalizacyjne. A tam gdzie jest to konieczne adaptujemy je do nowych, zmieniających się uwarunkowań – mówi Marek Ustrobiński, prezes MPWiK Rzeszów.

Spółka planuje budowę kolektora kanalizacji sanitarnej o średnicy 800 mm od ulicy Kolbego do istniejącej przepompowni ścieków przy ulicy Lubelskiej. Zaplanowano także wykonanie specjalnej kraty mechanicznej przed przepompownią ścieków przy ulicy Wioślarskiej.

- Spodziewany wzrost ilości ścieków powoduje także konieczność wymiany tzw. kraty koszowej – mówi prezes Marek Ustrobiński i dodaje - konieczne jest zastosowanie nowoczesnej, automatycznej kraty zgrzebłowej o zgrubnym zakresie podczyszczania, która przede wszystkim zabezpieczy pompy przed ewentualnym zapchaniem i w skrajnym przypadku unieruchomieniem pompowni.

Wartość inwestycji to ponad 9 milionów 928 tysięcy złotych brutto. Zadanie jest dofinansowane środkami Unii Europejskiej, z Programu Infrastruktura i Środowisko.  

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

PKP PLK otrzymało dofinansowanie na przebudowę stacji Rzeszów Główny

RZESZÓW. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisały umowę na dofinansowanie dwóch projektów.

Reklama