Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

MPWiK nie wyklucza budowy elektrowni wiatrowej i wodnej

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, podczas jednej z konferencji, mówili o planach na przyszłość. Rozważają budowę elektrowni wodnej i wiatrowej.

22 listopada w siedzibie Urban Lab w Rzeszowie odbyła się konferencja „Ekomobilność i alternatywne formy transportu”, na której została przekazana m.in. informacja o wprowadzeniu do miasta innowacji wypożyczalni samochodów elektrycznym. Poza tym, w trakcie drugiego panelu, odbyła się prezentacja pt. „Rzeszów Miastem Innowacji i producentem czystej energii”, gdzie o energii wytwarzanej przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji mówił Robert Nędza, prezes zarządu.

Podczas prezentacji mogliśmy się dowiedzieć, że w 2018 roku na oczyszczalni ścieków wyprodukowano 2 408,5 mln m3 biogazu, 17 tys. GJ energii cieplnej, 4 931,5 MWh energii elektrycznej z biogazu oraz 857,5 MWk energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych. Dzięki oczyszczalni ścieków, wytworzona w niej energia zielona pokrywa w 76% jej zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz w 100% zapotrzebowanie na energię cieplną, dzięki której udało się zaoszczędzić na zakupach energii elektrycznej i cieplnej łącznie 3,43 mln zł.

Na terenie oczyszczalni ścieków od 2016  roku znajduje się także farma fotowoltaiczna, składająca się z 3220 paneli: „Roczna produkcja energii na farmie to prawie jedna GWh” – wyjaśniał obecny na konferencji Wojciech Drozdowski z MPWiK. Nie będzie to jedyna farma fotowoltaiczna, kolejna powstaje na terenie Zakładów Uzdatniania Wody: „Będzie ona większa od tej na oczyszczalni ścieków. Zakłada montaż 4 tys. paneli” – dodawał Wojciech Drozdowski.
Reklama
Do energetycznej niezależności jeszcze daleka droga co m.in. podkreślał Robert Nędza: „Daleko jeszcze do tego żebyśmy zabezpieczyli 100% zapotrzebowania na energię. Do tego celu będziemy dążyć”. Dodajmy, że aktualnie MPWiK wytwarza 6 GWh energii zaś zużywa 17 GWh, różnica 11 GWh zostaje zakupiona. Dodajmy, że średnia cena za kWh wynosi 32 gr.

Nie mniej jednak pomysłu na zmniejszenie środków wydawanych na kupowanie energii nie brakuje, a jednym z nich jest budowa elektrowni wodnej oraz rozważania nt. budowy elektrowni wiatrowej: „Planujemy wdrożenie projektu budowy elektrowni wodnej na odpływie oczyszczonych ścieków do Wisłoka i rozważamy możliwość wybudowania elektrowni wiatrowej".

 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Budowa parkingu wielopoziomowego na Podpromiu możliwa najwcześniej w 2020 roku

RZESZÓW. Miasto informuje, że pod inwestycje została już wykonana robocza koncepcja realizacji.

Rzeszów

Mieszkańcy protestują ws. wodnego placu zabaw. Prezydent Rzeszowa: zróbcie konsultacje

RZESZÓW. Ratusz w przypadku negatywnej oceny, poszuka nowego miejsca dla wodnego placu zabaw. 

Rzeszów

Powstaną centra opiekuńczo-mieszkalne dla osób niepełnosprawnych

RZESZÓW, POLSKA. Na realizację programu w bieżącym roku przeznaczono 50 mln zł w skali kraju.

Rzeszów

NFZ zaprasza do Podkarpacia na zabiegi usunięcia zaćmy. Kuszą krótkimi terminami oczekiwania

RZESZÓW. Średni czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy wynosi 45 dni.

Rzeszów

I etap rekrutacji na Politechnice Rzeszowskiej zakończony. Jakie były najbardziej oblegane kierunki?

RZESZÓW. W I etapie w Systemie Internetowej Rekrutacji znalazło się 6992 osób zarejestrowanych maturzystów.

Rzeszów

W CH Plaza Rzeszów zostanie rozdanych 200 kasków rowerowych

RZESZÓW. 200 kasków rowerowych zostanie rozdanych podczas finału akcji na rzecz bezpieczeństwa pt. „Nie kręcę bez kasku”.

Reklama