Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

MPWiK nie wyklucza budowy elektrowni wiatrowej i wodnej

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, podczas jednej z konferencji, mówili o planach na przyszłość. Rozważają budowę elektrowni wodnej i wiatrowej.

22 listopada w siedzibie Urban Lab w Rzeszowie odbyła się konferencja „Ekomobilność i alternatywne formy transportu”, na której została przekazana m.in. informacja o wprowadzeniu do miasta innowacji wypożyczalni samochodów elektrycznym. Poza tym, w trakcie drugiego panelu, odbyła się prezentacja pt. „Rzeszów Miastem Innowacji i producentem czystej energii”, gdzie o energii wytwarzanej przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji mówił Robert Nędza, prezes zarządu.

Podczas prezentacji mogliśmy się dowiedzieć, że w 2018 roku na oczyszczalni ścieków wyprodukowano 2 408,5 mln m3 biogazu, 17 tys. GJ energii cieplnej, 4 931,5 MWh energii elektrycznej z biogazu oraz 857,5 MWk energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych. Dzięki oczyszczalni ścieków, wytworzona w niej energia zielona pokrywa w 76% jej zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz w 100% zapotrzebowanie na energię cieplną, dzięki której udało się zaoszczędzić na zakupach energii elektrycznej i cieplnej łącznie 3,43 mln zł.

Na terenie oczyszczalni ścieków od 2016  roku znajduje się także farma fotowoltaiczna, składająca się z 3220 paneli: „Roczna produkcja energii na farmie to prawie jedna GWh” – wyjaśniał obecny na konferencji Wojciech Drozdowski z MPWiK. Nie będzie to jedyna farma fotowoltaiczna, kolejna powstaje na terenie Zakładów Uzdatniania Wody: „Będzie ona większa od tej na oczyszczalni ścieków. Zakłada montaż 4 tys. paneli” – dodawał Wojciech Drozdowski.
Reklama
Do energetycznej niezależności jeszcze daleka droga co m.in. podkreślał Robert Nędza: „Daleko jeszcze do tego żebyśmy zabezpieczyli 100% zapotrzebowania na energię. Do tego celu będziemy dążyć”. Dodajmy, że aktualnie MPWiK wytwarza 6 GWh energii zaś zużywa 17 GWh, różnica 11 GWh zostaje zakupiona. Dodajmy, że średnia cena za kWh wynosi 32 gr.

Nie mniej jednak pomysłu na zmniejszenie środków wydawanych na kupowanie energii nie brakuje, a jednym z nich jest budowa elektrowni wodnej oraz rozważania nt. budowy elektrowni wiatrowej: „Planujemy wdrożenie projektu budowy elektrowni wodnej na odpływie oczyszczonych ścieków do Wisłoka i rozważamy możliwość wybudowania elektrowni wiatrowej".

 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

10. PKO Bieg Niepodległości. Ulicami Rzeszowa pobiegnie ponad 1800 zawodników

RZESZÓW. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy piątek, 11 listopada.

Rzeszów

Zderzenie czterech aut na al. Niepodległości w Rzeszowie. Dwie osoby ranne

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci ustalają szczegółowe okoliczności wypadku, do którego doszło w piątek na al. Niepodległości w Rzeszowie. W zderzenie czterech pojazdów ranne zostały dwie osoby, w tym roczna dziewczynka.

Rzeszów

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Rzeszowie rozpoczął nowy semestr

RZESZÓW. 300  małych studentów wzięło udział w sobotnim wykładzie inaugurującym nowy  semestr Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego. 

Rzeszów

16,5 mln euro dotacji na nowe inwestycje na lotnisku w Jasionce

RZESZÓW. Dzięki inwestycjom, lotnisko w Jasionce będzie jeszcze lepiej przystosowane do obsługi cywilnego i wojskowego ruchu lotniczego.

Rzeszów

Rozbudowa szkoły na Staromieściu. Podpisano umowę

RZESZÓW. Budynek zyska zupełnie nowe skrzydło z halą sportową oraz zapleczem sanitarnym, siłownią i dodatkowymi salami lekcyjnymi. 

Rzeszów

Startują XIV Mistrzostwa Rzeszowa w Szachach

RZESZÓW. W dniach 9 – 13 listopada 2022 roku w Rzeszowskim Domu Kultury filia Słocina odbędą się XIV Mistrzostwa Rzeszowa w Szachach pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Rzeszowa oraz Podkarpackiego Związku Szachowego.

Rzeszów

Nowa inwestycja drogowa w Rzeszowie. Wbito symboliczną łopatę

RZESZÓW. Na osiedlu Kotuli w Rzeszowie rozpoczęła się budowa nowej drogi, która połączy ul. Błogosławionej Karoliny z rejonem ulic Dynowskiej i Czudeckiej.

Rzeszów

Remont i rozbudowa cmentarzy w Rzeszowie. Więcej nowych alejek i miejsc na pochówek

RZESZÓW. Trwają prace remontowe i inwestycyjne na rzeszowskich cmentarzach. Powstają nowe kwatery i alejki, a stare są remontowane. Miasto rezerwuje także grunty pod rozbudowę nekropolii.

Reklama