Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

MPWiK montuje kolejne instalacje fotowoltaiczne na swoich budynkach

Dodano:

fot. MPWiK Rzeszów
fot. MPWiK Rzeszów
RZESZÓW. Trwa montaż kolejnych instalacji fotowoltaicznych na budynkach i terenach należących do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie. Mają być gotowe do 6 listopada br. W planach są już kolejne. 

Zakończono montaż paneli fotowoltaicznych na dachu garażów przy siedzibie firmy przy ul. Naruszewicza w Rzeszowie. Kolejne nowe instalacje powstają także na terenach hydroforni przy ul.: Brydaka, Armii Krajowej, Kochanowskiego, Krakowskiej i Sportowej oraz na budynku warsztatów przy ul. Naruszewicza.

Mają być gotowe do 6 listopada 2021 roku. Osiągną moc 83 kW.

- Rocznie wyprodukują więc 87 MWh energii elektrycznej. To oznacza ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 66 ton rocznie – podkreśla Mirosław Pięta, kierownik Jednostki Realizującej Projekt z rzeszowskiego MPWiK.

Budowa nowych instalacji to kontynuacja działań MPWiK związanych z inwestycjami przyjaznymi dla natury. Koszt nowych instalacji to ponad 365 tysięcy złotych brutto. Inwestycja jest dofinansowana ze środków RPO w wysokości 85 procent.

Pierwsza farma fotowoltaiczna powstała w 2016 roku na terenie Oczyszczalni Ścieków przy ul. Ciepłowniczej. Jej moc to 1 MW, a wartość to 4,9 mln zł brutto. Instalacja składająca się z 3220 sztuk paneli fotowoltaicznych została ustawiona na 2 ha powierzchni.

Oczyszczalnia ścieków wykorzystuje również odnawialne źródła energii do produkcji skojarzonej energii elektrycznej i cieplnej. Podczas procesu stabilizacji osadów ściekowych powstaje biogaz, z którego za pomocą kogeneratorów produkowana jest energia elektryczna i cieplna. Oczyszczalnia eksploatuje 3 kogeneratory zasilane biogazem o łącznej mocy elektrycznej 1 MW i mocy cieplnej 1,5 MW.
Kolejną farmę fotowoltaiczną wybudowano w 2019 roku na terenie Zakładu Uzdatniania Wody na powierzchni blisko 2,5 hektara. Moc instalacji to 1,2 MW, a składa się na nią 4000 modułów fotowoltaicznych. Instalacje znajdują się na także dachach budynków oraz na ścianach biurowca MPWiK przy ul. Naruszewicza w Rzeszowie. Składają się z 44 modułów. Ich moc to 14,9 kW. Wszystkie działające obecnie instalacje fotowoltaiczne MPWiK pozwalają na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 1427 ton rocznie. Jesienią br. do tej liczby będzie można dodać ograniczenie emisji o kolejne 66 ton dwutlenku węgla. To będzie zasługa nowych instalacji budowanych przez MPWiK.
Reklama

Spółka przygotowuje się już do budowy kolejnych kilku instalacji o łącznej mocy 50 kW. Dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii rzeszowski MPWiK znacznie oszczędza na zakupach energii elektrycznej. W 2020 roku dzięki OZE MPWiK zaoszczędził blisko 3,5 miliona złotych. W sumie dzięki fotowoltaice i kogeneracji wyprodukowano w 2020 roku 7581 MWh energii elektrycznej.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Prezydent Tadeusz Ferenc zleca analizę kosztów w ZTM-ie. Zmienią się ceny biletów?

RZESZÓW. Ostatnia zmiana cen biletów za korzystanie z komunikacji miejskiej miała miejsce w 2015 roku.

Rzeszów

Nowoczesna diagnostyka ginekologiczna w Pro-Familii. Badanie trwa jedynie kilka sekund

RZESZÓW. Biopsja aspiracyjna endometrium dostępna w przechodni Pro-Familii.

Rzeszów

IMGW ostrzega. W Rzeszowie mogą pojawić się burze z gradem

RZESZÓW. Po deszczowej niedzieli, poniedziałek zapowiada się równie burzliwie. IMGW wydało ostrzeżenie przed burzami z gradem.

Rzeszów

Zbigniew Bartman powraca do Asseco Resovii. Wraz z nim dołącza Nicolas Marechal

RZESZÓW. Kolejne zmiany kadrowe w Asseco Resovii Rzeszów.

Rzeszów

Na Politechnice Rzeszowskiej rozmawiano o terenach wypoczynkowych w Rzeszowie

RZESZÓW. Projekt "Miasta Idei" to próba wypracowania najlepszych pomysłów i dobrych praktyk dla podkarpackich miast.

Rzeszów

W niedziele podkarpaccy strażacy interweniowali 64 razy

PODKARPACIE. Większość interwencji dotyczyła udrożniania przepustów drogowych i pompowania wody z zalanych piwnic.

Rzeszów

Wiemy kto dostarczy pociągi dla tras Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej

RZESZÓW. Dostarczeniem taboru kolejowego zajmie się firma Newag z Nowego Sącza.

Reklama