Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

MPWiK montuje kolejne instalacje fotowoltaiczne na swoich budynkach

Dodano:

fot. MPWiK Rzeszów
fot. MPWiK Rzeszów
RZESZÓW. Trwa montaż kolejnych instalacji fotowoltaicznych na budynkach i terenach należących do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie. Mają być gotowe do 6 listopada br. W planach są już kolejne. 

Zakończono montaż paneli fotowoltaicznych na dachu garażów przy siedzibie firmy przy ul. Naruszewicza w Rzeszowie. Kolejne nowe instalacje powstają także na terenach hydroforni przy ul.: Brydaka, Armii Krajowej, Kochanowskiego, Krakowskiej i Sportowej oraz na budynku warsztatów przy ul. Naruszewicza.

Mają być gotowe do 6 listopada 2021 roku. Osiągną moc 83 kW.

- Rocznie wyprodukują więc 87 MWh energii elektrycznej. To oznacza ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 66 ton rocznie – podkreśla Mirosław Pięta, kierownik Jednostki Realizującej Projekt z rzeszowskiego MPWiK.

Budowa nowych instalacji to kontynuacja działań MPWiK związanych z inwestycjami przyjaznymi dla natury. Koszt nowych instalacji to ponad 365 tysięcy złotych brutto. Inwestycja jest dofinansowana ze środków RPO w wysokości 85 procent.

Pierwsza farma fotowoltaiczna powstała w 2016 roku na terenie Oczyszczalni Ścieków przy ul. Ciepłowniczej. Jej moc to 1 MW, a wartość to 4,9 mln zł brutto. Instalacja składająca się z 3220 sztuk paneli fotowoltaicznych została ustawiona na 2 ha powierzchni.

Oczyszczalnia ścieków wykorzystuje również odnawialne źródła energii do produkcji skojarzonej energii elektrycznej i cieplnej. Podczas procesu stabilizacji osadów ściekowych powstaje biogaz, z którego za pomocą kogeneratorów produkowana jest energia elektryczna i cieplna. Oczyszczalnia eksploatuje 3 kogeneratory zasilane biogazem o łącznej mocy elektrycznej 1 MW i mocy cieplnej 1,5 MW.
Kolejną farmę fotowoltaiczną wybudowano w 2019 roku na terenie Zakładu Uzdatniania Wody na powierzchni blisko 2,5 hektara. Moc instalacji to 1,2 MW, a składa się na nią 4000 modułów fotowoltaicznych. Instalacje znajdują się na także dachach budynków oraz na ścianach biurowca MPWiK przy ul. Naruszewicza w Rzeszowie. Składają się z 44 modułów. Ich moc to 14,9 kW. Wszystkie działające obecnie instalacje fotowoltaiczne MPWiK pozwalają na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 1427 ton rocznie. Jesienią br. do tej liczby będzie można dodać ograniczenie emisji o kolejne 66 ton dwutlenku węgla. To będzie zasługa nowych instalacji budowanych przez MPWiK.
Reklama

Spółka przygotowuje się już do budowy kolejnych kilku instalacji o łącznej mocy 50 kW. Dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii rzeszowski MPWiK znacznie oszczędza na zakupach energii elektrycznej. W 2020 roku dzięki OZE MPWiK zaoszczędził blisko 3,5 miliona złotych. W sumie dzięki fotowoltaice i kogeneracji wyprodukowano w 2020 roku 7581 MWh energii elektrycznej.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

OKO POLICYJNEJ KAMERY

Policyjny dron znów krążył nad rondem Honorowych Dawców Krwi w Rzeszowie

RZESZÓW. 22 wykroczenia w niespełna 3 godziny zarejestrował policyjny dron na Rondzie Honorowych Dawców Krwi w Rzeszowie. Była to kolejna akcja z użyciem bezzałogowego statku powietrznego w tym miejscu.

Rzeszów

250 tys. zł na odnowę trzech rzeszowskich zabytków

RZESZÓW. Miasto sfinansuje prace przy trzech rzeszowskich zabytkach. Chodzi o Dwór Chłapowskich na os. Słocina, Kościół pw. Chrystusa Króla oraz Cerkiew pw. Zaśnięcia NMP.

KONTROLE POLICJI, ITD, KAS i SG

Rzeszowscy policjanci kontrolowali taksówki na aplikację

RZESZOW. Rzeszowscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami innych służb, przeprowadzili kontrole pojazdów i kierowców realizujących przewozy "na aplikację". Sprawdzono 18 pojazdów, ujawniając 6 wykroczeń.

REKORD ZA REKORDEM

Kolejny rekord lotniska w Jasionce. Ponad 80 tys. pasażerów w kwietniu

RZESZÓW/JASIONKA. Od początku roku, port lotniczy Rzeszów-Jasionka obsłużył już ponad 270 tys. pasażerów, czyli 14,5 tys. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego – najlepszego w historii roku. W kwietniu lotnisko ustanowiło kolejny...

Rzeszów

Noc Muzeów 2024 w obiektywie [ZDJĘCIA]

Za nami kolejna Noc Muzeów w Rzeszowie. Tym razem swoje drzwi dla zwiedzających otworzyło osiemnaście instytucji. Placówki przygotowały kilkadziesiąt wydarzeń: wystawy, pokazy, warsztaty i wiele innych atrakcji. Tegoroczną nowością był udział w...

BĘDZIE BEZPIECZNIEJ

Doświetlą przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu na osiedlu Słocina

RZESZÓW. Doświetlenie 3 przejść dla pieszych na skrzyżowaniu w rejonie Szkoły Podstawowej nr 5 na rzeszowskim osiedlu Słocina, to jeden z 9 projektów z województwa podkarpackiego, które będą dofinansowane z rządowego programu.

Rzeszów

Poranne wypadki na ul. Witolda w Rzeszowie. Dwie osoby w szpitalu

RZESZÓW. Dziś rano, na ul. Witolda doszło do dwóch wypadków. Dwie osoby trafiły do szpitala. Jak informuje rzeszowska policja, w obydwu przypadkach przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa przez kierujących samochodami.

Rzeszów

Zmarł Stanisław Sienko, były zastępca Prezydenta Rzeszowa

RZESZÓW. W wieku 63 lat odszedł Stanisław Sienko, dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie, wieloletni wiceprezydent Rzeszowa.

Reklama