Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

MPWiK montuje kolejne instalacje fotowoltaiczne na swoich budynkach

Dodano:

fot. MPWiK Rzeszów
fot. MPWiK Rzeszów
RZESZÓW. Trwa montaż kolejnych instalacji fotowoltaicznych na budynkach i terenach należących do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie. Mają być gotowe do 6 listopada br. W planach są już kolejne. 

Zakończono montaż paneli fotowoltaicznych na dachu garażów przy siedzibie firmy przy ul. Naruszewicza w Rzeszowie. Kolejne nowe instalacje powstają także na terenach hydroforni przy ul.: Brydaka, Armii Krajowej, Kochanowskiego, Krakowskiej i Sportowej oraz na budynku warsztatów przy ul. Naruszewicza.

Mają być gotowe do 6 listopada 2021 roku. Osiągną moc 83 kW.

- Rocznie wyprodukują więc 87 MWh energii elektrycznej. To oznacza ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 66 ton rocznie – podkreśla Mirosław Pięta, kierownik Jednostki Realizującej Projekt z rzeszowskiego MPWiK.

Budowa nowych instalacji to kontynuacja działań MPWiK związanych z inwestycjami przyjaznymi dla natury. Koszt nowych instalacji to ponad 365 tysięcy złotych brutto. Inwestycja jest dofinansowana ze środków RPO w wysokości 85 procent.

Pierwsza farma fotowoltaiczna powstała w 2016 roku na terenie Oczyszczalni Ścieków przy ul. Ciepłowniczej. Jej moc to 1 MW, a wartość to 4,9 mln zł brutto. Instalacja składająca się z 3220 sztuk paneli fotowoltaicznych została ustawiona na 2 ha powierzchni.

Oczyszczalnia ścieków wykorzystuje również odnawialne źródła energii do produkcji skojarzonej energii elektrycznej i cieplnej. Podczas procesu stabilizacji osadów ściekowych powstaje biogaz, z którego za pomocą kogeneratorów produkowana jest energia elektryczna i cieplna. Oczyszczalnia eksploatuje 3 kogeneratory zasilane biogazem o łącznej mocy elektrycznej 1 MW i mocy cieplnej 1,5 MW.
Kolejną farmę fotowoltaiczną wybudowano w 2019 roku na terenie Zakładu Uzdatniania Wody na powierzchni blisko 2,5 hektara. Moc instalacji to 1,2 MW, a składa się na nią 4000 modułów fotowoltaicznych. Instalacje znajdują się na także dachach budynków oraz na ścianach biurowca MPWiK przy ul. Naruszewicza w Rzeszowie. Składają się z 44 modułów. Ich moc to 14,9 kW. Wszystkie działające obecnie instalacje fotowoltaiczne MPWiK pozwalają na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 1427 ton rocznie. Jesienią br. do tej liczby będzie można dodać ograniczenie emisji o kolejne 66 ton dwutlenku węgla. To będzie zasługa nowych instalacji budowanych przez MPWiK.
Reklama

Spółka przygotowuje się już do budowy kolejnych kilku instalacji o łącznej mocy 50 kW. Dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii rzeszowski MPWiK znacznie oszczędza na zakupach energii elektrycznej. W 2020 roku dzięki OZE MPWiK zaoszczędził blisko 3,5 miliona złotych. W sumie dzięki fotowoltaice i kogeneracji wyprodukowano w 2020 roku 7581 MWh energii elektrycznej.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Raport z prac na stacji Rzeszów Główny. 19 listopada uruchomią peron nr 1 [FOTO]

RZESZÓW. Zakończenie wszystkich prac, włącznie z wykonaniem tunelu, planowane jest w połowie 2021 roku.

Rzeszów

Wiemy, kto zajmie się modernizacją Podziemnej Trasy Turystycznej

RZESZÓW. Wartość inwestycji to blisko 22 mln zł.

Rzeszów

Przybywa ścieżek rowerowych w naszym województwie. W Rzeszowie jest ich najwięcej

RZESZÓW. Podkarpacie pod względem długości ścieżek rowerowych w 2018 roku, znalazło się na 10. miejscu wśród województw. 

Rzeszów

Cztery nowe kierunki wakacyjne z lotniska w Jasionce

RZESZÓW. Oferty są już dostępne w systemach rezerwacyjnych.

Rzeszów

Asseco Resovia przegrywa w Gdańsku

RZESZÓW. MVP spotkania został Paweł Halaba.

Rzeszów

Ugodził brata nożem. 34-latek usłyszał zarzut spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu

RZESZÓW. Sąd Rejonowy w Rzeszowie zastosował wobec podejrzanego areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy. Za ten czyn grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata.

Rzeszów

PO chce upublicznienia wniosków o ustalenie lokalizacji inwestycji i pozwoleń na budowę

RZESZÓW. „Udział mieszkańców w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym jest w naszym mieście zdecydowanie zbyt mały” – czytamy w  projekcie uchwały.

Rzeszów

Paczki nielegalnym tytoniem w garażu 67-latka z Rzeszowa

RZESZÓW. Wyroby nie miały polskich znaków akcyzy.

Reklama