Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

MPK rozbuduje myjnię dla autobusów. Do mycia pojazdów wykorzysta deszczówkę

Dodano:

Wizualizacja: MPK Rzeszów
Wizualizacja: MPK Rzeszów
RZESZÓW. Budynek myjni MPK Rzeszów przy ul. Lubelskiej zostanie zmodernizowany. Pozwoli to na spore oszczędności wody i energii wykorzystywanej do mycia autobusów.

Projekt, który miejska spółka będzie realizować dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska zakłada zastosowanie w budynku nowoczesnych, ekologicznych technologii, które będą skutkować oszczędnością wody, energii cieplnej i elektrycznej.

- Na dachu myjni zostanie zamontowana instalacja fotowoltaiczna o mocy 25 kW. Wentylacja będzie realizowana poprzez kanały z rekuperacją o sprawności odzysku ciepła na poziomie ok. 60 procent. Zamknięty obieg wody technologicznej używanej do mycia autobusów pozwoli na odzysk wody na poziomie 85 procent – tłumaczy Marek Filip, prezes MPK Rzeszów.
Reklama
Całkowicie innowacyjnym rozwiązaniem będzie używanie wody deszczowej do mycia pojazdów. Deszczówka będzie zbierana z dachu budynku i placu wokół myjni. Po wstępnym oczyszczeniu ma być stosowana do mycia. Zbiornik retencyjny przeznaczony na wodę opadową ma mieć 8 metrów sześciennych pojemności.

Projekt MPK pod nazwą „Rozbudowa myjni autobusów zgodnie z założeniami gospodarki o obiegu zamkniętym” uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, w obszarze Łagodzenie zmian klimatu i ograniczenie narażenia na tego typu zmiany. Koszt inwestycji to ponad 2,7 mln zł, z czego dofinansowanie wyniesie blisko 2 mln zł.

Podpisano już umowę z wykonawcą rozbudowy obiektu. Prace mają zakończyć się w październiku 2023 roku.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Kuria Diecezjalna w Rzeszowie nie zamknie kościołów i nie odwoła mszy

RZESZÓW. Znamy stanowisko ws. szerzącej się pandemii koronawirusa Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. 

Rzeszów

Nowa organizacja dojść na perony stacji Rzeszów Główny. Demontują konstrukcje kładki nad torami

RZESZÓW. Od 11 marca na stacji Rzeszów Główny wprowadzono nową organizację dojść do peronów. Podróżni skorzystają z dodatkowego tymczasowego przejścia zamiast kładki.

Rzeszów

Miasto zamyka Punkty Obsługi Mieszkańców w galeriach handlowych

RZESZÓW. Punkty Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa mieszczące się w galeriach handlowych oraz Punkt Informacyjny UM Rzeszowa w hipermarkecie bi 1 od 12 marca 2020 r. są nieczynne do odwołania.

Rzeszów

Specjalny telefoniczny dyżur ekspercki rzeszowskiego oddziału ZUS

Telefoniczny dyżur ekspercki odbędzie się w czwartek 12.03.2020. Eksperci będą odpowiadać na pytania w godz. 11:00 – 13:00 pod numerem telefonu 17 858 61 85.

Rzeszów

Komunikat ZTM: Od 13 marca zmiany w komunikacji miejskiej w Rzeszowie

RZESZÓW. ZTM poinformowało o zawieszeniu kursów oznaczonych literką „s”.

Rzeszów

Gmach Sądu Okręgowego powstanie na os. Drabinianka

RZESZÓW. Radni przyjęli projekt uchwały mówiący o przyszłej lokalizacji Sądu Okręgowego. Za lokalizacją przy ul. Zielonej i ul. Granicznej było 24 radnych.

Rzeszów

Niecodzienne rozstrzygnięcie ws. zabezpieczenia terenów zielonych wzdłuż Wisłoka

RZESZÓW. Radni Rozwoju Rzeszowa nie wzięli udziału w głosowaniu nad przyjęciem planu zagospodarowania terenów wzdłuż Wisłoka. „Za” byli radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej.

Rzeszów

Budowa żłobka i przedszkola na os. Przybyszówka za droga dla miasta?

RZESZÓW. Budynek, w którym znajdzie się żłobek i przedszkole ma powstać przy ul. Iwonickiej. Obiekt przyjmie 353 dzieci, jednak na dzień dzisiejszy przetarg na wykonanie inwestycji zostanie najprawdopodobniej unieważniony.

Reklama