Rzeszów - Niedziela, 12.01.2025
Reklama

Mobilny spektakl "Iskry Niepodległej" w Rzeszowie

Dodano:

RZESZÓW. W dniach 15 – 17 lipca 2023 roku Rzeszów ponownie odwiedzą naczepy z nowoczesnym widowiskiem edukacyjnym pn. „Iskry Niepodległej”. 

Widowisko Biura Niepodległa „Iskry Niepodległej” będzie towarzyszyło XIX edycji Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. Naczepy z mobilnym spektaklem będą stacjonować w Miasteczku Akademickim Politechniki (Amfiteatr) w dniach 15 – 17 lipca br.

„Bardzo się cieszę, że dzięki owocnej współpracy z Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie, udało się nam zorganizować przyjazd Iskier Niepodległej właśnie w czasie XIX Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. To niezwykła okazja aby misja, którą realizuje Niepodległa dotarła do tak dużej grupy naszych rodaków z różnych zakątków Świata. Są Polonią, czują się Polakami choć często to ich przodkowie wyjechali za granicę, kultywują naszą rodzimą kulturę i historię. Wierzę, że Iskry Niepodległej będą dla nich niezwykłym przeżyciem.” - Wojciech Kieryjczyk – dyrektor Biura Niepodległa.
Reklama
„Iskry Niepodległej” to widowisko Biura "Niepodległa" o wybitnych Polkach i Polakach, którzy zmieniali świat. Za pomocą nowoczesnych technologii wizualnych, widzowie mogą poznać ich historie. 
Narratorem opowieści jest cyfrowa postać, która porusza się po ścianie ekspozycyjnej na specjalnie zaprojektowanym ekranie. To z nią goście udadzą się w podróż po polskich dokonaniach, poznając bliżej losy wynalazców takich jak Bekker czy Szczepanik. Dodatkowo elementy graficznie zostały wykreowane przez AI. Doświadczenie wizyty wspiera zaś aplikacja z rozszerzoną rzeczywistością, która pozwala lepiej poznać świat Iskier Niepodległej. 

Zwiedzanie mobilnej wystawy jest całkowicie bezpłatne.

Projekt "Iskry Niepodległej"  finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem jest Orlen.


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ratusz interweniuje w sprawie cen paliw. Wysłano pismo do operatorów rzeszowskich stacji paliw

RZESZÓW. Miasto chce zmniejszenia cen paliw w mieście. Ratusz uważa, że nie odzwierciedlają one faktycznych cen za baryłkę ropy. 

Rzeszów

Rzeszów coraz bliżej stworzenia systemu kamer „wyłapujących” kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle

RZESZÓW. Dostęp do systemu będzie miała Policja, Straż Pożarna oraz Pogotowie Ratunkowe.

Rzeszów

Budowa basenów solankowych zawieszona. Miasto ma problem ze znalezieniem terenu

RZESZÓW. Póki co nie będzie w mieście basenów solankowych.

Rzeszów

Na budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego powstaje mURal. Całość zajmie 450 m2

RZESZÓW. Docelowo mURal zajmie całą ścianę budynku A1.

Rzeszów

Loty Marka Kuchcińskiego. Marszałek Władysław Ortyl wydaje oświadczenie

RZESZÓW. Marszałek województwa podkarpackiego odnosi się do lotów rządowym samolotem z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim.

Rzeszów

126 interwencji strażaków na Podkarpaciu. W Rzeszowie było spokojnie

RZESZÓW, PODKARPACIE. W Rzeszowie, jak również w powiecie rzeszowskim obyło się bez jakichkolwiek uszkodzeń.

Rzeszów

Klątwa, czulent i „dmuchawa”, czyli Rzeszów śladami żydowskiej historii. Rusza specjalna trasa turystyczna

RZESZÓW. Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna przygotowała nową, ciekawą propozycję spędzenia czasu w Rzeszowie dla mieszkańców i turystów.

Rzeszów

Strzelali z broni śrutowej w przystanki, samochody i elewację budynków. Jest akt oskarżenia

RZESZÓW. Prokuratura Rejonowa w Dębicy skierowała do Sądu Rejonowego w Rzeszowie akt oskarżenia przeciwko Bartłomiejowi L. i Aleksandrowi M.

Reklama