Rzeszów - Niedziela, 19.01.2025
Reklama

Mobilny spektakl "Iskry Niepodległej" w Rzeszowie

Dodano:

RZESZÓW. W dniach 15 – 17 lipca 2023 roku Rzeszów ponownie odwiedzą naczepy z nowoczesnym widowiskiem edukacyjnym pn. „Iskry Niepodległej”. 

Widowisko Biura Niepodległa „Iskry Niepodległej” będzie towarzyszyło XIX edycji Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. Naczepy z mobilnym spektaklem będą stacjonować w Miasteczku Akademickim Politechniki (Amfiteatr) w dniach 15 – 17 lipca br.

„Bardzo się cieszę, że dzięki owocnej współpracy z Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie, udało się nam zorganizować przyjazd Iskier Niepodległej właśnie w czasie XIX Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. To niezwykła okazja aby misja, którą realizuje Niepodległa dotarła do tak dużej grupy naszych rodaków z różnych zakątków Świata. Są Polonią, czują się Polakami choć często to ich przodkowie wyjechali za granicę, kultywują naszą rodzimą kulturę i historię. Wierzę, że Iskry Niepodległej będą dla nich niezwykłym przeżyciem.” - Wojciech Kieryjczyk – dyrektor Biura Niepodległa.
Reklama
„Iskry Niepodległej” to widowisko Biura "Niepodległa" o wybitnych Polkach i Polakach, którzy zmieniali świat. Za pomocą nowoczesnych technologii wizualnych, widzowie mogą poznać ich historie. 
Narratorem opowieści jest cyfrowa postać, która porusza się po ścianie ekspozycyjnej na specjalnie zaprojektowanym ekranie. To z nią goście udadzą się w podróż po polskich dokonaniach, poznając bliżej losy wynalazców takich jak Bekker czy Szczepanik. Dodatkowo elementy graficznie zostały wykreowane przez AI. Doświadczenie wizyty wspiera zaś aplikacja z rozszerzoną rzeczywistością, która pozwala lepiej poznać świat Iskier Niepodległej. 

Zwiedzanie mobilnej wystawy jest całkowicie bezpłatne.

Projekt "Iskry Niepodległej"  finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem jest Orlen.


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Dwie nowe ulice w Rzeszowie: ul. ks. Andrzeja Rabija i ul. Jana Welca

RZESZÓW. Radni zaakceptowali projekty uchwał dotyczące nadania nazw dwóm rzeszowskim ulicom.

Rzeszów

Kryte lodowisko przy ul. Witosa. Miasto szuka wykonawcy dokumentacji

RZESZÓW. Kolejny krok w kierunku budowy krytego lodowiska w Rzeszowie.

Rzeszów

Od 1 września zmiany w rozkładzie jazdy kilku linii MPK

RZESZÓW. Dwie linie będa kursowały częściej. Wznowione zostaną kursy oznaczone literą „s” oraz przywrócona zostanie „osiedlowa” linia nr 50 na Zalesiu.

Rzeszów

Atak na kontrolerki ZTM. Nagroda za pomoc w identyfikacji sprawcy

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego wyznaczył nagrodę dla osoby, która pomoże w zidentyfikowaniu sprawcy, który zaatakował dwie kontrolerki biletów. Sprawa została zgłoszona na Policję.

Rzeszów

Wspólne kontrole Policji i sanepidu w Rzeszowie

RZESZÓW. Czy mieszkańcy Rzeszowa przestrzegają obowiązujących ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią? Policja i pracownicy sanepidu sprawdzają.

Rzeszów

Ulica Lisa-Kuli już przejezdna

RZESZÓW. Zakończyła się modernizacja ul. Lisa Kuli. Wykonawca miał czas do końca sierpnia, jednak prace udało się zrealizować przed terminem.

Rzeszów

Będą dwie nowe ulice w Rzeszowie? We wtorek zdecydują radni

RZESZÓW. Podczas najbliższej sesji radni zdecydują o nadaniu nazw dwóm ulicom - ul. ks. Andrzeja Rabija, na osiedlu Krakowska-Południe oraz ul. Jana Welca na osiedlu Staromieście.

Rzeszów

W powiecie rzeszowskim utonęły dwie osoby

Policja apeluje o rozwagę i ostrożność podczas wypoczynku nad wodą. W minioną niedzielę w powiecie rzeszowskim utonęły dwie młode osoby – 22-latka z powiatu lubaczowskiego oraz 30-latek z powiatu rzeszowskiego.

Reklama