Rzeszów - Środa, 15.01.2025
Reklama

Mobilny spektakl "Iskry Niepodległej" w Rzeszowie

Dodano:

RZESZÓW. W dniach 15 – 17 lipca 2023 roku Rzeszów ponownie odwiedzą naczepy z nowoczesnym widowiskiem edukacyjnym pn. „Iskry Niepodległej”. 

Widowisko Biura Niepodległa „Iskry Niepodległej” będzie towarzyszyło XIX edycji Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. Naczepy z mobilnym spektaklem będą stacjonować w Miasteczku Akademickim Politechniki (Amfiteatr) w dniach 15 – 17 lipca br.

„Bardzo się cieszę, że dzięki owocnej współpracy z Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie, udało się nam zorganizować przyjazd Iskier Niepodległej właśnie w czasie XIX Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. To niezwykła okazja aby misja, którą realizuje Niepodległa dotarła do tak dużej grupy naszych rodaków z różnych zakątków Świata. Są Polonią, czują się Polakami choć często to ich przodkowie wyjechali za granicę, kultywują naszą rodzimą kulturę i historię. Wierzę, że Iskry Niepodległej będą dla nich niezwykłym przeżyciem.” - Wojciech Kieryjczyk – dyrektor Biura Niepodległa.
Reklama
„Iskry Niepodległej” to widowisko Biura "Niepodległa" o wybitnych Polkach i Polakach, którzy zmieniali świat. Za pomocą nowoczesnych technologii wizualnych, widzowie mogą poznać ich historie. 
Narratorem opowieści jest cyfrowa postać, która porusza się po ścianie ekspozycyjnej na specjalnie zaprojektowanym ekranie. To z nią goście udadzą się w podróż po polskich dokonaniach, poznając bliżej losy wynalazców takich jak Bekker czy Szczepanik. Dodatkowo elementy graficznie zostały wykreowane przez AI. Doświadczenie wizyty wspiera zaś aplikacja z rozszerzoną rzeczywistością, która pozwala lepiej poznać świat Iskier Niepodległej. 

Zwiedzanie mobilnej wystawy jest całkowicie bezpłatne.

Projekt "Iskry Niepodległej"  finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem jest Orlen.


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Nad Wisłokiem powstanie nowa ścieżka pieszo-rowerowa

RZESZÓW. Miasto planuje rozbudować sieć ścieżek rowerowych i terenów spacerowych nad rzeszowskim Wisłokiem. Nowy szlak powstanie na lewym brzegu rzeki.

Rzeszów

Nowy gmach Sądu Okręgowego ma powstać przy ul. Dołowej. Zamek na cele kultury

RZESZÓW. W ciągu trzech lat przy ul. Dołowej ma powstać nowy gmach Sądu Okręgowego. Obecna siedziba sądu, czyli Zamek Lubomirskich, zostanie przeznaczona na cele kultury.

Rzeszów

Rewitalizacja parku przy ul. Wieniawskiego na finiszu [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Prace przy odnowie parku na rzeszowskim osiedlu Zalesie dobiegają końca. - Inwestycja jest już praktycznie na finiszu, w marcu odbędzie się odbiór prac – informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Rzeszów

Ruszają spotkania Prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami rzeszowskich osiedli

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek rozpoczyna cykl spotkań obywatelskich pod hasłem „RzeszówToMY”. Pierwsze odbędzie się z mieszkańcami osiedli: Miłocin, Miłocin Św. Huberta i Pogwizdów Nowy. 

Rzeszów

Trwa rozbudowa skrzyżowania ulic Lwowskiej i Mieszka I w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Inwestycja o wartości ponad 5,5 mln zł ma być gotowa w sierpniu br. Zobaczcie zdjęcia z budowy.

Rzeszów

Nocne poszukiwania 34-latka z powiatu rzeszowskiego zakończone sukcesem

RZESZÓW. 30 policjantów oraz pies służbowy brało udział w całonocnych poszukiwaniach 34-letniego mieszkańca powiatu rzeszowskiego. Mężczyzna w sobotę wieczorem zgubił się w lesie i nie potrafił odnaleźć drogi do domu. 

Rzeszów

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny. Rusza rekrutacja na semestr letni w Rzeszowie

RZESZÓW. Nabór potrwa do 27 lutego. Wszystkie zajęcia odbywają się stacjonarnie i są bezpłatne.

Rzeszów

Pieniądze na pomoc żywnościową dla najuboższych mieszkańców Rzeszowa

RZESZÓW. Miasto podpisało jubileuszową, dwudziestą już umowę z Podkarpackim Bankiem Żywności. Na pomoc żywnościową dla potrzebujących mieszkańców Rzeszowa przekazane zostało 50 tys. zł.  

Reklama