Rzeszów - Poniedziałek, 13.01.2025
Reklama

Mobilny spektakl "Iskry Niepodległej" w Rzeszowie

Dodano:

RZESZÓW. W dniach 15 – 17 lipca 2023 roku Rzeszów ponownie odwiedzą naczepy z nowoczesnym widowiskiem edukacyjnym pn. „Iskry Niepodległej”. 

Widowisko Biura Niepodległa „Iskry Niepodległej” będzie towarzyszyło XIX edycji Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. Naczepy z mobilnym spektaklem będą stacjonować w Miasteczku Akademickim Politechniki (Amfiteatr) w dniach 15 – 17 lipca br.

„Bardzo się cieszę, że dzięki owocnej współpracy z Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie, udało się nam zorganizować przyjazd Iskier Niepodległej właśnie w czasie XIX Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. To niezwykła okazja aby misja, którą realizuje Niepodległa dotarła do tak dużej grupy naszych rodaków z różnych zakątków Świata. Są Polonią, czują się Polakami choć często to ich przodkowie wyjechali za granicę, kultywują naszą rodzimą kulturę i historię. Wierzę, że Iskry Niepodległej będą dla nich niezwykłym przeżyciem.” - Wojciech Kieryjczyk – dyrektor Biura Niepodległa.
Reklama
„Iskry Niepodległej” to widowisko Biura "Niepodległa" o wybitnych Polkach i Polakach, którzy zmieniali świat. Za pomocą nowoczesnych technologii wizualnych, widzowie mogą poznać ich historie. 
Narratorem opowieści jest cyfrowa postać, która porusza się po ścianie ekspozycyjnej na specjalnie zaprojektowanym ekranie. To z nią goście udadzą się w podróż po polskich dokonaniach, poznając bliżej losy wynalazców takich jak Bekker czy Szczepanik. Dodatkowo elementy graficznie zostały wykreowane przez AI. Doświadczenie wizyty wspiera zaś aplikacja z rozszerzoną rzeczywistością, która pozwala lepiej poznać świat Iskier Niepodległej. 

Zwiedzanie mobilnej wystawy jest całkowicie bezpłatne.

Projekt "Iskry Niepodległej"  finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem jest Orlen.


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

5 maja ulicami Rzeszowa przejdzie marsz godności osób z niepełnosprawnościami

RZESZÓW. Pomysłodawcą pochodu jest Niepubliczna Szkoła Kraina Uśmiechu w Rzeszowie, która zorganizuje go wspólnie z psycholog Joanną Szczerbaty.

Rzeszów

W sobotę w Rzeszowie czasowe utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. W najbliższą sobotę (29.04) Rzeszowska Masa Krytyczna symbolicznie zainauguruje nowy sezon rowerowy. Trasa przejazdu przebiegać będzie głównymi ulicami miasta, w związku z tym w godz. 12:00 – 14:00 mogą wystąpić czasowe...

Rzeszów

Nowa droga połączy dwa duże rzeszowskie osiedla

RZESZÓW. Ruszył przetarg na wybór firmy, która wybuduje drogą łączącą ulicę Wołyńską na osiedlu Kotuli z ulicą Potokową na osiedlu Staroniwa.

Rzeszów

Rodzinny mini park na osiedlu Przybyszówka

RZESZÓW. W ciągu trzech miesięcy ma powstać rodzinny mini park na osiedlu Przybyszówka. Koszt zadania realizowanego w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego wynosi nieco ponad 370 tys. zł.

Rzeszów

Majowe uroczystości patriotyczne w Rzeszowie

RZESZÓW. W dniach 2, 3 i 8 maja 2023 r. w Rzeszowie odbędą się majowe uroczystości patriotyczne, do udziału w których zapraszają Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Prezydent Miasta Rzeszowa.

Rzeszów

Komunikacja miejska w Rzeszowie. Bilet 60-minutowy zamiast 40-minutowego

RZESZÓW. Od czerwca br. w autobusach komunikacji miejskiej zacznie obowiązywać nowy bilet jednorazowy. Dotychczasowy bilet 40-minutowy, zostanie zastąpiony biletem 60-minutowym.

Rzeszów

Wypadek na al. Sikorskiego. Samochód potrącił kobietę na hulajnodze

RZESZÓW. 39-letnia kobieta doznała obrażeń ciała i karetką pogotowia została przewieziona do szpitala.

Rzeszów

Bezpłatna opieka dla osób z niepełnosprawnościami w Rzeszowie. Są wolne miejsca w Donum Corde

RZESZÓW. Opiekunowie lub członkowie rodziny osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, mogą skorzystać z całodobowej opieki wytchnieniowej. Bliskim zajmą się na jakiś czas pracownicy ośrodka Donum Corde w Budach Głogowskich.

Reklama