Rzeszów - Piątek, 24.01.2025
Reklama

Mieszkanka Rzeszowa oszukana metodą "na policjanta"

Dodano:

fot. KMP Rzeszów
fot. KMP Rzeszów
RZESZÓW. Mieszkanka Rzeszowa padła ofiarą oszusta, który podając się za funkcjonariusza CBŚ, wyłudził od niej sporą sumę pieniędzy. Kontaktując się z pokrzywdzoną, używał hasła „róża”.

Informację o oszustwie rzeszowscy policjanci otrzymali w poniedziałek. Jak ustalili, mieszkanka Rzeszowa została oszukana tzw. metodą „na policjanta” przez te same osoby kilkukrotnie.

13 września, na telefon stacjonarny pokrzywdzonej, zadzwonił nieznany mężczyzna, który przedstawił się  jako funkcjonariusz CBŚ i poinformował rozmówczynię, że jej pieniądze ulokowane na kontach bankowych są zagrożone, gdyż oszuści mają do nich dostęp.

Przestępca twierdził, że uczestniczy w ogólnopolskiej akcji, mającej na celu ujęcie oszustów podczas próby wybrania pieniędzy z banków. Dla powodzenia akcji konieczne było przelanie pieniędzy na wskazane przez rzekomego policjanta konta. Dalsze dyspozycje, miały być przekazywane na telefon komórkowy, którego numer podała im pokrzywdzona. Kontaktując się z nią, oszust miał używać hasła „róża”.
 
Dzień później oszuści odezwali się ponownie i wskazali pokrzywdzonej rachunek, na który miała przelać pieniądze. Niestety kobieta uwierzyła w fałszywą historię i przelała pieniądze na wskazane konto. Jak się okazało, przestępcy byli na tyle perfidni, że pod pozorem kontynuowania policyjnych działań, w kolejne dni, jeszcze trzykrotnie kontaktowali się z pokrzywdzoną, wymuszając następne przelewy. Tym samym wyłudzili od pokrzywdzonej znaczną sumę pieniędzy.
 
Reklama
Dopiero po kilku dniach kobieta zaczęła coś podejrzewać. Zorientowała się, że została oszukana po kontakcie z Biurem CBŚP w Rzeszowie i telefonie z banku, wówczas o przestępstwie powiadomiła policjantów.
 
Policjanci apelują:
 
  • Jeśli ktoś kontaktując się telefonicznie i podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚP lub prokuratora i opowiada o jakikolwiek prowadzonych działaniach – natychmiast zakończ rozmowę telefoniczną! To zawsze dzwoni oszust.
  • Jeżeli tako osoba żąda przekazania pieniędzy, czy to w formie wybrania gotówki z banku, czy dokonania przelewu natychmiast zakończ rozmowę telefoniczną! To zawsze dzwoni oszust.
  • Po rozłączeniu się poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego oraz Policję.
  • Policjanci, prokuratorzy, funkcjonariusze innych służb NIGDY nie rozmawiają o prowadzonych przez siebie sprawach przez telefon!.
  • Policjanci, prokuratorzy, funkcjonariusze innych służb NIGDY nie proszą o wypłacanie i przekazywanie jakichkolwiek pieniędzy w celu ich zabezpieczenia przed oszustami.

Funkcjonariusze przypominają, aby:
  •  
  • POD ŻADNYM POZOREM nie przekazywać pieniędzy nieznanym osobom, niezależnie od okoliczności, jakie przedstawiają;
  • POD ŻADNYM POZOREM nie wolno również dokonywać przelewów na skazane podczas takiej rozmowy numery kont.
  • W razie podobnych telefonów należy się skutecznie rozłączyć i zadzwonić pod nr 112. Pamiętajmy, że dzwoniąc pod numer alarmowy połączymy się z centrum powiadamiania ratunkowego, a nie bezpośrednio z Policją.

 
Źródło: KMP Rzeszów
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Jakie atrakcje 13 stycznia czekają na gości Podziemnej Trasy Turystycznej?

RZESZÓW. W ramach 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w Podziemnej Trasie Turystycznej odbędą się dwa ciekawe wydarzenia.

Rzeszów

Mecz tenisa z prezydentem Rzeszowa w ramach WOŚP

RZESZÓW. Licytacja potrwa do 15 stycznia.

Rzeszów

Ponad 15 tys. osób uczestniczyło w 7. edycji Orszaku Trzech Króli w Rzeszowie

RZESZÓW. Do tegorocznej organizacji wydarzenia zaangażowano ok. 2 tys. osób.

Rzeszów

W Rzeszowie otwarto sztuczne lodowisko „Biały Orlik”

RZESZÓW. Lodowisko jest czynne 7 dni w tygodniu od 9 - 20.

Rzeszów

8 osób zatruło się czadem, wśród nich 4-letnie dziecko

PODKARPACIE. 8 osób trafiło do szpitala z objawami zatrucia tlenkiem węgla. Do groźnych zdarzeń doszło w czwartek, 3 grudnia w Stalowej Woli i w Rzeszowie.

Reklama