Rzeszów - Sobota, 11.01.2025
Reklama

Mieszkańcy osiedla Krakowska-Południe przeciwko wycince drzew. Jest petycja

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Według informacji podawanych przez Samorządową Radę Osiedla Krakowska-Południe „pod topór” pójdzie ok. 12 drzew. W petycji przeciwko wycince mowa o wycince 25 drzew i 15 krzewów.

Kilka dni temu, na konferencji prasowej w ratuszu, członkowie Samorządowej Rady Osiedla Krakowska-Południe przedstawili szczegółowe plany dotyczące zagospodarowania przestrzeni między ul. Lewakowskiego i ul. Zbyszewskiego, tuż obok ogrodzenia Szkoły Podstawowej nr 28. Dodajmy, że planowane prace wpisują się w realizację projektu „Zagospodarowanie terenów zieleni na Osiedlu Krakowska Południe.

„Ten teren rekreacyjny realizujemy już od kilkunastu lat i kolejnym etapem jest właśnie wykonanie ścieżki rowerowej oraz chodnika  o długości ok. 0,5 km. Na całym terenie wykonane są chodniki, które tak jakby prowadzą donikąd. Ta ścieżka  będzie łączyła wszystkie chodniki i jednocześnie skomunikuje całe osiedle, ponieważ w tej chwili mieszkańcy poruszają się pomiędzy blokami” – wyjaśniała wówczas Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Na konferencji prasowej informowano, że plan działań pozwolił na budowę sceny, 166 nasadzeń drzew liściastych, dziewięć drzew iglastych oraz 596 krzewów liściastych i iglastych. Poza wspominaną już ścieżką rowerową oraz chodnikiem, na terenie zostanie zamontowanych ok. 26 latarni.

W związku z planami jakie posiada ZZM, z terenu w rejonie szkoły, zdaniem rady osiedla oraz zarządu miejskiego usuniętych zostanie ok. 12 drzew. Inną wersje wydarzeń przyjmują mieszkańcy tamtych terenów, czego wyrazem jest petycja, którą na dzień dzisiejszy podpisało już 268 osób: „My, niżej podpisani mieszkańcy Rzeszowa, nie zgadzamy się na wycinkę 25 drzew i około 15 krzewów pomiędzy ulicami Zbyszewskiego i Lewakowskiego, wzdłuż ogrodzenia Szkoły Podstawowej nr 28” – czytamy w oświadczeniu.

Z dalszej części oświadczenia czytamy, że mieszkańcy nie mają nic przeciwko planowanej budowie ścieżki, jednak powinna ona być wykonana przy minimalnej ingerencji w aktualny drzewostan: „Nie jesteśmy przeciwni samej inwestycji, uważamy jednak, że powinna ona być zrealizowana przy maksymalnym zachowaniu drzewostanu na Osiedlu Krakowska-Południe. Nie zgadzamy się na wycinkę pięknych i zdrowych drzew, a przez to na zamianę osiedla w granitowo-betonowy teren, którego my, mieszkańcy, nie chcemy. Popieramy zmiany na osiedlu Krakowska-Południe, ale uważamy za bezcelowe i szkodliwe dla osiedla, miasta oraz mieszkańców wycinanie zieleni miejskiej”.

W ratuszu informowano, że usunięcie drzew jest konieczne, natomiast zostaną one zastąpione innymi drzewami, przesadzonymi z innych części miasta: „W tym rejonie już mają być przesadzone drzewa z innych miejsc, dosadzone jako już duże drzewa. Nasadzenia będą realizowane swoją drogą, będzie 91 drzewna całym terenie i 5622 krzewy liściaste i iglaste. Myślę, że mieszkańcy długo czekali na taką zieleń i wreszcie się doczekali” – mówiła radna Maria Warchoł.
Reklama
Dodajmy, że członkowie Samorządowej Rady Osiedla Krakowska-Południe są zdeterminowani realizować wcześniej obraną strategie działania względem zagospodarowania tego terenu, co niejednokrotnie zaznaczali podczas konferencji prasowej.

Pełna treść petycji:

Szanowny Pan, dr h.c. Tadeusz Ferenc Prezydent Rzeszowa, 
Rada Miasta Rzeszowa, 
Rada Osiedla Krakowska-Południe

My, niżej podpisani mieszkańcy Rzeszowa, nie zgadzamy się na wycinkę 25 drzew i około 15 krzewów pomiędzy ulicami Zbyszewskiego i Lewakowskiego, wzdłuż ogrodzenia Szkoły Podstawowej nr 28.

Zwracamy się z prośbą o niewyrażanie zgody na usunięcie drzew. Protestujemy przeciwko wycince drzew pod planowaną budowę ścieżki rowerowej. Nie jesteśmy przeciwni samej inwestycji, uważamy jednak, że powinna ona być zrealizowana przy maksymalnym zachowaniu drzewostanu na Osiedlu Krakowska-Południe. Nie zgadzamy się na wycinkę pięknych i zdrowych drzew, a przez to na zamianę osiedla w granitowo-betonowy teren, którego my, mieszkańcy, nie chcemy. Popieramy zmiany na osiedlu Krakowska-Południe, ale uważamy za bezcelowe i szkodliwe dla osiedla, miasta oraz mieszkańców wycinanie zieleni miejskiej. Drzewa są naszym bogactwem, którego nie można niczym zastąpić, oczyszczają powietrze z toksycznych substancji a latem dają zbawienny cień, pełniąc funkcję naturalnych bio filtrów. Drzewa są źródłem życiodajnego tlenu, dają schronienie ptakom, pszczołom i zwierzętom, spełniając ważną rolę w codziennym życiu mieszkańców. Drzewa utrzymują odpowiednią wilgotność powietrza i łagodzą nagłe zmiany temperatury co jest ważne dla wszystkich  którzy są świadomi skutków gwałtownych zmian klimatycznych. W świetle rekordowych w ostatnich latach alarmów smogowych dla miasta Rzeszowa, na chwilę obecną, drzewa są jedynym skutecznym elementem krajobrazu podnoszącym, jakość powietrza oraz chroniącym zdrowie ludzi i krajobraz miasta. Według danych Europejskiej Agencji Środowiska, co roku z powodu zanieczyszczenia powietrza w Polsce umiera przedwcześnie 47 tys. osób. Pozostawienie drzew w tego typu miejscach staje się stanem wyższej konieczności dla zdrowia i życia ludzkiego oraz komfortu codziennego funkcjonowania mieszkańców a zwłaszcza dzieci uczęszczających do pobliskiej szkoły oraz seniorów zamieszkujących licznie osiedle Krakowska-Południe
”.


 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

"This is Slovakia" - wystawa z okazji 30-lecia powstania Republiki Słowackiej

RZESZÓW. W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie otwarto wystawę „Did you know? This is Slovakia”. Ekspozycja została przygotowana z okazji 30-lecia powstania Republiki Słowackiej.

Rzeszów

Rusza rozbudowa ul. Wołyńskiej na osiedlu Kotuli

​RZESZÓW. Inwestycję zrealizuje firma Strabag, która jest już na placu budowy.

Rzeszów

Dzień bez samochodu. Bezpłatna komunikacja miejska

RZESZÓW. W Rzeszowie jak i w wielu innych polskich i europejskich miastach trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Jest to kampania Komisji Europejskiej podnosząca świadomość na temat zrównoważonej mobilności miejskiej.

Rzeszów

Nowy mural upamiętniający Tadeusza Nalepę [ZDJĘCIA]

RZESZOW. Malowidło powstało na ścianie o powierzchni 210 m2, na budynku przy ulicy Hetmańskiej 43. To właśnie w tym bloku Tadeusz Nalepa mieszkał w latach 1945 – 1955.

Rzeszów

Nowy parking przy lotnisku w Jasionce już otwarty

RZESZÓW/JASIONKA. Parking przy porcie lotniczym Rzeszów-Jasionka zyskał dodatkowe 458 miejsc. Tym samym pojemność dotychczasowego zwiększyła się o ponad 50 procent.

Rzeszów

Tydzień Mobilności w Rzeszowie. Na Placu Farnym zamknięto część parkingu

RZESZÓW. Parklet zamiast samochodów, strefy dla dzieci zamiast parkingów, poezja na przystankach MPK i bezpłatna komunikacja miejska – to część atrakcji, jakie przygotowano w Rzeszowie ramach akcji.

Rzeszów

Znana marka jubilerska nowym najemcą w rzeszowskiej Plazie

RZESZÓW. W. Kruk dołącza do grona najemców CH Plaza Rzeszów. Keen Property Management – zarządca Centrum – przedłużył również umowy najmu z markami Smyk, Vissavi, Esotiq, Yes oraz Verona.

Rzeszów

6 firm zainteresowanych budową PCLA w Rzeszowie

RZESZÓW. - Na pewno spośród nich wybierzemy tę, która stadion wybuduje – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Reklama