Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Miasto zacieśnia współpracę z rzeszowskimi uczelniami

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. We wtorek, 10 maja 2022 r. prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek oraz rektorzy sześciu rzeszowskich uczelni, podpisali list intencyjny w sprawie „współpracy i wspólnego działania, w celu umocnienia pozycji Rzeszowa jako wiodącego ośrodka akademickiego na mapie Polski i Europy”. 

- Kiedy kilka miesięcy temu pojawiłem się w ratuszu jedne z pierwszych rozmów przeprowadziłem z rektorami rzeszowskich uczelni. Bardzo często podczas naszych rozmów padały stwierdzenia, że istnieje duża potrzeba promowania Rzeszowa jako dużego, nowoczesnego i rozwijającego się ośrodka akademickiego, który zapewnia wykształcenie na wysokim poziomie oraz miejsca pracy. Wiele już udało się zrobić. Mamy wiele sektorowych porozumień pomiędzy miastem Rzeszów a poszczególnymi wydziałami uczelni albo z poszczególnymi uczelniami w określonych obszarach. Na wielu płaszczyznach działa to dobrze. Ale pewne zintensyfikowanie działań jest potrzebne. Dlatego też powołałem w strukturach urzędu pełnomocnika do spraw kontaktu z wyższymi uczelniami. Tę funkcję pełni pani Marzena Furtak-Żebracka. Podczas naszych rozmów z rektorami wszyscy zgadzaliśmy się także, że potrzebna jest wspólna, nowoczesna formuła promocji ośrodka akademickiego. Dlatego też dziś wykonujemy kolejny ważny krok – podpisujemy porozumienie dotyczące wspólnej promocji Rzeszowa jako wiodącego miasta akademickiego – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas wtorkowej uroczystości.

List intencyjny, oprócz prezydenta Rzeszowa, podpisali: prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, rektor Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, prof. dr hab. Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr Bożena Sowa, prorektor WSPIA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, dziekan Kolegium Zarządzania, dr Wergiliusz Gołąbek, rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, dr Sylwia Pelc, rektor Wyższej Szkoły Inżynieryjno-Ekonomicznej z siedzibą w Rzeszowie i dr Małgorzata Dubis, prorektor Collegium Humanum Filii w Rzeszowie. Porozumienie zakłada m.in. prowadzenie działalności promocyjnej miasta przy współpracy z uczelniami, prowadzenie działalności promocyjnej szkół wyższych w Rzeszowie przy współpracy z miastem, stworzenie programu międzynarodowej promocji Rzeszowa.
Reklama
- To bardzo ważna inicjatywa i bardzo się z niej cieszę. Uważam, że uczelnie Rzeszowa mają olbrzymi potencjał, aby kształcić najlepszych absolwentów, którzy znajdą miejsce pracy u nas, ale nie tylko, ponieważ wiemy, że cieszą się zainteresowaniem także w kraju i poza jego granicami. Wierzę, że to zjednoczenie jeśli chodzi o promocję Rzeszowa jako ośrodka akademickiego, będzie wartością dodaną w stosunku do tego co robimy my indywidualnie jako uczelnie – powiedział po popisaniu listu intencyjnego prof. Piotr Koszelnik. – Podpisując tę umowę jednocześnie nakładamy na siebie pewne obowiązki. W naszym interesie  jest, by dostarczać, mówiąc językiem marketingowym, dobrego produktu naukowego, dydaktycznego, który przyciągnie młodych ludzi do uczelni rzeszowskich - dodał prof. Sylwester Czopek. – Mam nadzieję, że nasza wspólna praca przyczyni się do rozwoju miasta, regionu i naszych uczelni. Dziękuję za tę inicjatywę  - podziękowała dr Bożena Sowa. – Dziś Rzeszów, w związku z sytuacją na Ukrainie, stał się miastem rozpoznawalnym na całym świecie. Ale z drugiej strony istnieje pewne niebezpieczeństwo, które obserwujemy, jako uczelnia międzynarodowa. Mam na myśli potencjalnych studentów z zagranicy, którzy mają pewne wątpliwości czy dobrze jest przyjechać tutaj, ponieważ miasto jest blisko tego co się dzieje w Ukrainie. Jest to dla nas pewien problem. Dotyczy on nie tylko studentów ale także biznesu. Daję to pod rozwagę panu prezydentowi, by spróbować przeciwdziałać temu zjawisku – zwrócił uwagę dr Wergiliusz Gołąbek.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa spotka się z mieszkańcami trzech osiedli

RZESZÓW. W najbliższy czwartek, 16 listopada 2023 r. odbędzie się kolejne spotkanie z mieszkańcami z cyklu #RzeszówToMY.

Rzeszów

"Cyrkuluj Książeczko" - zbiorka książek dla potrzebujących dzieci

RZESZÓW. W poniedziałek, 13 listopada w centrum handlowym Auchan Krasne wystartowała kolejna zbiórka książek dla dzieci przebywających w domach dziecka oraz na oddziałach szpitalnych.

Rzeszów

Zmiany w zasadach zimowego utrzymania dróg w Rzeszowie. Odśnieżaniem zajmie się jedna firma

RZESZÓW. Dzięki temu prace mają przebiegać sprawniej, pługi i piaskarki jadąc ulicami będą od razu odgarniać śnieg także z przystanków autobusowych.

Rzeszów

Tragiczny wypadek w Jasionce. Nie żyje 57-letni pieszy

RZESZÓW. 57-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu rzeszowskiego, został śmiertelnie potrącony przez opla.

Rzeszów

Nowy, egzotyczny kierunek z Jasionki. Od grudnia polecimy na Sri Lankę

RZESZÓW / JASIONKA.Nową ofertę wprowadza biuro podróży Join Up! Podróż zajmie około 11 godzin i 15 minut.

Rzeszów

11. PKO Bieg Niepodległości na zdjęciach

RZESZÓW. 11. PKO Bieg Niepodległości przeszedł już do historii. W zawodach wzięło udział blisko 2000 zawodników. Mamy dla Was fotorelację z tego wydarzenia.

Rzeszów

Łącznik ulic na osiedlu im. Franciszka Kotuli gotowy

RZESZÓW. Już w listopadzie kierowcy będą mogli korzystać z nowej drogi łączącej ulice Bł. Karoliny z Dynowską i Czudecką. Łącznik jest gotowy i do jego otwarcia brakuje tylko zakończenia odbiorów.

Rzeszów

Zaawansowane prace przy budowie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego dla osób z niepełnosprawnością

RZESZOW. Inwestycja zakończy się jesienią. Jej koszt to ponad 7,3 mln zł.

Reklama