Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Miasto zacieśnia współpracę z rzeszowskimi uczelniami

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. We wtorek, 10 maja 2022 r. prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek oraz rektorzy sześciu rzeszowskich uczelni, podpisali list intencyjny w sprawie „współpracy i wspólnego działania, w celu umocnienia pozycji Rzeszowa jako wiodącego ośrodka akademickiego na mapie Polski i Europy”. 

- Kiedy kilka miesięcy temu pojawiłem się w ratuszu jedne z pierwszych rozmów przeprowadziłem z rektorami rzeszowskich uczelni. Bardzo często podczas naszych rozmów padały stwierdzenia, że istnieje duża potrzeba promowania Rzeszowa jako dużego, nowoczesnego i rozwijającego się ośrodka akademickiego, który zapewnia wykształcenie na wysokim poziomie oraz miejsca pracy. Wiele już udało się zrobić. Mamy wiele sektorowych porozumień pomiędzy miastem Rzeszów a poszczególnymi wydziałami uczelni albo z poszczególnymi uczelniami w określonych obszarach. Na wielu płaszczyznach działa to dobrze. Ale pewne zintensyfikowanie działań jest potrzebne. Dlatego też powołałem w strukturach urzędu pełnomocnika do spraw kontaktu z wyższymi uczelniami. Tę funkcję pełni pani Marzena Furtak-Żebracka. Podczas naszych rozmów z rektorami wszyscy zgadzaliśmy się także, że potrzebna jest wspólna, nowoczesna formuła promocji ośrodka akademickiego. Dlatego też dziś wykonujemy kolejny ważny krok – podpisujemy porozumienie dotyczące wspólnej promocji Rzeszowa jako wiodącego miasta akademickiego – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas wtorkowej uroczystości.

List intencyjny, oprócz prezydenta Rzeszowa, podpisali: prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, rektor Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, prof. dr hab. Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr Bożena Sowa, prorektor WSPIA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, dziekan Kolegium Zarządzania, dr Wergiliusz Gołąbek, rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, dr Sylwia Pelc, rektor Wyższej Szkoły Inżynieryjno-Ekonomicznej z siedzibą w Rzeszowie i dr Małgorzata Dubis, prorektor Collegium Humanum Filii w Rzeszowie. Porozumienie zakłada m.in. prowadzenie działalności promocyjnej miasta przy współpracy z uczelniami, prowadzenie działalności promocyjnej szkół wyższych w Rzeszowie przy współpracy z miastem, stworzenie programu międzynarodowej promocji Rzeszowa.
Reklama
- To bardzo ważna inicjatywa i bardzo się z niej cieszę. Uważam, że uczelnie Rzeszowa mają olbrzymi potencjał, aby kształcić najlepszych absolwentów, którzy znajdą miejsce pracy u nas, ale nie tylko, ponieważ wiemy, że cieszą się zainteresowaniem także w kraju i poza jego granicami. Wierzę, że to zjednoczenie jeśli chodzi o promocję Rzeszowa jako ośrodka akademickiego, będzie wartością dodaną w stosunku do tego co robimy my indywidualnie jako uczelnie – powiedział po popisaniu listu intencyjnego prof. Piotr Koszelnik. – Podpisując tę umowę jednocześnie nakładamy na siebie pewne obowiązki. W naszym interesie  jest, by dostarczać, mówiąc językiem marketingowym, dobrego produktu naukowego, dydaktycznego, który przyciągnie młodych ludzi do uczelni rzeszowskich - dodał prof. Sylwester Czopek. – Mam nadzieję, że nasza wspólna praca przyczyni się do rozwoju miasta, regionu i naszych uczelni. Dziękuję za tę inicjatywę  - podziękowała dr Bożena Sowa. – Dziś Rzeszów, w związku z sytuacją na Ukrainie, stał się miastem rozpoznawalnym na całym świecie. Ale z drugiej strony istnieje pewne niebezpieczeństwo, które obserwujemy, jako uczelnia międzynarodowa. Mam na myśli potencjalnych studentów z zagranicy, którzy mają pewne wątpliwości czy dobrze jest przyjechać tutaj, ponieważ miasto jest blisko tego co się dzieje w Ukrainie. Jest to dla nas pewien problem. Dotyczy on nie tylko studentów ale także biznesu. Daję to pod rozwagę panu prezydentowi, by spróbować przeciwdziałać temu zjawisku – zwrócił uwagę dr Wergiliusz Gołąbek.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Trwają prace wykończeniowe na budowie hali sportowej przy ZS nr 1 w Rzeszowie

RZESZÓW. Nowoczesny budynek powstaje w rejonie ulicy Towarnickiego, na działce między Zespołem Szkół nr 1 a urzędem marszałkowskim. Hala za 16,5 mln zł będzie gotowa jesienią.

Rzeszów

10 ukraińskich miast wspiera Rzeszów w drodze do Europejskiej Stolicy Kultury

RZESZÓW. Rzeszów ubiega się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Kandydaturę stolicy podkarpacia wspiera już 10 miast ukraińskich, w tym sześć miast partnerskich.

Rzeszów

Festiwal wina w Rzeszowie. Kilkanaście winnic, ponad 80 win do degustacji

RZESZÓW. Carpathian Wine Fest rozpocznie się w piątek o godzinie 17:00 w fosie Zamku Lubomirskich i potrwa do niedzieli do godziny 20:00. 

Rzeszów

Wypadek 14-latków na hulajnodze elektrycznej. Jeden z nich trafił do szpitala

RZESZÓW. Dwaj 14-latkowie jechali hulajnoga elektryczną. Na progu zwalniającym jednoślad przewrócił się, a obaj nastolatkowie na jezdnię. Kierujący doznał niegroźnych obrażeń, natomiast jego „pasażer” trafił do szpitala

Rzeszów

Trwa budowa drogi łączącej ul. Bł. Karoliny z drogą KDL na osiedlu Słoneczny Stok

RZESZÓW. Inwestycja o wartości ponad 6,3 mln zł ma być gotowa do końca tego roku.

Rzeszów

Zdjęcia do filmu „Rage of Stars”. Od czwartku do soboty zamknięta ul. Dworaka. Zmiany w kursach MPK

RZESZÓW. Ekipa filmowa będzie pracować na planie w dniach 27 lipca br. od godz. 17:00 do 28 lipca br. do godz. 5:00 oraz 28 lipca br. od godz. 17:00 do 29 lipca br....

Rzeszów

Gigantyczny pomnik na ul. Krakowskiej już stoi

RZESZÓW. 20 metrowy monument ma upamiętnić zmarłego w 2008 roku prof. Józefa Szajnę - wybitnego rzeszowskiego artystę, reżysera, scenografa oraz autora scenariuszy.

Rzeszów

Wiemy, kto wybuduje Wisłokostradę. Droga ma być gotowa w 2026 roku

RZESZÓW. Wybrano wykonawcę jednej z największych inwestycji drogowych w Rzeszowie w ostatnich latach. Trasa łącząca aleję Rejtana z ulicą Ciepłowniczą, czyli tzw. Wisłokostrada  ma być gotowa w 2026 roku.

Reklama