Rzeszów - Środa, 06.11.2024
Reklama

Miasto realizuje pomysły mieszkańców. W Rzeszowie powstanie, m.in. trzmielowisko i mural ekologiczny

Dodano:

Wizualiazacja trzmielowiska / Materiały prasowe UM Rzeszów
Wizualiazacja trzmielowiska / Materiały prasowe UM Rzeszów
RZESZÓW. Rozpoczęła się realizacja projektów zgłoszonych przez mieszkańców w ramach programu Rzeszów Startup Urban Akcelerator (RSUA). W Rzeszowie powstanie trzmielowisko, mural ekologiczny oraz ławka solarna.

W październiku 2020 r. laboratorium miejsce Urban Lab Rzeszów prowadziło nabór pomysłów na mikro innowacje, które przyczynią się do poprawy jakości życia w mieście. Mieszkańcy mogli zgłaszać pomysły dotyczące trzech obszarów: nowoczesnej i przyjaznej przestrzeni miejskiej, rozwiązania ułatwiające poruszanie się po mieście oraz zieleni w mieście.

Rzeszowianie zgłosili łącznie 16 projektów, spośród których do realizacji zostały wybrane trzy.

Pierwszy z nich to  mural ekologiczny, który powstanie na jednej ze ścian Szkoły Podstawowej nr 11 przy ul. Podwisłocze. – Będzie to mural wykonany farbami fotokatalicznymi, czyli pochłaniającymi zanieczyszczenia, neutralizującymi je - tłumaczy Kamil Czyż, zastępca dyrektora Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Rzeszowa. Projekt muralu stworzą uczniowie SP 11, a następnie mieszkańcy wybiorą w drodze głosowanie ten, który ozdobi szkolną ścianę.

Drugim z mikroprojektów, który w tym roku będzie realizowany w Rzeszowie będzie ławka solarna, która zamontowana zostanie w Parku Jedności Polonii z Macierzą (przy al. Cieplińskiego). Ławeczka będzie wyposażona w ekologiczne źródło zasilania – panele fotowoltaiczne, układ elektroniczny oraz akcesoria, które umożliwią ładowanie urządzeń elektronicznych – portu USB oraz odbiór internetu. – informuje Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.
Reklama
Trzeci z wybranych projektów to trzmielowisko. – Stworzone zostaje miejsce, w Parku Kultury i Wypoczynku nad Wisłokiem, w którym będziemy chcieli, aby zamieszkały trzmiele. Te owady wykonują bardzo ważną pracę dla przyrody - zapylają ponad 500 gatunków roślin, o wiele więcej niż np. pszczoły – mówi Wąsowicz-Duch. Trzmielowisko powstanie w sąsiedztwie wiszącej kładki nad Wisłokiem, na obszarze o powierzchni 100m2. Na tym terenie powstanie pryzma, która będzie wykonana m.in. z gałęzi, słomy, liści, przysypana ziemią i obsadzona roślinami kwitnącymi. W niej swoje siedliska mają znaleźć trzmiele. Rodziny trzmieli początkowo będą znajdować się w specjalnych drewnianych skrzyneczkach, a następnie powinny zasiedlić pryzmę. Całość terenu będzie otoczona żywopłotem z berberysu. Na terenie trzmielowiska zostaną posadzone drzewa, będzie też wiele roślin kwitnących.

Wartość każdego z trzech realizowanych mikroprojektów nie przekroczy 30 tys. zł.

Wystartowała druga edycja programu

W związku z dużym zainteresowaniem zeszłoroczną edycją programu, Urban Lab podjął decyzje o jego kontynuacji, tym razem pod nazwą „Rzeszów to MY”. Nabór pomysłów ruszył 13 kwietnia i potrwa do 17 maja br.

Szczegóły dostępne będą na stronie internetowej miejskiego laboratorium urbanlab.erzeszow.pl
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Bilety MPK będą droższe. Nowe ceny mogą wejść w życie już w sierpniu

RZESZÓW. Cena normalnego biletu jednoprzejazdowego ma wzrosnąć z 3 do 3,60 zł.

Rzeszów

Ukryli narkotyki w zbiorniku paliwa. Zatrzymano czterech mieszkańców Rzeszowa

RZESZÓW. W zbiornikach paliwa znaleziono substancje o nazwie 3 MMC.

Rzeszów

Stephane Antiga rozpoczyna z "wysokiego C". Pożegnał dziewięć zawodniczek

RZESZÓW. Klub pożegnał się z Helene Rousseaux, Mają Tokarską, Barbarą Zakościelną, Petyą Barakovą, Agatą Sawicką, Dorotą Medyńską, Agnieszką Rabką, Kingą Hatalą, Evą Yanevą

Rzeszów

Ruszył kolejny przetarg na projekt rozbudowy ronda Pobitno

RZESZÓW. Zgodnie z wytycznymi, dokumentacja powinna być gotowa 31 maja 2020 roku.

Rzeszów

Uniwersytecki Szpital Kliniczny miałby powstać w Świlczy. Całkowity koszt inwestycji może wynieść 900 mln zł

RZESZÓW. Wzorem dla placówki miałyby być podobne ośrodki stworzone w Szwecji i Australii.

Rzeszów

Drzewo bzu czarnego z Rzeszowa z szansą na tytuł Drzewa Roku 2019

RZESZÓW. Laureat z Rzeszowa znajduje się przy ul. Grodzisko 5.

Reklama