Rzeszów - Sobota, 11.01.2025
Reklama

Miasto realizuje pomysły mieszkańców. W Rzeszowie powstanie, m.in. trzmielowisko i mural ekologiczny

Dodano:

Wizualiazacja trzmielowiska / Materiały prasowe UM Rzeszów
Wizualiazacja trzmielowiska / Materiały prasowe UM Rzeszów
RZESZÓW. Rozpoczęła się realizacja projektów zgłoszonych przez mieszkańców w ramach programu Rzeszów Startup Urban Akcelerator (RSUA). W Rzeszowie powstanie trzmielowisko, mural ekologiczny oraz ławka solarna.

W październiku 2020 r. laboratorium miejsce Urban Lab Rzeszów prowadziło nabór pomysłów na mikro innowacje, które przyczynią się do poprawy jakości życia w mieście. Mieszkańcy mogli zgłaszać pomysły dotyczące trzech obszarów: nowoczesnej i przyjaznej przestrzeni miejskiej, rozwiązania ułatwiające poruszanie się po mieście oraz zieleni w mieście.

Rzeszowianie zgłosili łącznie 16 projektów, spośród których do realizacji zostały wybrane trzy.

Pierwszy z nich to  mural ekologiczny, który powstanie na jednej ze ścian Szkoły Podstawowej nr 11 przy ul. Podwisłocze. – Będzie to mural wykonany farbami fotokatalicznymi, czyli pochłaniającymi zanieczyszczenia, neutralizującymi je - tłumaczy Kamil Czyż, zastępca dyrektora Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Rzeszowa. Projekt muralu stworzą uczniowie SP 11, a następnie mieszkańcy wybiorą w drodze głosowanie ten, który ozdobi szkolną ścianę.

Drugim z mikroprojektów, który w tym roku będzie realizowany w Rzeszowie będzie ławka solarna, która zamontowana zostanie w Parku Jedności Polonii z Macierzą (przy al. Cieplińskiego). Ławeczka będzie wyposażona w ekologiczne źródło zasilania – panele fotowoltaiczne, układ elektroniczny oraz akcesoria, które umożliwią ładowanie urządzeń elektronicznych – portu USB oraz odbiór internetu. – informuje Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.
Reklama
Trzeci z wybranych projektów to trzmielowisko. – Stworzone zostaje miejsce, w Parku Kultury i Wypoczynku nad Wisłokiem, w którym będziemy chcieli, aby zamieszkały trzmiele. Te owady wykonują bardzo ważną pracę dla przyrody - zapylają ponad 500 gatunków roślin, o wiele więcej niż np. pszczoły – mówi Wąsowicz-Duch. Trzmielowisko powstanie w sąsiedztwie wiszącej kładki nad Wisłokiem, na obszarze o powierzchni 100m2. Na tym terenie powstanie pryzma, która będzie wykonana m.in. z gałęzi, słomy, liści, przysypana ziemią i obsadzona roślinami kwitnącymi. W niej swoje siedliska mają znaleźć trzmiele. Rodziny trzmieli początkowo będą znajdować się w specjalnych drewnianych skrzyneczkach, a następnie powinny zasiedlić pryzmę. Całość terenu będzie otoczona żywopłotem z berberysu. Na terenie trzmielowiska zostaną posadzone drzewa, będzie też wiele roślin kwitnących.

Wartość każdego z trzech realizowanych mikroprojektów nie przekroczy 30 tys. zł.

Wystartowała druga edycja programu

W związku z dużym zainteresowaniem zeszłoroczną edycją programu, Urban Lab podjął decyzje o jego kontynuacji, tym razem pod nazwą „Rzeszów to MY”. Nabór pomysłów ruszył 13 kwietnia i potrwa do 17 maja br.

Szczegóły dostępne będą na stronie internetowej miejskiego laboratorium urbanlab.erzeszow.pl
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Na Stadionie Miejskim odbędzie się mecz Polska-Portugalia. Będą bezpłatne wejściówki

RZESZÓW. 9 września 2019 r. odbędzie się mecz towarzyski reprezentacji mężczyzn U-20 Polska – Portugalia.

Rzeszów

Koniec utrudnień na wiadukcie Śląskim

RZESZÓW. „Wczoraj zakończyły się pracę” – informuje Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego miasta Rzeszowa.

Rzeszów

Za kilka dni rusza głosowanie na projekty Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2020 r.

RZESZÓW. 30 sierpnia 2019 r. rozpocznie się głosowanie na projekty do realizacji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2020 r. 

Rzeszów

Czy w Rzeszowie powstanie centrum tenisowe? W Ratuszu trwają rozmowy

RZESZÓW. W Ratuszu trwają rozmowy odnośnie stworzenia centrum tenisowego.

Rzeszów

Koduj z Gigantami! Piąta edycja darmowych warsztatów programowania dla dzieci i młodzieży

Młodsi uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił poznając programy takie jak Scratch, Kodu czy AppInventor...

Rzeszów

Wprowadzenie opłat na parkingu lotniska w Jasionce od 21 sierpnia br.

RZESZÓW. Łączna ilość miejsc parkingowych wyniesie 857.

Reklama