Rzeszów - Piątek, 08.11.2024
Reklama

Miasto realizuje pomysły mieszkańców. W Rzeszowie powstanie, m.in. trzmielowisko i mural ekologiczny

Dodano:

Wizualiazacja trzmielowiska / Materiały prasowe UM Rzeszów
Wizualiazacja trzmielowiska / Materiały prasowe UM Rzeszów
RZESZÓW. Rozpoczęła się realizacja projektów zgłoszonych przez mieszkańców w ramach programu Rzeszów Startup Urban Akcelerator (RSUA). W Rzeszowie powstanie trzmielowisko, mural ekologiczny oraz ławka solarna.

W październiku 2020 r. laboratorium miejsce Urban Lab Rzeszów prowadziło nabór pomysłów na mikro innowacje, które przyczynią się do poprawy jakości życia w mieście. Mieszkańcy mogli zgłaszać pomysły dotyczące trzech obszarów: nowoczesnej i przyjaznej przestrzeni miejskiej, rozwiązania ułatwiające poruszanie się po mieście oraz zieleni w mieście.

Rzeszowianie zgłosili łącznie 16 projektów, spośród których do realizacji zostały wybrane trzy.

Pierwszy z nich to  mural ekologiczny, który powstanie na jednej ze ścian Szkoły Podstawowej nr 11 przy ul. Podwisłocze. – Będzie to mural wykonany farbami fotokatalicznymi, czyli pochłaniającymi zanieczyszczenia, neutralizującymi je - tłumaczy Kamil Czyż, zastępca dyrektora Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Rzeszowa. Projekt muralu stworzą uczniowie SP 11, a następnie mieszkańcy wybiorą w drodze głosowanie ten, który ozdobi szkolną ścianę.

Drugim z mikroprojektów, który w tym roku będzie realizowany w Rzeszowie będzie ławka solarna, która zamontowana zostanie w Parku Jedności Polonii z Macierzą (przy al. Cieplińskiego). Ławeczka będzie wyposażona w ekologiczne źródło zasilania – panele fotowoltaiczne, układ elektroniczny oraz akcesoria, które umożliwią ładowanie urządzeń elektronicznych – portu USB oraz odbiór internetu. – informuje Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.
Reklama
Trzeci z wybranych projektów to trzmielowisko. – Stworzone zostaje miejsce, w Parku Kultury i Wypoczynku nad Wisłokiem, w którym będziemy chcieli, aby zamieszkały trzmiele. Te owady wykonują bardzo ważną pracę dla przyrody - zapylają ponad 500 gatunków roślin, o wiele więcej niż np. pszczoły – mówi Wąsowicz-Duch. Trzmielowisko powstanie w sąsiedztwie wiszącej kładki nad Wisłokiem, na obszarze o powierzchni 100m2. Na tym terenie powstanie pryzma, która będzie wykonana m.in. z gałęzi, słomy, liści, przysypana ziemią i obsadzona roślinami kwitnącymi. W niej swoje siedliska mają znaleźć trzmiele. Rodziny trzmieli początkowo będą znajdować się w specjalnych drewnianych skrzyneczkach, a następnie powinny zasiedlić pryzmę. Całość terenu będzie otoczona żywopłotem z berberysu. Na terenie trzmielowiska zostaną posadzone drzewa, będzie też wiele roślin kwitnących.

Wartość każdego z trzech realizowanych mikroprojektów nie przekroczy 30 tys. zł.

Wystartowała druga edycja programu

W związku z dużym zainteresowaniem zeszłoroczną edycją programu, Urban Lab podjął decyzje o jego kontynuacji, tym razem pod nazwą „Rzeszów to MY”. Nabór pomysłów ruszył 13 kwietnia i potrwa do 17 maja br.

Szczegóły dostępne będą na stronie internetowej miejskiego laboratorium urbanlab.erzeszow.pl
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

XIV Podkarpackie Targi Ślubne. Ponad 80 wystawców w G2A Arena

RZESZÓW. W programie m.in: pokazy mody ślubnej i wieczorowej, fryzjersko-kosmetyczny show i atrakcyjne nagrody dla zwiedzających.

Rzeszów

Nowi najemcy w CH Plaza Rzeszów. Otwarto nowy korytarz

RZESZÓW. 315 mkw powierzchni zajęła nowa drogeria Hebe otwarta w CH Plaza Rzeszów.

Rzeszów

Zatrucie tlenkiem węgla. 48-latkowi pomógł brat

RZESZÓW. Przed nami okres jesienno-zimowy, a co się z tym wiąże kolejny sezon grzewczy. 

Rzeszów

Ostatni test siatkarzy Resovii przez startem sezonu

RZESZÓW. Siatkarze Asseco Resovii kończą serię gier kontrolnych przed nowym sezonem w PlusLidze. 

Rzeszów

Otwarcie nowego marketu remontowo-budowlanego w mieście

RZESZÓW. Leroy Merlin otwiera swój 65. sklep w Polsce. 

Rzeszów

Unieważniono przetarg dot. systemu monitorującego bezpieczeństwo na skrzyżowaniach

RZESZÓW. Mowa o inteligentnym systemie rejestrującym przejazd przez skrzyżowania na czerwonych świetle wraz z rejestracją i analizą danych.

Rzeszów

Jezdnia na ul. Kochanowskiego będzie miała trzy pasy ruchu

RZESZÓW. Przetarg ma ruszyć w przyszłym roku.

Rzeszów

Tadeusz Ferenc zwraca się do prezesa PKS-u, by zajął się „szkaradnymi” autobusami i dworcem autobusowym

RZESZÓW. O fatalnym stanie autobusów MKS-u pisali mieszkańcy Zabrza, przebywający w Rzeszowie.

Reklama