Rzeszów - Poniedziałek, 13.01.2025
Reklama

Miasto otwiera specjalny punkt dla uchodźców z Ukrainy. Będą mogli otrzymać m.in. numer PESEL

Dodano:

fot. Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Od 16 marca zacznie działać specjalny punkt Urzędu Miasta Rzeszowa, w którym uchodźcy z Ukrainy będą mogli załatwić różnego rodzaju formalności, w tym m.in. otrzymać nr PESEL czy zameldować się.

Od 24 lutego, czyli od dnia, w którym rozpoczęła się rosyjska agresja na Ukrainę, do Polski wjechało prawie 1,7 mln zł uchodźców. - Kilkaset tysięcy z nich przejechało przez Rzeszów, wielu zatrzymało się w naszym mieście. Czasami przebywali tu dobę, dwie korzystając z pomocy, którą uruchomiliśmy na głównym dworcu kolejowym oraz z noclegów w azylu, który przy al. Rejtana stworzyliśmy wspólnie z Centrum Medycznym Medyk, i wyjeżdżali do innych województw a także krajów. Ale wielu uchodźców, pomimo tego, że Rzeszów i nasze województwo, decyzją władz krajowych, jest strefą tranzytową, postanowiło zostać w naszym mieście. Tu znaleźli pomoc, miejsce zamieszkania. I tym osobom chcemy pomóc. Pierwszym krokiem jest umożliwienie sprawnego załatwiania formalności. Dlatego też zdecydowaliśmy się na uruchomienie specjalnego punktu urzędu miasta – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Punkt będzie mieścił się przy ul. Langiewicza 15 i zacznie działać od środy 16 marca. Będzie czynny pięć dni w tygodniu - od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00. - Pracowników punktu będzie wspomagała osoba ze znajomością języka ukraińskiego - mówi Marcin Stopa, Sekretarz Miasta Rzeszowa. 

Jakie formalności będzie można załatwić w punkcie przy Langiewicza 15?
Reklama
- Będą tam nadawane numery PESEL, będzie można się zameldować, utworzyć profil zaufany. Warte podkreślenia jest to, że punkt przy Langiewicza jest dedykowany tylko i wyłącznie uchodźcom z Ukrainy. Tylko tam będą mogli załatwiać formalności. W Wydziale Spraw Obywatelskich przy ul. Okrzei 1 i w Punktach Obsługi Mieszkańców, działających w galeriach handlowych, takiej możliwości nie będzie – zaznacza Bożena Kuźniar, dyrektor Centrum Kontaktu Urzędu Miasta Rzeszowa.

W punkcie będzie możliwość zrobienia za darmo zdjęcia, które musi być dodane do wniosku. Numer PESEL zostanie nadany po ustaleniu tożsamości ubiegającej się o to osoby, w oparciu o dostępne (w tym unieważnione) dokumenty takie jak paszport, dowód osobisty, ale także Karta Polaka, czy prawo jazdy. W przypadku dzieci dopuszcza się także akt urodzenia. W skrajnych przypadkach jest możliwość nadania numeru PESEL na podstawie oświadczenia wnioskodawcy. W przypadku oświadczenia nadanie numeru PESEL nie będzie możliwe, jeżeli weryfikacja z systemem Komendanta Głównego Straży Granicznej wykaże, że osoba jest zarejestrowana w tym systemie i dysponuje dokumentem pozwalającym na ustalenie tożsamości.

Informacje dotyczące pomocy dla uchodźców można zdobyć dzwoniąc na uruchomioną przez Urząd Miasta Rzeszowa infolinię: 1 77 88 99 00, która działa w godzinach 8 – 20, siedem dni w tygodniu. Infolinia jest obsługiwana w trzech językach: polskim, ukraińskim i angielskim.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Rzeszowie zamknięto escape room przy ul. Chmaja

RZESZÓW. Ciąg dalszy kontroli escape roomów na terenie Rzeszowa.

Rzeszów

Wylicytuj pakiet startowy na Ultramaraton Podkarpacki

RZESZÓW. Aukcja potrwa do 18 stycznia.

Rzeszów

Jakie atrakcje 13 stycznia czekają na gości Podziemnej Trasy Turystycznej?

RZESZÓW. W ramach 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w Podziemnej Trasie Turystycznej odbędą się dwa ciekawe wydarzenia.

Rzeszów

Mecz tenisa z prezydentem Rzeszowa w ramach WOŚP

RZESZÓW. Licytacja potrwa do 15 stycznia.

Rzeszów

Ponad 15 tys. osób uczestniczyło w 7. edycji Orszaku Trzech Króli w Rzeszowie

RZESZÓW. Do tegorocznej organizacji wydarzenia zaangażowano ok. 2 tys. osób.

Reklama