Rzeszów - Czwartek, 28.11.2024
Reklama

Miasto cofa pozwolenie zintegrowane Res-Drobu. Firma nie dostała jeszcze oficjalnego pisma

Dodano:

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Ratusz, na wniosek Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, cofa pozwolenie zintegrowane firmie Res-Drob, która z kolei informuje, że aktualnie żadne oficjalne pismo do nich nie wpłynęło. Sprawa może skończyć się w sądzie.

Temat zakładów przetwórstwa drobiowego Res-Drop wielokrotnie pojawiał się na sesjach Rady Miasta oraz na konferencjach organizowanych przez mieszkańców osiedla 1000-lecia, jak chociażby we wrześniu ubiegłego roku, kiedy to Stowarzyszenie „Nasz Zdrowy i Czysty Rzeszów” domagało się, aby miasto cofnęło pozwolenie zintegrowane dla firmy.

Dodatkowo w ubiegłym roku, podczas jednej z sesji Rady Miasta(link), na której pojawili się mieszkańcy osiedla, wiceprezydent Rzeszowa Andrzej Gutkowski informował o obietnicach składanych przez prezesa Res-Drobu: „Prezes Res-Drobu [przyp.red.] zapewniał, że zakład zostanie wyprowadzony z Rzeszowa do 2020 roku”.

Głównymi źródłami problemów dla mieszkańców były: nadmierny hałas, zapach roznoszący się po całym osiedlu oraz prowadzenie uboju po godzinie 22.00. Dzisiaj już wiemy, że Ratusz, powołując się na pismo Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, zdecydował się na cofnięcie pozwolenia zintegrowanego, co w praktyce wiąże się z zakazem produkcji.
Reklama
Decyzja WIOŚ była powodowana tym, iż na terenie zakładu przekraczane są wyznaczone normy hałasu oraz prowadzony jest ubój po godz. 22.00.

„Cofnęliśmy im pozwolenie zintegrowane. Podstawą było pismo Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, który polecił podjąć działania” – wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.

O całą sytuacje zapytaliśmy w zakładach Res-Drob, jednak aktualnie do firmy nie wpłynęło żadne oficjalne pismo: „oficjalne pismo do nas nie dotarło, dopiero po jego wpłynięciu, zarząd zapozna się z decyzją i podejmie działanie” – informuje Damian Pawłowski, rzecznik prasowy Res-Drobu. Warto dodać, że jeżeli firma chciałaby podważyć wydaną decyzję, to sprawa zostanie prawdopodobnie rozstrzygnięta na drodze sądowej.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

14 ekologicznych autobusów dla Rzeszowa. Umowy podpisane

RZESZÓW. Do Rzeszowa trafi kolejnych 14 ekologicznych autobusów. Miasto podpisało umowy na ich dostawę z firmami Autosan i Solaris.

Rzeszów

Rekordowy czerwiec na lotnisku w Jasionce

RZESZÓW. Blisko 80 tysięcy pasażerów obsłużył w czerwcu 2022 r. port lotniczy Rzeszów-Jasionka. 

Rzeszów

Rusza budowa II linii technologicznej ITPOE w Rzeszowie

RZESZÓW. Wmurowano kamień węgielny pod budowę II linii technologicznej Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Rzeszowie.  Inwestycja PGE Energia Ciepła z Grupy PGE ma być gotowa w IV kwartale 2024 roku.

Rzeszów

W Jasionce wylądował pierwszy samolot z Rijeki. Wakacyjna siatka połączeń już kompletna

RZESZÓW. W nocy z wtorku na środę lotnisko w Jasionce uruchomiło ostatni nowy letni kierunek. Samolot z chorwackiej Rijeki powitał salut wodny od Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej.

Rzeszów

Ogródek Jordanowski w centrum Rzeszowa zostanie odnowiony. Wybrano wykonawcę

RZESZÓW. Umowa z wykonawca ma być podpisana w tym miesiącu. Prace mają zakończyć się jeszcze w tym roku.

Rzeszów

Ruszył nabór projektów do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2023

RZESZÓW. Od czwartku (7.07) mieszkańcy Rzeszowa mogą zgłaszać swoje pomysły do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2023 r. Nabór potrwa do 22 lipca 2022 r.

Rzeszów

Kolejne elementy terenów rekreacyjnych na os. Krakowska Południe. Powstanie m.in. ścianka wspinaczkowa

RZESZÓW. Ścianka wspinaczkowa o wysokości do trzech metrów, place zabaw – takie elementy złożą się na ostatni etap tworzenia terenów rekreacyjnych na osiedlu Krakowska Południe w Rzeszowie. 

Reklama