Rzeszów - Poniedziałek, 21.10.2024
Reklama

List intencyjny ws. nowej siedziby Sądu Okręgowego. Podpisano niezobowiązujący wyraz woli

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. W Ratuszu podpisano list intencyjny w sprawie przekazania działki pod budowę nowej siedziby Sądu Okręgowego w Rzeszowa. Nie wiadomo kiedy miałaby się zacząć rzekoma budowa oraz kiedy ewentualnie Zamek Lubomirskich zostałby przekazany dla miasta. 

W sali sesyjnej rzeszowskiego ratusza tłoczno, na wezwanie prezydenta Tadeusza Ferenca przybyli dyrektorowie kulturalnych instytucji miejskich, gdyż sprawa w sposób bezpośredni dotyczy również ich, bowiem budowa nowej siedziby dla Sądu Okręgowego wiąże się z przekazaniem dla miasta Zamku Lubomirskich, który już podczas konferencji był nazywany przyszłą perłą kultury. 

Podpisany dzisiaj list intencyjny niczego, poza sprawą działek, nie wyjaśnia, choć i ta informacja jest już niejako powszechna. W zamian za zamek miasto oddaje na rzecz Ministerstwa Sprawiedliwości tereny przy ul. Dołowej, około 1,1 ha. Samo przekazanie miałoby się odbyć po wybudowaniu nowego budynku. Co więcej w podpisanym piśmie znajdziemy kilka przykładów na to, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że sam akt podpisania jest celowym przedwyborczym działaniem: 

• „Niniejszy list intencyjny stanowi wyraz woli stron podjęcia ze sobą współpracy przy realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia”
• „Szczegółowe zasady i sposób realizacji ustalone zostaną w odrębnych porozumieniach i umowach”
• „Niniejszy list intencyjny nie powoduje zobowiązań finansowych dla żadnej ze stron”

Pomijając treść listu, wróćmy ponownie na salę sesyjną. W podpisaniu uczestniczył m.in. prezydent Rzeszowa wraz z Martą Kuczmą (dyrektor Sądu Okręgowego), Marcinem Warchołem (Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości) oraz z Rafałem Puchalskim (prezes Sądu Okręgowego). Zaczęło się od wypowiedzi nawiązującej do miasta.

„To historyczny dzień dla mieszkańców Rzeszowa i mieszkańców Podkarpacia. Rzeszów to miasto inteligentne i nowoczesne, miasto innowacji, miasto kultury. Miasto, w którym dobrobyt mieszkańców idzie w parze z rozwojem gospodarczym” – mówił na początku konferencji Marcin Warchoł – „To jest moje zobowiązanie wobec wszystkich mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia, żeby tę inwestycje doprowadzić do końca. Chcę, żeby za cztery lata można było powiedzieć: tak, ten człowiek dotrzymał słowa, mamy piękny sąd i muzeum” – zapewniał podsekretarz.
Reklama
Choć innej, niż wyżej przytoczonej deklaracji już nie usłyszeliśmy, to jednak w temacie Zamku Lubomirskich i jego przyszłego zagospodarowania mamy odrobinę jaśniejszą sytuacje. Wiąże się to w głównej mierze z chęci utworzenia wojewódzkiej rady kultury, o której wspominała Katarzyna Pawlak,  dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa: „decyzją pana prezydenta już niebawem, dosłownie za kilka tygodni, zostanie powołana wojewódzka rada kultury”. Rada ma składać się ze specjalistów ze świata kultury, ich zadaniem będzie przygotowanie koncepcji zamku, jako kulturalnego ośrodka.

„Za wcześnie w tej chwili mówić o podziale kosztów, nawet ze względu na prawo zamówień publicznych. Wszelkie inwestycje tego rodzaju lubią spokój, lubią ciszę” -wyjaśniał Marcin Warchoł. Wiemy również, że w tym miesiącu Rzeszów odwiedzi Zbigniew Ziobro, prokurator generalny. Czy będzie to wizyta w sprawie Sądu Okręgowego, tego nie wiadomo. Jedno jest pewne, mieszkańcy Rzeszowa, z władzami miasta na czele, po wielu latach oczekiwania na jakiekolwiek działania dążące do przejęcia zamku wciąż muszą się uzbroić w cisze i spokój. 


 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Akademia 50+. Rekrutacja na kolejny rok akademicki

RZESZÓW. To już trzynasta edycja Akademii 50+ działającej przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. W nowym roku akademickim na słuchaczy czeka wiele ciekawych propozycji.

Rzeszów

Seniorzy otrzymali kolejne "opaski życia"

RZESZÓW. Kolejnych 158 seniorów otrzymało „opaski życia”. Urządzenia przekazano w ramach programu ,,Korpus Wsparcia Seniorów’’ który realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie.

Rzeszów

"This is Slovakia" - wystawa z okazji 30-lecia powstania Republiki Słowackiej

RZESZÓW. W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie otwarto wystawę „Did you know? This is Slovakia”. Ekspozycja została przygotowana z okazji 30-lecia powstania Republiki Słowackiej.

Rzeszów

Rusza rozbudowa ul. Wołyńskiej na osiedlu Kotuli

​RZESZÓW. Inwestycję zrealizuje firma Strabag, która jest już na placu budowy.

Rzeszów

Dzień bez samochodu. Bezpłatna komunikacja miejska

RZESZÓW. W Rzeszowie jak i w wielu innych polskich i europejskich miastach trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Jest to kampania Komisji Europejskiej podnosząca świadomość na temat zrównoważonej mobilności miejskiej.

Rzeszów

Nowy mural upamiętniający Tadeusza Nalepę [ZDJĘCIA]

RZESZOW. Malowidło powstało na ścianie o powierzchni 210 m2, na budynku przy ulicy Hetmańskiej 43. To właśnie w tym bloku Tadeusz Nalepa mieszkał w latach 1945 – 1955.

Rzeszów

Nowy parking przy lotnisku w Jasionce już otwarty

RZESZÓW/JASIONKA. Parking przy porcie lotniczym Rzeszów-Jasionka zyskał dodatkowe 458 miejsc. Tym samym pojemność dotychczasowego zwiększyła się o ponad 50 procent.

Rzeszów

Tydzień Mobilności w Rzeszowie. Na Placu Farnym zamknięto część parkingu

RZESZÓW. Parklet zamiast samochodów, strefy dla dzieci zamiast parkingów, poezja na przystankach MPK i bezpłatna komunikacja miejska – to część atrakcji, jakie przygotowano w Rzeszowie ramach akcji.

Reklama