Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

List intencyjny ws. nowej siedziby Sądu Okręgowego. Podpisano niezobowiązujący wyraz woli

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. W Ratuszu podpisano list intencyjny w sprawie przekazania działki pod budowę nowej siedziby Sądu Okręgowego w Rzeszowa. Nie wiadomo kiedy miałaby się zacząć rzekoma budowa oraz kiedy ewentualnie Zamek Lubomirskich zostałby przekazany dla miasta. 

W sali sesyjnej rzeszowskiego ratusza tłoczno, na wezwanie prezydenta Tadeusza Ferenca przybyli dyrektorowie kulturalnych instytucji miejskich, gdyż sprawa w sposób bezpośredni dotyczy również ich, bowiem budowa nowej siedziby dla Sądu Okręgowego wiąże się z przekazaniem dla miasta Zamku Lubomirskich, który już podczas konferencji był nazywany przyszłą perłą kultury. 

Podpisany dzisiaj list intencyjny niczego, poza sprawą działek, nie wyjaśnia, choć i ta informacja jest już niejako powszechna. W zamian za zamek miasto oddaje na rzecz Ministerstwa Sprawiedliwości tereny przy ul. Dołowej, około 1,1 ha. Samo przekazanie miałoby się odbyć po wybudowaniu nowego budynku. Co więcej w podpisanym piśmie znajdziemy kilka przykładów na to, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że sam akt podpisania jest celowym przedwyborczym działaniem: 

• „Niniejszy list intencyjny stanowi wyraz woli stron podjęcia ze sobą współpracy przy realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia”
• „Szczegółowe zasady i sposób realizacji ustalone zostaną w odrębnych porozumieniach i umowach”
• „Niniejszy list intencyjny nie powoduje zobowiązań finansowych dla żadnej ze stron”

Pomijając treść listu, wróćmy ponownie na salę sesyjną. W podpisaniu uczestniczył m.in. prezydent Rzeszowa wraz z Martą Kuczmą (dyrektor Sądu Okręgowego), Marcinem Warchołem (Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości) oraz z Rafałem Puchalskim (prezes Sądu Okręgowego). Zaczęło się od wypowiedzi nawiązującej do miasta.

„To historyczny dzień dla mieszkańców Rzeszowa i mieszkańców Podkarpacia. Rzeszów to miasto inteligentne i nowoczesne, miasto innowacji, miasto kultury. Miasto, w którym dobrobyt mieszkańców idzie w parze z rozwojem gospodarczym” – mówił na początku konferencji Marcin Warchoł – „To jest moje zobowiązanie wobec wszystkich mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia, żeby tę inwestycje doprowadzić do końca. Chcę, żeby za cztery lata można było powiedzieć: tak, ten człowiek dotrzymał słowa, mamy piękny sąd i muzeum” – zapewniał podsekretarz.
Reklama
Choć innej, niż wyżej przytoczonej deklaracji już nie usłyszeliśmy, to jednak w temacie Zamku Lubomirskich i jego przyszłego zagospodarowania mamy odrobinę jaśniejszą sytuacje. Wiąże się to w głównej mierze z chęci utworzenia wojewódzkiej rady kultury, o której wspominała Katarzyna Pawlak,  dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa: „decyzją pana prezydenta już niebawem, dosłownie za kilka tygodni, zostanie powołana wojewódzka rada kultury”. Rada ma składać się ze specjalistów ze świata kultury, ich zadaniem będzie przygotowanie koncepcji zamku, jako kulturalnego ośrodka.

„Za wcześnie w tej chwili mówić o podziale kosztów, nawet ze względu na prawo zamówień publicznych. Wszelkie inwestycje tego rodzaju lubią spokój, lubią ciszę” -wyjaśniał Marcin Warchoł. Wiemy również, że w tym miesiącu Rzeszów odwiedzi Zbigniew Ziobro, prokurator generalny. Czy będzie to wizyta w sprawie Sądu Okręgowego, tego nie wiadomo. Jedno jest pewne, mieszkańcy Rzeszowa, z władzami miasta na czele, po wielu latach oczekiwania na jakiekolwiek działania dążące do przejęcia zamku wciąż muszą się uzbroić w cisze i spokój. 


 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Kłęby dymu nad Rzeszowem. Pożar w elektrociepłowni

RZESZÓW. Kilka zastępów straży pożarnej brało udział w gaszeniu pożaru, do którego doszło na terenie rzeszowskiej elektrociepłowni. Ogień udało się opanować.

Rzeszów

Co słychać na budowie największej inwestycji drogowej w Rzeszowie?

RZESZÓW. Jak zapewnia miasto, budowa Wisłokostrady, czyli największej obecnie inwestycji drogowej w Rzeszowie idzie zgodnie z planem. Gotowe są już m.in. wszystkie podpory nowego Mostu Załęskiego.

Rzeszów

Tragiczny wypadek pod Rzeszowem. 42-letni motocyklista zginął na miejscu

42-letni motocyklista, najprawdopodobniej w wyniku nadmiernej prędkości, stracił panowanie nad jednośladem i uderzył w bariery. Zginął na miejscu.

Rzeszów

Drogowa inwestycja na al. Okulickiego na finiszu

RZESZÓW. Prace przy budowie dodatkowego pasa ruchu na al. Okulickiego dobiegają końca. Ich koszt to nieco ponad 300 tys. zł.

Rzeszów

Parking długoterminowy na lotnisku w Jasionce już dostępny dla podróżnych

RZEZÓW/JASIONKA. Na podrzeszowskim lotnisku dobiegła końca modernizacja długoterminowego parkingu zlokalizowanego tuż przy terminalu pasażerskim. Parking, który oferuje 278 miejsc postojowych został utwardzony nawierzchnią asfaltową i zaprojektowany także dla osób niepełnosprawnych.

Rzeszów

Nowy, bezpłatny parking na osiedlu Mieszka I w Rzeszowie

RZESZÓW. Przy ul. Dołowej, w pobliżu siedziby Sądu Rejonowego, uruchomiono nowy, bezpłatny parking dla zmotoryzowanych. Zarządza nim Miejska Administracja Targowisk i Parkingów w Rzeszowie.

Rzeszów

W hali sportowej przy ul. Towarnickiego montują nowe trybuny

RZESZÓW. W hali sportowej Zespołu Szkół nr 1 w Rzeszowie trwa montaż dodatkowych, składanych trybun. Dzięki temu obiekt pomieści równocześnie ponad 900 widzów. Koszt inwestycji to 266 tys. zł.

Rzeszów

Iglica na budynku Olszynki Park zamontowana [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Zakończono montaż z użyciem helikoptera wieży i iglicy na najwyższym budynku mieszkalnym w Polsce. Operację, która miała potrwać dwa dni, udało się zakończyć w jeden dzień. W związku z tym, w...

Reklama