Rzeszów - Czwartek, 28.11.2024
Reklama

Kraków może dać władzom Rzeszowa lekcję, jak skutecznie uczyć dzieci ekologii

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Przy krakowskich szkołach powstaną ogrody z drobnymi uprawami. Projekt ma na dzień dzisiejszy charakter pilotażowy. W Rzeszowie już kilka lat temu pojawił się podobny projekt.

Na terenie 18 krakowskich szkół powstanie „Ogród z klasą”, a wszystko w ramach pilotażowego projektu, którego pomysłodawcą był Zarząd Zieleni Miejskiej stolicy małopolski. Zgłoszenia do projektu zakończono w ubiegłym roku (30 grudnia). Pierwsze ogrody mają powstać na wiosnę.

Program ma polegać na tworzeniu ogrodów dla szkół. Placówką, które zostały zakwalifikowane do projektu, zapewnione są na początku merytoryczne wskazówki tworzenia takiego ogrodu. Szkoła otrzymuje m.in. nasiona, sadzonki i narzędzia.

Niezbędna była jednak wstępna selekcja, zatem szkoły, wyrażające chęć stworzenia „Ogrodu z klasą” były zobowiązane do opisania swojego przyszłego ogrodu, z uwzględnieniem lokalizacji, wnętrza oraz podziału na strefy (np. kwiatowa, warzywna itd.).

Realizacja tego typu inicjatywy, może mieć bardzo duży walor zarówno edukacyjny jak i ekologiczny, gdyż w pierwszej kolejności uczniowie dowiedzą się  jak powstają produkty, które znajdują się m.in. w ich śniadaniach. Z drugiej strony „Ogrody z klasą” zapewniają naukę na świeżym powietrzu oraz integracje szkolnej społeczności.
Reklama
Na dzień dzisiejszy wiemy, że w Rzeszowie urząd miasta takich akcji nie przewiduje: „Na tą chwilę nie mamy takich planów – informuje Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa. Nie mniej jednak, inicjatywa, choć w kształcie w jakim jest realizowana w Krakowie to nowość, w Rzeszowie miała szanse na realizację kilka lat temu w innej odsłonie.

„Był już podobny pomysł, pisała o nim prace magisterska jedna ze studentem. Chodziło o to by umieścić np. przedszkole na terenie dużych ogrodów działkowych i żeby na ich terenie hodować małe zwierzątka, np. kozy, owce i kursy, żeby dzieci po prostu mogły na co dzień obcować ze zwierzętami” – mówi Mirosław Kwaśniak, przewodniczący komisji edukacji Rady Miasta Rzeszowa.

ZZM w Krakowie pokazuje jak skutecznie łączyć przyjemne z pożytecznych w sytuacji, gdzie nie traci nikt. Sama inicjatywa jest, już u podstaw, najlepszą lekcją ekologii dla najmłodszych: „Pomysł, realizowany w Krakowie, uważam za bardzo dobry – dodaje radny.
 
 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Łącznikiem ul. Lubelskiej z ul. Warszawską pojedziemy w maju?

RZESZÓW. Dyrektor MZD informuje, że inwestycja może być gotowa już w maju.

Rzeszów

Znamy lokalizację rzeszowskich przystanków Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej

RZESZÓW. Poznaliśmy pięć przystanków, które na pewno powstaną w przestrzeni miejskiej miasta.

Rzeszów

Na Politechnice Rzeszowskiej odbędzie się seminarium o transporcie w Rzeszowie

RZESZÓW. Seminarium odbędzie się 27 lutego o godzinie 16 w budynku Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury PRz.

Rzeszów

Pożar w Bratkowicach. W zajętym ogniem garażu znaleziono ciało mężczyzny

RZESZÓW. Podczas akcji gaśniczej, w zajętym ogniem budynku, ujawniono ciało 32-letniego mężczyzny.

Rzeszów

Zmiany w zagospodarowaniu ogródków na rzeszowskim Rynku

RZESZÓW. Przypomnijmy, że tegoroczny sezon ogródkowy trwać będzie od 10 kwietnia do 15 października.

Rzeszów

Utrudnienia na ul. Cieplińskiego. Potrącono pieszego

RZESZÓW. Utrudnienia potrwają do nawet do godz. 12.

Rzeszów

Nowy system wywozu odpadów zaakceptowany. Było kilka pomysłów na poprawki

RZESZÓW. Pomimo burzliwej dyskusji, radni zaakceptowali proponowane zmiany.

Reklama