Rzeszów - Niedziela, 06.10.2024
Reklama

Kolejne trzy osoby oszukane metodą „na policjanta”. Policja przypomina: to zawsze dzwoni oszust

Dodano:

fot. KMP Rzeszów
fot. KMP Rzeszów
RZESZÓW. Trzy kolejne kobiety dały się oszukać metodą „na policjanta i prokuratora”. W dwóch przypadkach pieniądze zostały przekazane przestępcom, przelew wykonany przez trzecią z pokrzywdzonych udało się zablokować.

W poniedziałek 13 grudnia ze starszą kobietą skontaktowali się mężczyźni podający się za policjanta i prokuratora. Przekonali ją, że jej oszczędności w banku są zagrożone, gdyż sprawcy dysponują danymi jej męża. Aby potwierdzić wiarygodność rozmówców kobieta miała zadzwonić pod nr 112. Podczas przekierowanego połączenia mężczyzna, który podawał się za prokuratora potwierdził dane „policjanta”. Wmówił kobiecie, że współpracuje z dyrektorem banku przy sprawie wyłudzania pieniędzy i że powinna pomóc, wypełniając jego polecenia. Poszkodowana trzykrotnie wybierała pieniądze z dwóch banków i pozostawiała je w rejonie ul. Dymnickiego, Grunwaldzkiej i w pobliżu pałacyku Lubomirskich.

We wtorek oszukana została kolejna seniorka. W południe zadzwonił do niej mężczyzna podający się za funkcjonariusza CBŚ. Oszust twierdził, że w jednym z banków pracuje skorumpowana kasjerka, która pozyskała dane męża pokrzywdzonej, na podstawie których zostanie wybrana gotówka. Nakłoniona przez rozmówcę kobieta wybrała z banku pieniądze i w pobliżu fontanny multimedialnej przekazała je nieznanemu mężczyźnie. Kobieta zorientowała się, że ją oszukano, gdy powiedziała o sprawie mężowi, który następnie zawiadomił policję.
Reklama
W środę oszuści w podobny sposób próbowali naciągnąć kolejną kobietę. Telefonujący „policjant” miał być na tropie zorganizowanej grupy przestępczej, która miała posiadać maszynkę do podrabiania dowodów osobistych. Przestępcy rzekomo mieli jej dane, pieniądze były zagrożone. Kobieta zaproponowała spotkanie, ale wystraszyła się, gdy usłyszała, że jest obserwowana, a bezpośredni kontakt zniweczy akcję. Kiedy zadzwoniła pod nr 112, gdzie podczas przekierowanego połączenia uzyskała potwierdzenie tożsamości „policjanta”, uwierzyła oszustowi i zgodziła się na współpracę. Do rozmowy włączył się kolejny mężczyzna, podający się za prokuratora. Kobieta miała przelać na wskazany rachunek znaczną kwotę. Zorientowała się, że została oszukana dopiero, gdy powiedziała o wszystkim rodzinie. Zawiadomieni policjanci zwrócili się do banku o zablokowanie konta i przelew na szczęście nie doszedł do skutku.

Policja po raz kolejny apeluje, żeby pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy nieznajomym osobom. Jeśli ktoś, kontaktując się telefonicznie, podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚP lub prokuratora i mówi o prowadzonych działaniach – należy zakończyć rozmowę – to zawsze dzwoni oszust! Najlepiej też poinformować o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego i policję.

 
Źródło: KMP Rzeszów
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Trzy linie komunikacji miejskiej ze zmienionym rozkładem. Powód: dostosowanie czasów przejazdu

RZESZÓW. 9 grudnia br. zmianie ulegają rozkłady jazdy autobusów linii 6, 30 i 46.

Rzeszów

Kary za niesegregowanie śmieci i zniżka za kompostownik. Jest zgoda radnych

RZESZÓW. Oba projekty uchwały zostały zaakceptowane przez radnych na wczorajszej sesji Rady Miasta .

Rzeszów

Spalarnia przy ul. Ciepłowniczej przyjmie odpady z Rzeszowa. Łącznie wybrano 10 podmiotów

RZESZÓW. Postępowanie dotyczy dostawy niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych o kodzie 20 03 01.

Rzeszów

Sezonowe lodowisko już stoi przy ratuszu. Kiedy otwarcie? [FOTO]

RZESZÓW. W sobotę 7 grudnia, o godz. 17.00 na lodowisku podziwiać będzie można IceShow - pokaz jazdy na lodzie.

Rzeszów

Rzeszowscy policjanci kontynuują akcję „przejezdne skrzyżowania”

RZESZÓW. Działania będą kontynuowane w kolejne piątki grudnia.

Rzeszów

Bieżnia tartanowa na Bulwarach będzie przedłużona

RZESZÓW. Dokumentacja projektowa bieżni będzie najprawdopodobniej gotowa w przyszłym roku.

Reklama