Rzeszów - Niedziela, 06.10.2024
Reklama

Kolejne trzy osoby oszukane metodą „na policjanta”. Policja przypomina: to zawsze dzwoni oszust

Dodano:

fot. KMP Rzeszów
fot. KMP Rzeszów
RZESZÓW. Trzy kolejne kobiety dały się oszukać metodą „na policjanta i prokuratora”. W dwóch przypadkach pieniądze zostały przekazane przestępcom, przelew wykonany przez trzecią z pokrzywdzonych udało się zablokować.

W poniedziałek 13 grudnia ze starszą kobietą skontaktowali się mężczyźni podający się za policjanta i prokuratora. Przekonali ją, że jej oszczędności w banku są zagrożone, gdyż sprawcy dysponują danymi jej męża. Aby potwierdzić wiarygodność rozmówców kobieta miała zadzwonić pod nr 112. Podczas przekierowanego połączenia mężczyzna, który podawał się za prokuratora potwierdził dane „policjanta”. Wmówił kobiecie, że współpracuje z dyrektorem banku przy sprawie wyłudzania pieniędzy i że powinna pomóc, wypełniając jego polecenia. Poszkodowana trzykrotnie wybierała pieniądze z dwóch banków i pozostawiała je w rejonie ul. Dymnickiego, Grunwaldzkiej i w pobliżu pałacyku Lubomirskich.

We wtorek oszukana została kolejna seniorka. W południe zadzwonił do niej mężczyzna podający się za funkcjonariusza CBŚ. Oszust twierdził, że w jednym z banków pracuje skorumpowana kasjerka, która pozyskała dane męża pokrzywdzonej, na podstawie których zostanie wybrana gotówka. Nakłoniona przez rozmówcę kobieta wybrała z banku pieniądze i w pobliżu fontanny multimedialnej przekazała je nieznanemu mężczyźnie. Kobieta zorientowała się, że ją oszukano, gdy powiedziała o sprawie mężowi, który następnie zawiadomił policję.
Reklama
W środę oszuści w podobny sposób próbowali naciągnąć kolejną kobietę. Telefonujący „policjant” miał być na tropie zorganizowanej grupy przestępczej, która miała posiadać maszynkę do podrabiania dowodów osobistych. Przestępcy rzekomo mieli jej dane, pieniądze były zagrożone. Kobieta zaproponowała spotkanie, ale wystraszyła się, gdy usłyszała, że jest obserwowana, a bezpośredni kontakt zniweczy akcję. Kiedy zadzwoniła pod nr 112, gdzie podczas przekierowanego połączenia uzyskała potwierdzenie tożsamości „policjanta”, uwierzyła oszustowi i zgodziła się na współpracę. Do rozmowy włączył się kolejny mężczyzna, podający się za prokuratora. Kobieta miała przelać na wskazany rachunek znaczną kwotę. Zorientowała się, że została oszukana dopiero, gdy powiedziała o wszystkim rodzinie. Zawiadomieni policjanci zwrócili się do banku o zablokowanie konta i przelew na szczęście nie doszedł do skutku.

Policja po raz kolejny apeluje, żeby pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy nieznajomym osobom. Jeśli ktoś, kontaktując się telefonicznie, podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚP lub prokuratora i mówi o prowadzonych działaniach – należy zakończyć rozmowę – to zawsze dzwoni oszust! Najlepiej też poinformować o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego i policję.

 
Źródło: KMP Rzeszów
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Miasto szuka wykonawcy projektu ronda na osiedlu Słocina

RZESZÓW. Ruszył przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej budowy ronda na skrzyżowaniu ulic: Witolda, Paderewskiego i Powstańców Śląskich wraz uzyskaniem zezwolenia na realizację inwestycji (ZRID). Miasto zamierza przeznaczyć na ten cel 170 tys....

Rzeszów

W środę święto policji na Placu Farnym. Będą atrakcje dla mieszkańców

RZESZÓW. Uroczystościom towarzyszyć będzie piknik policyjny z licznymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych.

Rzeszów

Od środy zamknięty przejazd kolejowy na ul. Langiewicza. Zmiany w komunikacji miejskiej

RZESZÓW. W związku z przebudową przejazdów kolejowych w ciągu ulic Langiewicza oraz Hanasiewicza, nastąpią zmiany w komunikacji miejskiej.

Rzeszów

Rozbudowa ul. Warszawskiej. Wbito symboliczną łopatę

RZESZÓW. Ul. Warszawska zyska dodatkową jezdnię, co ułatwi dojazd do autostrady A4, a także lotniska w Jasionce. Umowa na wykonanie prac jest już podpisana. Kontrakt zrealizuje firma Strabag.

Rzeszów

Ruszyła modernizacja budynku dworca PKP

RZESZÓW. Na dworcu Rzeszów Główny trwają już pierwsze prace budowlane. Budynkowi przywrócony zostanie modernistyczny charakter. Roboty mają zakończyć się pod koniec 2023 roku.

Rzeszów

Inwentaryzacja drzew w Rzeszowie. Powstanie elektroniczna baza danych

RZESZÓW. Ile jest w Rzeszowie drzew? Jakich gatunków? W jakiej są kondycji? M.in. odpowiedzi na takie pytania da inwentaryzacja dendrologiczna drzew, która rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Rzeszów

Pierwszy w Rzeszowie totem dla rowerzystów. Na razie pilotażowo

RZESZÓW. Urządzenie zostanie zamontowane na ścieżce rowerowej na al. Powstańców Warszawy, na odcinku pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Hetmańską a mostem Karpackim czyli zaporą.

Reklama