Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Klątwa, czulent i „dmuchawa”, czyli Rzeszów śladami żydowskiej historii. Rusza specjalna trasa turystyczna

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna przygotowała nową, ciekawą propozycję spędzenia czasu w Rzeszowie dla mieszkańców i turystów. Ze spacerownikiem rzeszowskim mamy szanse poznać m.in. kto podlegał karze klątwy oraz co to jest czulent. 

Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna stworzyła trasę do samodzielnej organizacji w formie spacerownika pod nazwą „Dziedzictwo Rzeszowskich Żydów”. Wędrując od punktu do punktu dowiesz się, dlaczego jedna z kamienic w rynku nazywana była „dmuchawą”, kto podlegał karze klątwy w Sądzie Rabinackim, gdzie zlokalizowano i jak działała koszerna jadłodajnia, co to czulent i lateks orazco łączy Rzeszów z amerykańskim westernem.

Wszystkie ciekawostki zostały wybrane tak, aby zaciekawić i wciągnąć do pogłębiania wiedzy o pozornie znanych już miejscach w Rzeszowie.  Punkty spacerownika skupiają uwagę na przeszłości zapomnianej już kultury żydowskiej. Dlaczego? Bo warto przypomnieć o tym, że w 1869 r. Żydzi stanowili 54,5% ogółu mieszkańców miasta. Na przełomie XIX i XX w. stolica województwa podkarpackiego nazywana była „Galicyjską Jerozolimą”, a nawet żartobliwie „Mojżeszowem”. W 1899 r. na Rynku tylko ratusz nie był własnością żydowską.
Reklama
Istnieją dwie opcje korzystania ze spracerownika. Pierwsza z nich dotyczy samodzielnej podróży, należy wtedy  zabrać  spacerownik   w  formie  papierowej  z  wybranego   punktu   informacji  turystycznej   w Rzeszowie. Takie punkty znajdziemy przy ul. Rynek 26 oraz Grunwaldzka 2. Możemy to zrobić również za pośrednictwem TEJ strony internetowej. Trasa rozpoczyna się przy studni w Rynku. 
 
Druga opcja wiąże się z przechadzką wraz z przewodnikiem. W trzy kolejne niedziele sierpnia czyli już niebawem, można wyruszyć trasą razem z przewodnikiem. Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna w ramach promocji trasy zaplanowała  trzy  dedykowane  spacery  (11,  18  i  25  sierpnia  w  niedziele,  godz.  14:00)  połączone z degustacją zakąsek kuchni żydowskiej. Liczba miejsc na spacerach jest ograniczona. O udziale zadecyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy przyjmowane są pod numerem tel. 17 852 00 09.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Przerwa w dostawie wody dla mieszkańców 15-stu ulic

RZESZÓW. Utrudnienia pojawią się 25 czerwca od godz. 22.00 do 06.00.

Rzeszów

25 czerwca możliwe czasowe utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. We wtorek, 25 czerwca br. ulicami miasta przejdzie pielgrzymka piesza do Lwowa.

Rzeszów

Radny interpeluje w sprawie poszerzenia chodnika i rewitalizacji al. Pod Kasztanami

RZESZÓW. Radny Daniel Kunysz pyta m.in. o możliwość poszerzenia chodnika na al. Pod Kasztanami.

Rzeszów

Interaktywne przejścia dla pieszych na al. Sikorskiego, Niepodległości i ul. Lwowskiej?

RZESZÓW. Dwójka radnych z Prawa i Sprawiedliwości pyta Ratusz o możliwość instalacji interaktywnych przejść dla pieszych.

Rzeszów

Ulicami Rzeszowa przeszedł II Marsz Równości. Nie obyło się bez kilku niegroźnych incydentów

RZESZÓW. Zamaskowani ludzie rzucali jajkami w kierunku manifestantów.

Rzeszów

Nagrodzono zwycięzców loterii Rozlicz PIT w Rzeszowie

RZESZÓW. Kolejna edycja potrwa do 20 października.

Rzeszów

Zmiana na stanowisku prezesa zarządu lotniska w Jasionce

RZESZÓW. Nowym prezesem zarządu został Adam Hamryszczak.

Rzeszów

Dwóch żołnierzy zawodowych z zarzutami o kłusownictwo

RZESZÓW. Grozi im kara pozbawienia wolności do lat 5.

Reklama