Rzeszów - Piątek, 04.10.2024
Reklama

Klątwa, czulent i „dmuchawa”, czyli Rzeszów śladami żydowskiej historii. Rusza specjalna trasa turystyczna

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna przygotowała nową, ciekawą propozycję spędzenia czasu w Rzeszowie dla mieszkańców i turystów. Ze spacerownikiem rzeszowskim mamy szanse poznać m.in. kto podlegał karze klątwy oraz co to jest czulent. 

Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna stworzyła trasę do samodzielnej organizacji w formie spacerownika pod nazwą „Dziedzictwo Rzeszowskich Żydów”. Wędrując od punktu do punktu dowiesz się, dlaczego jedna z kamienic w rynku nazywana była „dmuchawą”, kto podlegał karze klątwy w Sądzie Rabinackim, gdzie zlokalizowano i jak działała koszerna jadłodajnia, co to czulent i lateks orazco łączy Rzeszów z amerykańskim westernem.

Wszystkie ciekawostki zostały wybrane tak, aby zaciekawić i wciągnąć do pogłębiania wiedzy o pozornie znanych już miejscach w Rzeszowie.  Punkty spacerownika skupiają uwagę na przeszłości zapomnianej już kultury żydowskiej. Dlaczego? Bo warto przypomnieć o tym, że w 1869 r. Żydzi stanowili 54,5% ogółu mieszkańców miasta. Na przełomie XIX i XX w. stolica województwa podkarpackiego nazywana była „Galicyjską Jerozolimą”, a nawet żartobliwie „Mojżeszowem”. W 1899 r. na Rynku tylko ratusz nie był własnością żydowską.
Reklama
Istnieją dwie opcje korzystania ze spracerownika. Pierwsza z nich dotyczy samodzielnej podróży, należy wtedy  zabrać  spacerownik   w  formie  papierowej  z  wybranego   punktu   informacji  turystycznej   w Rzeszowie. Takie punkty znajdziemy przy ul. Rynek 26 oraz Grunwaldzka 2. Możemy to zrobić również za pośrednictwem TEJ strony internetowej. Trasa rozpoczyna się przy studni w Rynku. 
 
Druga opcja wiąże się z przechadzką wraz z przewodnikiem. W trzy kolejne niedziele sierpnia czyli już niebawem, można wyruszyć trasą razem z przewodnikiem. Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna w ramach promocji trasy zaplanowała  trzy  dedykowane  spacery  (11,  18  i  25  sierpnia  w  niedziele,  godz.  14:00)  połączone z degustacją zakąsek kuchni żydowskiej. Liczba miejsc na spacerach jest ograniczona. O udziale zadecyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy przyjmowane są pod numerem tel. 17 852 00 09.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

"Żądamy zakończenia plandemii!". W sobotę manifestacja koronsceptyków w Rzeszowie

RZESZÓW. W sobotę w Rzeszowie odbędzie się manifestacja pod hasłem „Obrony Wolności w Polsce.”.

Rzeszów

Nowe Miasto: 24-latek groził nożem przechodniom i żądał pieniędzy

RZESZÓW. Nożownika obezwładnił kurier - który również został przesz niego zaatakowany - i przekazał go Policji.

Rzeszów

WSIiZ zainaugurowała nowy rok akademicki

RZESZÓW. Pond 6000 studentów rozpoczęło naukę na studiach I i II stopnia oraz na studiach dyplomowych w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Rzeszów

Koronawirus w Katedrze Rzeszowskiej. 6 osób zakażonych

RZESZÓW. U 6 osób z Katedry Rzeszowskiej potwierdzono obecność koronawirusa. Chodzi o 3 księży i 3 siostry zakonne.

Rzeszów

Rzeszów ma coraz więcej mieszkańców

RZESZÓW. Wg najnowszych danych opublikowanych przez Urząd Statystyczny w Rzeszowie, stolica innowacji stale zwiększa liczbę mieszkańców. Z kolei w województwie podkarpackim liczba ludności zmalała.

Rzeszów

Nowy rozkład jazdy linii nr "8"

RZESZÓW. Od najbliższego piątku, 9 października 2020 r. zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy linii nr „8” obowiązujący w dzień powszedni.  

Rzeszów

Na „Dworzysko” zajechały kampery

Park Naukowo-Technologiczny „Rzeszów-Dworzysko” poszerza swoją ofertę

Rzeszów

Policjanci z komisariatu na Baranówce uratowali życie krwawiącemu mężczyźnie

RZESZÓW. Dwóch policjantów z komisariatu na os. Baranówka, pomogło 27-latkowi, który najprawdopodobniej chciał targnąć się na swoje życie.

Reklama