Rzeszów - Sobota, 30.11.2024
Reklama

Klątwa, czulent i „dmuchawa”, czyli Rzeszów śladami żydowskiej historii. Rusza specjalna trasa turystyczna

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna przygotowała nową, ciekawą propozycję spędzenia czasu w Rzeszowie dla mieszkańców i turystów. Ze spacerownikiem rzeszowskim mamy szanse poznać m.in. kto podlegał karze klątwy oraz co to jest czulent. 

Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna stworzyła trasę do samodzielnej organizacji w formie spacerownika pod nazwą „Dziedzictwo Rzeszowskich Żydów”. Wędrując od punktu do punktu dowiesz się, dlaczego jedna z kamienic w rynku nazywana była „dmuchawą”, kto podlegał karze klątwy w Sądzie Rabinackim, gdzie zlokalizowano i jak działała koszerna jadłodajnia, co to czulent i lateks orazco łączy Rzeszów z amerykańskim westernem.

Wszystkie ciekawostki zostały wybrane tak, aby zaciekawić i wciągnąć do pogłębiania wiedzy o pozornie znanych już miejscach w Rzeszowie.  Punkty spacerownika skupiają uwagę na przeszłości zapomnianej już kultury żydowskiej. Dlaczego? Bo warto przypomnieć o tym, że w 1869 r. Żydzi stanowili 54,5% ogółu mieszkańców miasta. Na przełomie XIX i XX w. stolica województwa podkarpackiego nazywana była „Galicyjską Jerozolimą”, a nawet żartobliwie „Mojżeszowem”. W 1899 r. na Rynku tylko ratusz nie był własnością żydowską.
Reklama
Istnieją dwie opcje korzystania ze spracerownika. Pierwsza z nich dotyczy samodzielnej podróży, należy wtedy  zabrać  spacerownik   w  formie  papierowej  z  wybranego   punktu   informacji  turystycznej   w Rzeszowie. Takie punkty znajdziemy przy ul. Rynek 26 oraz Grunwaldzka 2. Możemy to zrobić również za pośrednictwem TEJ strony internetowej. Trasa rozpoczyna się przy studni w Rynku. 
 
Druga opcja wiąże się z przechadzką wraz z przewodnikiem. W trzy kolejne niedziele sierpnia czyli już niebawem, można wyruszyć trasą razem z przewodnikiem. Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna w ramach promocji trasy zaplanowała  trzy  dedykowane  spacery  (11,  18  i  25  sierpnia  w  niedziele,  godz.  14:00)  połączone z degustacją zakąsek kuchni żydowskiej. Liczba miejsc na spacerach jest ograniczona. O udziale zadecyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy przyjmowane są pod numerem tel. 17 852 00 09.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Kiermasz Ogrodniczy przed G2A Arena

RZESZÓW/JASIONKA. Kiermasz odbędzie się w najbliższy weekend. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Rzeszów

W sobotę otwarcie basenów ROSiR

RZESZÓW. Od soboty, 12 czerwca czynne będą baseny otwarte Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. ks. Jałowego 23a.

Rzeszów

Ruszają prace przy tworzeniu ośrodka dla chorych na Alzhaimera

RZESZÓW. Będzie to pierwsza tego typu placówka w Rzeszowie. 

Rzeszów

Uwaga kierowcy! Od piątku duże utrudnienia na ul. Wierzbowej

RZESZÓW. Od piątku 11 czerwca na ul. Wierzbowej prowadzona będzie przebudowa kanalizacji deszczowej oraz sieci gazowej. W związku z pracami przez kilka dni będą utrudnienia w ruchu.

Rzeszów

Wniosek o pozwolenie na budowę PCLA złożony

RZESZÓW. Został złożony wniosek o pozwolenie na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki przy ul. Wyspiańskiego w Rzeszowie. Inwestycja będzie dofinansowana z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Rzeszów

Samorządowcy z całej Polski przyjadą dziś do Rzeszowa

RZESZÓW. Na zaproszenie Konrada Fijołka, kandydata na prezydenta Rzeszowa, do stolicy Podkarpacia przyjedzie dziś kilkudziesięciu samorządowców z całej Polski, aby wesprzeć go na ostatniej prostej w kampanii prezydenckiej.  

Rzeszów

Debaty wyborcze. Dziś w Radiu Rzeszów, jutro w G2A Arena

RZESZÓW. Przed nami dwa kolejne, bezpośrednie starcia kandydatów na prezydenta miasta Rzeszowa.

Rzeszów

"Punkt widzenia" - nowy mural w Rzeszowie już gotowy [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Mural inspirowany twórczością Edwarda Janusza ozdobił Wiadukt Śląski. Dzieło powstało w ramach tegorocznej edycji Europejskiego Stadionu Kultury.

Reklama