Rzeszów - Czwartek, 03.10.2024
Reklama

Klątwa, czulent i „dmuchawa”, czyli Rzeszów śladami żydowskiej historii. Rusza specjalna trasa turystyczna

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna przygotowała nową, ciekawą propozycję spędzenia czasu w Rzeszowie dla mieszkańców i turystów. Ze spacerownikiem rzeszowskim mamy szanse poznać m.in. kto podlegał karze klątwy oraz co to jest czulent. 

Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna stworzyła trasę do samodzielnej organizacji w formie spacerownika pod nazwą „Dziedzictwo Rzeszowskich Żydów”. Wędrując od punktu do punktu dowiesz się, dlaczego jedna z kamienic w rynku nazywana była „dmuchawą”, kto podlegał karze klątwy w Sądzie Rabinackim, gdzie zlokalizowano i jak działała koszerna jadłodajnia, co to czulent i lateks orazco łączy Rzeszów z amerykańskim westernem.

Wszystkie ciekawostki zostały wybrane tak, aby zaciekawić i wciągnąć do pogłębiania wiedzy o pozornie znanych już miejscach w Rzeszowie.  Punkty spacerownika skupiają uwagę na przeszłości zapomnianej już kultury żydowskiej. Dlaczego? Bo warto przypomnieć o tym, że w 1869 r. Żydzi stanowili 54,5% ogółu mieszkańców miasta. Na przełomie XIX i XX w. stolica województwa podkarpackiego nazywana była „Galicyjską Jerozolimą”, a nawet żartobliwie „Mojżeszowem”. W 1899 r. na Rynku tylko ratusz nie był własnością żydowską.
Reklama
Istnieją dwie opcje korzystania ze spracerownika. Pierwsza z nich dotyczy samodzielnej podróży, należy wtedy  zabrać  spacerownik   w  formie  papierowej  z  wybranego   punktu   informacji  turystycznej   w Rzeszowie. Takie punkty znajdziemy przy ul. Rynek 26 oraz Grunwaldzka 2. Możemy to zrobić również za pośrednictwem TEJ strony internetowej. Trasa rozpoczyna się przy studni w Rynku. 
 
Druga opcja wiąże się z przechadzką wraz z przewodnikiem. W trzy kolejne niedziele sierpnia czyli już niebawem, można wyruszyć trasą razem z przewodnikiem. Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna w ramach promocji trasy zaplanowała  trzy  dedykowane  spacery  (11,  18  i  25  sierpnia  w  niedziele,  godz.  14:00)  połączone z degustacją zakąsek kuchni żydowskiej. Liczba miejsc na spacerach jest ograniczona. O udziale zadecyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy przyjmowane są pod numerem tel. 17 852 00 09.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! na Politechnice Rzeszowskiej

RZESZÓW. 22 kwietnia 2021 r. na dedykowanej platformie Grip odbędzie się Dzień Otwarty organizowany w ramach akcji kierowany do licealistek z całej Polski

Rzeszów

Areszt dla 20-latka z Rzeszowa za posiadanie marihuany

RZESZÓW. Policjanci znaleźli przy 20-letnim mieszkańcu Rzeszowa blisko 200 gramów marihuany. Mężczyzna usłyszał zarzut posiadania znacznej ilości środków odurzających. Najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

Rzeszów

W środę otwarcie pierwszego sklepu Aldi w Rzeszowie

RZESZÓW. Sklep w Rzeszowie będzie drugim Aldi na Podkarpaciu i 170 w Polsce. Z okazji otwarcia dla klientów przygotowano liczne promocje.

Rzeszów

Przy ul. Litewskiej powstanie nowy Środowiskowy Dom Samopomocy

RZESZÓW. Miasto ogłosiło już przetarg na roboty budowlane. Będzie to pierwsza tego typu placówka w Rzeszowie.

Rzeszów

Od września nowe połączenia z lotniska w Jasionce

​RZESZÓW. Samolotami linii Wizzair polecimy do Oslo i Londynu.

Rzeszów

Trwa rozbudowa systemu dynamicznego ważenia pojazdów w Rzeszowie

RZESZÓW. W Rzeszowie powstaną trzy nowe stacje preselekcyjnego ważenia pojazdów oraz specjalne parkingi do kontroli przeciążonych pojazdów. Koszt inwestycji to blisko 14,5 mln zł.

Rzeszów

Kolejna firma zainwestuje na Dworzysku

RZESZÓW. „Buty Jana” – to kolejna firma, która zainwestuje na terenie Parku Naukowo-Technologicznego „Rzeszów-Dworzysko”. Firma wybuduje magazyny o powierzchni 4 tys. m. kw. Wartość inwestycji to 12 mln zł.

Rzeszów

Miasto realizuje pomysły mieszkańców. W Rzeszowie powstanie, m.in. trzmielowisko i mural ekologiczny

RZESZÓW. Rozpoczęła się realizacja projektów zgłoszonych przez mieszkańców w ramach programu Rzeszów Startup Urban Akcelerator (RSUA). 

Reklama