Rzeszów - Czwartek, 31.10.2024
Reklama

Klątwa, czulent i „dmuchawa”, czyli Rzeszów śladami żydowskiej historii. Rusza specjalna trasa turystyczna

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna przygotowała nową, ciekawą propozycję spędzenia czasu w Rzeszowie dla mieszkańców i turystów. Ze spacerownikiem rzeszowskim mamy szanse poznać m.in. kto podlegał karze klątwy oraz co to jest czulent. 

Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna stworzyła trasę do samodzielnej organizacji w formie spacerownika pod nazwą „Dziedzictwo Rzeszowskich Żydów”. Wędrując od punktu do punktu dowiesz się, dlaczego jedna z kamienic w rynku nazywana była „dmuchawą”, kto podlegał karze klątwy w Sądzie Rabinackim, gdzie zlokalizowano i jak działała koszerna jadłodajnia, co to czulent i lateks orazco łączy Rzeszów z amerykańskim westernem.

Wszystkie ciekawostki zostały wybrane tak, aby zaciekawić i wciągnąć do pogłębiania wiedzy o pozornie znanych już miejscach w Rzeszowie.  Punkty spacerownika skupiają uwagę na przeszłości zapomnianej już kultury żydowskiej. Dlaczego? Bo warto przypomnieć o tym, że w 1869 r. Żydzi stanowili 54,5% ogółu mieszkańców miasta. Na przełomie XIX i XX w. stolica województwa podkarpackiego nazywana była „Galicyjską Jerozolimą”, a nawet żartobliwie „Mojżeszowem”. W 1899 r. na Rynku tylko ratusz nie był własnością żydowską.
Reklama
Istnieją dwie opcje korzystania ze spracerownika. Pierwsza z nich dotyczy samodzielnej podróży, należy wtedy  zabrać  spacerownik   w  formie  papierowej  z  wybranego   punktu   informacji  turystycznej   w Rzeszowie. Takie punkty znajdziemy przy ul. Rynek 26 oraz Grunwaldzka 2. Możemy to zrobić również za pośrednictwem TEJ strony internetowej. Trasa rozpoczyna się przy studni w Rynku. 
 
Druga opcja wiąże się z przechadzką wraz z przewodnikiem. W trzy kolejne niedziele sierpnia czyli już niebawem, można wyruszyć trasą razem z przewodnikiem. Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna w ramach promocji trasy zaplanowała  trzy  dedykowane  spacery  (11,  18  i  25  sierpnia  w  niedziele,  godz.  14:00)  połączone z degustacją zakąsek kuchni żydowskiej. Liczba miejsc na spacerach jest ograniczona. O udziale zadecyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy przyjmowane są pod numerem tel. 17 852 00 09.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Lodowisko w Millenium Hall otwarte

​RZESZÓW. Na skwerze Millenium Hall wystartował sezon łyżwiarski. Lodowisko na świeżym powietrzu o powierzchni ponad 600 mkw jest już otwarte.

Rzeszów

"Mobilny urzędnik" pomoże załatwić więcej spraw bez wychodzenia z domu

RZESZÓW. Urząd Miasta Rzeszowa poszerzył katalog spraw, które mieszkańcy mogą załatwić bez wychodzenia z domu, korzystając z usługi „Mobilny Urzędnik”.

Rzeszów

Ruszyła dystrybucja węgla dla mieszkańców Rzeszowa i Trzebowniska

RZESZÓW. Sprzedaż prowadzi Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie.

Rzeszów

Potrącenie pieszej w Rudnej Małej

RZESZÓW. Dziś rano w Rudnej Małej samochód potrącił 70-letnią kobietę, która szła poboczem. Piesza trafiła do szpitala. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Rzeszów

Lufthansa wraca do Jasionki. W przyszłym roku polecimy do Monachium

RZESZÓW/JASIONKA. Od kwietnia 2023 roku samoloty Lufthansy ponownie zaczną latać na trasie z i do Rzeszowa.

Rzeszów

Wigilia Miejska na rzeszowskim Rynku

RZESZÓW. Oprócz symbolicznego dzielenia się opłatkiem oraz wigilijnego poczęstunku, na mieszkańców Rzeszowa czeka również wiele atrakcji w Miasteczku Świątecznym.
 

Rzeszów

Przechodziła w niedozwolonym miejscu, potrącił ją samochód

​SOKOŁÓW MAŁOPOLSKI. Do zdarzenia doszło dziś rano w Sokołowie Małopolskim. Potrącona 56-latka z obrażeniami trafiła do szpitala.

Rzeszów

Wracają kursy autobusów MPK pod wiaduktem na ul. Batorego

RZESZÓW. Od najbliższego poniedziałku, 19 grudnia 2022 r. autobusy komunikacji miejskiej znów pojadą ulicą Batorego, pod wiaduktem kolejowym. Chodzi o linie nr 9, 12, 29, 59 oraz N1. Nie zostanie przywrócona linia...

Reklama