Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

Kamienica przy ul. Grunwaldzkiej odzyskała dawny blask [ZDJĘCIA]

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Zakończyła się rewitalizacja elewacji kamienicy przy ul. Grunwaldzkiej 24 w Rzeszowie. Budynek odzyskał dawny – XIX wieczny wygląd. Wykonawcą prac była przemyska firma Park-Bud.

- Bardzo się cieszę, że 152-letnia kamienica, będąca ważnym elementem architektury rzeszowskiego Starego Miasta odzyskuje swój blask – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Zbudowana w 1870 roku kamienica, znajduje się w reprezentacyjnej części miasta, u zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Sobieskiego. Jej elewacja oraz dach zostały wyremontowane wspólnymi siłami przez zarządcę - Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Rzeszowie, wspólnotę mieszkańców, przy wsparciu ze strony miejskiego i wojewódzkiego konserwatorów zabytków.

We wtorek, 23 sierpnia odbyło się oficjalne odebranie remontu. – Prace zostały ocenione bardzo dobrze. Nie było żadnych zastrzeżeń ani uwag ze strony konserwatorów – mówi Łukasz Południak, kierownik Rejonu Obsługi Mieszkańców nr I rzeszowskiego MZBM.

Remont podzielony był na dwa etapy. Pierwszy zakończony w ubiegłym roku dotyczył elewacji i dachu od strony ulicy Grunwaldzkiej, drugi, właśnie zakończony, elewacji od strony ulicy Sobieskiego.
Reklama
Kamienica została wpisana do rejestru zabytków w kwietniu 2005 roku. - Remont elewacji i więźby dachowej to była żmudna i wymagająca najwyższego kunsztu praca. Trzeba było centymetr po centymetrze bardzo ostrożnie, delikatnymi narzędziami zdejmować kolejne warstwy elewacji nakładane na mury przy kolejnych remontach przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Te warstwy skutecznie ukryły oryginalną, historyczną elewację – opowiada Łukasz Południak.

Podczas prac odkryto między innymi wnęki, które ktoś kiedyś zabudował cegłą dziurawką całkowicie zmieniając historyczny wygląd elewacji.

Wszystkie działania realizowane przy renowacji kamienicy nadzorowane były przez miejskiego i wojewódzkiego konserwatora zabytków i konserwatora rzeźby oraz dzieł sztuki. Zdaniem Romana Szczepanka, prezesa MZBM w Rzeszowie „efekt jest imponujący”.

Koszt rewitalizacji budynku przy ul. Grunwaldzkiej 14 wyniósł blisko 649 tysięcy złotych. 
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Rzeszowie powstanie ok. 850 mieszkań w ramach SIM

RZESZÓW. W rejonie ul. Wołyńskiej w Rzeszowie, w ramach rządowego programu rozwoju mieszkalnictwa powstanie ok. 850 mieszkań. Obok powstaną tereny zielone i parki.

Rzeszów

Zderzenie dwóch autobusów na ul. Rejtana. 23 osoby poszkodowane

RZESZÓW. W rejonie wypadku występują poważne utrudnienia. 

Rzeszów

Wiosną rozpocznie się budowa ul. Parkowej na os. Miłocin

RZESZÓW. Ulica Parkowa na osiedlu Miłocin będzie przebudowana. Pierwszy etap prac obejmie odcinek o długości prawie 800 metrów. Wkrótce miasto ogłosi przetarg na wybór wykonawcy inwestycji.

Rzeszów

Zmiana godzin otwarcia punktu dla uchodźców z Ukrainy przy ul. Langiewicza 15

RZESZÓW. Od poniedziałku punkt Urzędu Miasta Rzeszowa, w którym uchodźcy z Ukrainy mogą załatwić formalności, w tym m.in. uzyskać nr PESEL będzie czynny krócej.

Rzeszów

W Rzeszowie zakończyła się akcja „Autobus Ciepła”. Wydało ponad 7,5 tys. posiłków

RZESZÓW. - Wszystkim zaangażowanym w to piękne przedsięwzięcie gorąco dziękuję za zaangażowanie i pomoc – mówi Krystyna Stachowska, zastępca prezydenta Rzeszowa.

Rzeszów

Kradł rynny miedziane z budynku Muzeum Okręgowego w Rzeszowie

RZESZÓW. Do 5 lat pozbawienia wolności grozi 27-letniemu mieszkańcowi Rzeszowa, który kradł rynny z budynku Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Skradzione rynny sprzedawał na skupie złomu. 

Rzeszów

Odsłonięto tabliczkę z nazwą ulicy im. Wrzesława Romańczuka

RZESZÓW. Ulica znajduje się w rejonie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 im. przy ul. Lwowskiej i łączy ulice Niemierskiego i Armii Krajowej.

Rzeszów

WSPiA organizuje cykl wykładów otwartych dla uczniów szkół średnich

RZESZÓW. Poruszone podczas spotkań tematy będą dotyczyć m.in. wojny, dezinformacji, kryminalistyki i kryminologii, praw człowieka, ekonomii czy psychologii. 

Reklama