Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

Już niebawem rozpocznie się Podkarpacki Festiwal Nauki w G2A Arena

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. W jakiej temperaturze wrze ciekły azot? Kiedy będziemy mogli polecieć na wycieczkę w kosmos? Ile wspólnego ma fizyka i magia? I czy wszystko dookoła jest rzeczywiście takie jak nam się wydaje? Wszystkie odpowiedzi na te pytania znajdziemy na 3. edycji Podkarpackiego Festiwalu Nauki, który odbędzie się w G2A Arena.

Podkarpacki Festiwal Nauki odbędzie się w dniach 20-21 września 2019 na G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa. W programie piknik naukowy, wykłady, pokazy, prelekcje popularnonaukowe, wystawy interaktywne, atrakcje dla dzieci i specjalny wieczór festiwalowy. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Podkarpacki Festiwal Nauki to trzecia edycja wydarzenia, która do tej pory odbywała się pod nazwą Festiwal Nauki. Pierwszy odbył się w 2015, kolejny w 2017 roku, kiedy to udział w nim wzięło niemal 20 tysięcy uczestników. Jego pomysłodawcą jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, która w swoich działaniach za cel postawiła sobie popularyzacje nauki i edukacji. 

Główną ideą przyświecającą festiwalowi jest popularyzacja nauki oraz pokazanie, że odległe nam dziedziny, skomplikowane teorie i zagadnienia, które dla naukowego laika wydają się trudne, nieodgadnione, można zaprezentować w zrozumiałej formule, dającej ogrom satysfakcji z poznawania praw otaczającego nas świata.

Pierwszy dzień imprezy

Podkarpacki Festiwal Nauki to dwa przepełnione nauką dni - każdy skierowany jest do innej grupy odbiorców. W piątek, 20 września, program festiwalu przeznaczony jest do zorganizowanych grup ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W tym dniu oprócz otwartej strefy piknikowej, cyklicznych pokazów naukowych, odbędą się dwa wykłady: „007 – Secret Science Agency” (szkoły podstawowe) oraz „O tym czego nie widać” (szkoły ponadpodstawowe). Na ten dzień wymagana jest była rejestracja. Jej termin upłynął 10 września.

W pierwszym dniu Podkarpackiego festiwalu Nauki odbędzie się również międzynarodowy finał konkursu Learn&Fly, organizowanego w ramach projektu o tej samej nazwie. W konkursie na najlepszy model samolotu i najdłuższy lot, rywalizować będą finaliści z Hiszpanii, Portugalii i Polski. Polskę reprezentować będzie Aeroteam, drużyna z Mielca, która ze swoim modelem zwyciężyła w zawodach krajowych, które odbyły się w maju br. Kolejną częścią programu Podkarpackiego Festiwalu Nauki będzie seminarium „Kwalifikacje przyszłości. Branża lotnicza dla rozwoju Podkarpacia”, skierowane do przedstawicieli biznesu i  edukacji oraz wszystkich zainteresowanych uczeniem się przez całe życie.
Reklama
Drugi dzień imprezy

Drugi dzień Podkarpackiego Festiwalu Nauki czyli 21 września, rozpocznie się o godz. 10.00. Na ten dzień organizatorzy zapraszają wszystkich do spędzenia soboty pod znakiem nauki.  W tym dniu, także będzie można zwiedzać strefę piknikową i brać udział w pokazach naukowych odbywających się na całym terenie G2A Arena. 

Oprócz tego będzie można spotkać znakomitych popularyzatorów nauki – „Przebojową Listę Wynalazków” zaprezentują szaleni naukowcy z Laboratorium Pana Korka, o turystyce kosmicznej opowie Piotr Kosek, znany youtuber, twórca kanału Astrofaza, a o nieoczywistą i niebanalną naukową rozrywkę zadbają Heweliusze Nauki.

W strefie wystawienniczej, do dyspozycji będą symulatory wirtualnej rzeczywistości (m.in. szybowca, samolotu F35, wirtualna podróż tandemem przez GreenVelo, symulatory 9D i 5D), planetarium, łamigłówki matematyczne, zabytkowe pojazdy jak i nowoczesne technologie

Malowanie twarzy i animacje, gigantyczne klocki oraz zajęcia muzyczne to atrakcje przygotowane dla najmniejszych uczestników. Co więcej o regularnych godzinach na terenie G2A Arena, będą odbywały się pokazy naukowe – sprawdzą jak bardzo wybuchowa jest chemia, ile magii jest w fizyce, czy można oszukać nasze zmysły oraz odkryjemy wszystkie sekretne przepisy kuchni molekularnej.

Drugi dzień festiwalu zakończy wyjątkowe wydarzenie – Wieczór festiwalowy. Zaplanowane występy artystów, będą nawiązywać do naukowych zagadnień. Przed publicznością wystąpią iluzjonista Roman Słomka Siano Show oraz trio muzyczne The ThreeX. Na wieczór festiwalowy będzie można wejść wyłącznie z zaproszeniem, które będzie można zdobyć przed festiwalem, m.in. na wydarzeniu na facebooku, oraz w konkursach organizowanych podczas drugiego dnia imprezy.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Miasto zbiera informacje o zapotrzebowaniu na węgiel

RZESZÓW. Urząd Miasta Rzeszowa szacuje wstępnie liczbę gospodarstw domowych z Rzeszowa, które chcą zakupić węgiel po preferencyjnych cenach.

Rzeszów

Rzeszów wesprze ekologiczne ogrzewanie mieszkań

RZESZÓW. Mieszkańcy Rzeszowa dostaną szansę na uzyskanie wsparcia m.in. do wymiany źródeł ciepła i systemów ogrzewania wody oraz uzupełniająco poprawę energochłonności mieszkań.

Rzeszów

Giełda biżuterii i minerałów w weekend w Rzeszowie

RZESZÓW. W dniach 29 i 30 października 2022 po raz pierwszy w Rzeszowie odbędzie się Międzynarodowa Giełda Biżuterii i Minerałów. Będą to największe targi biżuterii, minerałów i skamieniałości na Podkarpaciu.

Rzeszów

Rekordowy sezon wakacyjny w Jasionce. Znamy plany na lato 2023

RZESZÓW/JASIONKA. Z wakacyjnych połączeń z podrzeszowskiego lotniska skorzystało ponad 114 tys. pasażerów. 

Rzeszów

Nowy most w Błędowej Tyczyńskiej

RZESZÓW. Inwestycja o wartości blisko 2 mln zł była współfinansowana ze środków Funduszu Solidarności Unii Europejskiej (ponad 1,5 mln zł) oraz Powiatu Rzeszowskiego (ponad 455 tys. zł).

Rzeszów

Nad Wisłokiem posadzono 200 drzew

RZESZÓW. Rzeszów włączył się do akcji „Czyste, zielone miasta”, prowadzonej przez Stowarzyszenie Program Czysta Polska. We wtorek przy ul. Jarowej posadzonych zostało 200 drzew: dębów szypułkowych i sosen zwyczajnych.

Rzeszów

Śmiertelny wypadek w Głogowie Małopolskim. Autobus potrącił pieszego

GŁOGÓW MAŁOPOLSKI. W Głogowie Małopolskim autobus miejski potrącił 68-letniego mieszkańca powiatu rzeszowskiego. Ranny mężczyzna trafił do szpitala, gdzie pomimo udzielonej pomocy, zmarł.

Rzeszów

Punkt Kancelaryjny Urzędu Miasta Rzeszowa zmienia siedzibę

RZESZÓW. Od środy (26 października) wszelką korespondencje dostarczaną osobiście do Urzędu Miasta Rzeszowa będzie można składać w Punkcie Kancelaryjnym Urzędu Miasta Rzeszowa, zlokalizowanym w pokoju nr 1 w budynku przy ul. Rynek...

Reklama