Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

Już niebawem rozpocznie się Podkarpacki Festiwal Nauki w G2A Arena

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. W jakiej temperaturze wrze ciekły azot? Kiedy będziemy mogli polecieć na wycieczkę w kosmos? Ile wspólnego ma fizyka i magia? I czy wszystko dookoła jest rzeczywiście takie jak nam się wydaje? Wszystkie odpowiedzi na te pytania znajdziemy na 3. edycji Podkarpackiego Festiwalu Nauki, który odbędzie się w G2A Arena.

Podkarpacki Festiwal Nauki odbędzie się w dniach 20-21 września 2019 na G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa. W programie piknik naukowy, wykłady, pokazy, prelekcje popularnonaukowe, wystawy interaktywne, atrakcje dla dzieci i specjalny wieczór festiwalowy. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Podkarpacki Festiwal Nauki to trzecia edycja wydarzenia, która do tej pory odbywała się pod nazwą Festiwal Nauki. Pierwszy odbył się w 2015, kolejny w 2017 roku, kiedy to udział w nim wzięło niemal 20 tysięcy uczestników. Jego pomysłodawcą jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, która w swoich działaniach za cel postawiła sobie popularyzacje nauki i edukacji. 

Główną ideą przyświecającą festiwalowi jest popularyzacja nauki oraz pokazanie, że odległe nam dziedziny, skomplikowane teorie i zagadnienia, które dla naukowego laika wydają się trudne, nieodgadnione, można zaprezentować w zrozumiałej formule, dającej ogrom satysfakcji z poznawania praw otaczającego nas świata.

Pierwszy dzień imprezy

Podkarpacki Festiwal Nauki to dwa przepełnione nauką dni - każdy skierowany jest do innej grupy odbiorców. W piątek, 20 września, program festiwalu przeznaczony jest do zorganizowanych grup ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W tym dniu oprócz otwartej strefy piknikowej, cyklicznych pokazów naukowych, odbędą się dwa wykłady: „007 – Secret Science Agency” (szkoły podstawowe) oraz „O tym czego nie widać” (szkoły ponadpodstawowe). Na ten dzień wymagana jest była rejestracja. Jej termin upłynął 10 września.

W pierwszym dniu Podkarpackiego festiwalu Nauki odbędzie się również międzynarodowy finał konkursu Learn&Fly, organizowanego w ramach projektu o tej samej nazwie. W konkursie na najlepszy model samolotu i najdłuższy lot, rywalizować będą finaliści z Hiszpanii, Portugalii i Polski. Polskę reprezentować będzie Aeroteam, drużyna z Mielca, która ze swoim modelem zwyciężyła w zawodach krajowych, które odbyły się w maju br. Kolejną częścią programu Podkarpackiego Festiwalu Nauki będzie seminarium „Kwalifikacje przyszłości. Branża lotnicza dla rozwoju Podkarpacia”, skierowane do przedstawicieli biznesu i  edukacji oraz wszystkich zainteresowanych uczeniem się przez całe życie.
Reklama
Drugi dzień imprezy

Drugi dzień Podkarpackiego Festiwalu Nauki czyli 21 września, rozpocznie się o godz. 10.00. Na ten dzień organizatorzy zapraszają wszystkich do spędzenia soboty pod znakiem nauki.  W tym dniu, także będzie można zwiedzać strefę piknikową i brać udział w pokazach naukowych odbywających się na całym terenie G2A Arena. 

Oprócz tego będzie można spotkać znakomitych popularyzatorów nauki – „Przebojową Listę Wynalazków” zaprezentują szaleni naukowcy z Laboratorium Pana Korka, o turystyce kosmicznej opowie Piotr Kosek, znany youtuber, twórca kanału Astrofaza, a o nieoczywistą i niebanalną naukową rozrywkę zadbają Heweliusze Nauki.

W strefie wystawienniczej, do dyspozycji będą symulatory wirtualnej rzeczywistości (m.in. szybowca, samolotu F35, wirtualna podróż tandemem przez GreenVelo, symulatory 9D i 5D), planetarium, łamigłówki matematyczne, zabytkowe pojazdy jak i nowoczesne technologie

Malowanie twarzy i animacje, gigantyczne klocki oraz zajęcia muzyczne to atrakcje przygotowane dla najmniejszych uczestników. Co więcej o regularnych godzinach na terenie G2A Arena, będą odbywały się pokazy naukowe – sprawdzą jak bardzo wybuchowa jest chemia, ile magii jest w fizyce, czy można oszukać nasze zmysły oraz odkryjemy wszystkie sekretne przepisy kuchni molekularnej.

Drugi dzień festiwalu zakończy wyjątkowe wydarzenie – Wieczór festiwalowy. Zaplanowane występy artystów, będą nawiązywać do naukowych zagadnień. Przed publicznością wystąpią iluzjonista Roman Słomka Siano Show oraz trio muzyczne The ThreeX. Na wieczór festiwalowy będzie można wejść wyłącznie z zaproszeniem, które będzie można zdobyć przed festiwalem, m.in. na wydarzeniu na facebooku, oraz w konkursach organizowanych podczas drugiego dnia imprezy.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Karpacka Majówka w Rzeszowie. Jarmark, Święto Paniagi i Karpaty na Widelcu

RZESZÓW. To będzie wyjątkowa, pełna dobrej muzyki i smacznego jedzenia majówka w Rzeszowie.

Rzeszów

Najlepszy luty w historii lotniska w Jasionce

RZESZÓW/JASIONKA. 58,6 tys. pasażerów skorzystało z usług portu lotniczego Rzeszów-Jasionka w ubiegłym miesiącu. To najlepszy luty w historii lotniska, wynik lepszy o 12 procent od dotychczasowego rekordu z 2019 roku.

Rzeszów

Jakie atrakcje w aquaparku w Rzeszowie? Rozpoczęły się konsultacje społeczne

RZESZÓW. Miasto zbiera opinie mieszkańców dotyczące jednej z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w Rzeszowie.

Rzeszów

Giełda Biżuterii i Minerałów w weekend w hali Podpromie

RZESZÓW. W dniach 11 i 12 marca 2023 r. w Rzeszowie odbędzie się Zimowa Giełda Biżuterii i Minerałów. To kolejna edycja największych targów biżuterii, minerałów i skamieniałości na Podkarpaciu.

Rzeszów

Sprzęt sportowy dla rzeszowskich szkół od UNICEF

RZESZÓW. UNICEF doposażył rzeszowskie szkoły w sprzęt sportowy, aby poprzez sport i zabawę pomóc w  integracji dzieci i młodzieży.

Rzeszów

Wypadek busa z lawetą na S19 w Terliczce

RZESZÓW. Do późnych godzin popołudniowych potrwają utrudnienia na drodze ekspresowej S19 w Terliczce. Doszło tam do przewrócenia się busa z lawetą przewożącą samochód.

Rzeszów

Dotacje na usuwanie azbestu w Rzeszowie. Rusza nabór wniosków

RZESZÓW. Od 17 do 31 marca rzeszowianie będą mogli złożyć wnioski o dotację na usuwanie wyrobów zawierających azbest.

Rzeszów

Rzeszów w elitarnym gronie europejskich miast

RZESZÓW. Wspólny projekt Rzeszowa, Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Łodzi otrzymał grant w wysokości 1,5 mln euro.

Reklama