Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

Jedna z rzeszowskich szkół podpisała umowę z Elektrociepłownią PGE przy ul. Ciepłowniczej

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. Elektrociepłownia Rzeszów należąca do PGE Energia Ciepła, podpisała porozumienie o współpracy partnerskiej z Zespołem Szkół Energetycznych im. Władysława Sikorskiego w Rzeszowie.

Przedmiotem  podpisanego porozumienia jest podnoszenie jakości kształcenia zawodowego m.in. poprzez naukę w rzeczywistych warunkach funkcjonowania elektrociepłowni i organizację praktyk zawodowych.

Zespół Szkół Energetycznych im. Władysława Sikorskiego jako jedyna szkoła w Rzeszowie kształci w zawodzie technik energetyk oraz technik systemów i urządzeń energetyki odnawialnej. Rzeszowska elektrociepłownia współpracuje z ZSEn już od kilkunastu lat.

„Bardzo się cieszę z podpisanego porozumienie o współpracy, które wiąże się z konkretnymi korzyściami  tj. zapewnieniem miejsca praktyk i staży, dzięki czemu uczniowie mogą zdobyć pełne kwalifikacje zawodowe, poznać firmę „od środka”, nawiązać kontakt z doświadczonymi pracownikami firmy, a finalnie znaleźć zatrudnienie w elektrociepłowni” – mówi Irena Jamróz, dyrektor Zespołu Szkół Energetycznych w Rzeszowie.

Porozumienie o współpracy partnerskiej formalizuje obecną współpracę, poprzez określenie zasad organizacji programu kształcenia dla uczniów. Jego głównym założeniem jest możliwość poznania zakresu odpowiedzialności konkretnych stanowisk, odbycie praktyk zawodowych oraz poznanie procesu technologicznego elektrociepłowni.

„Praca w elektrociepłowni to nie tylko techniczna obsługa urządzeń. To przede wszystkim praca z ludźmi, których kwalifikacje oraz zaangażowanie są podstawą dobrego funkcjonowania zakładu. Elektrociepłownia Rzeszów, jeden z największych pracodawców w mieście, już od lat stawia na rozwój zawodowy młodzieży, czego wyrazem jest wieloletnia, partnerska współpraca z Zespołem Szkół Energetycznych oraz podpisane porozumienie” – mówi Grzegorz Gilewicz, dyrektor Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Rzeszowie.
Reklama
Przykładem już zrealizowanych dobrych praktyk w ramach współpracy elektrociepłowni i ZSEn, był udział uczniów w warsztatach na temat roli elektrociepłowni w systemie ciepłowniczym miasta. W trakcie zajęć uczniowie dyskutowali na temat kwestii bezpieczeństwa energetycznego kraju, roli elektrowni i elektrociepłowni w krajowym systemie dystrybucji energii elektrycznej i ciepła, a także produkcji energii w systemie kogeneracji.

Zaprezentowany został roczny cykl pracy elektrociepłowni oraz uwarunkowania systemowe i środowiskowe, w tym zagadnienia związane z zagospodarowaniem odpadów komunalnych na terenie Rzeszowa i województwa podkarpackiego. Uczniowie zapoznali się ze specyfiką pracy zakładu i nowoczesnymi systemami wytwarzania i dystrybucji ciepła i energii elektrycznej w elektrociepłowni.

W ramach zwiedzania uczniowie mieli okazję zobaczyć z bliska pracę urządzeń wytwórczych takich jak kotły węglowo-rusztowe i pyłowe, bloki gazowo-parowy i gazowy silnikowy firmy Rolls Royce oraz Instalację Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE), gdzie uczniowie dowiedzieli się, na czym polega proces termicznego przekształcania odpadów od momentu przywiezienia ich do Instalacji, poprzez przygotowanie właściwej mieszanki odpadów podawanych do kotła, aż do samego procesu termicznego przekształcania odpadów z odzyskiem energii, oczyszczaniem spalin i waloryzacją żużla.
 
W ramach ogólnopolskiego projektu „Energetyczna Kariera” PGE Energia Ciepła współpracuje z zawodowymi szkołami średnimi w takich miastach jak Gdańsk, Wrocław, Toruń, Bydgoszcz, Gorzów Wielkopolski, Rzeszów czy Zielona Góra. Celem projektu jest umożliwienie nauki zawodu w rzeczywistych warunkach pracy, poznanie elektrociepłowni oraz zaznajomienie się z stanowiskami pracy poprzez praktyki i staże.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Od poniedziałku wraca część zawieszonych kursów MPK

RZESZÓW. Z kolei na liniach 0A i 19 blisko 30 kursów nadal nie będzie realizowanych, aż do końca przyszłego tygodnia. 

Rzeszów

1000 nowych drzew w Rzeszowie

RZESZÓW. Pracownicy rzeszowskiego oddziału Deloitte zasadzili ul. Krogulskiego 1000 drzew. W ten sposób firma upamiętniła zatrudnienie tysięcznego pracownika.

Rzeszów

W Rzeszowie powstanie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne dla osób z niepełnosprawnością

RZESZÓW. Będzie to pierwsza tego typu placówka w naszym mieście.

Rzeszów

Znamy nominowanych do konkursu Podcast Roku 2022

RZESZÓW. Gala finałowa odbędzie się 20 listopada w hotelu Hilton w Rzeszowie.

Rzeszów

Pijany kierowca osobówki zderzył się z autobusem MPK

RZESZÓW. Wczoraj na skrzyżowaniu ulic Langiewicza i Witosa doszło do kolizji z udziałem samochodu osobowego i autobusu komunikacji miejskiej. Sprawca zdarzenia - kierowca osobówki - miał ponad 3,4 promile alkoholu.

Rzeszów

Ruszyła zbiórka pieniędzy na miejski fortepian

RZESZÓW. Trwa akcja pod hasłem „Fortepian Dla Rzeszowa”. Jej celem jest zbiórka pieniędzy na zakup fortepianu zewnętrznego, który pozostałby na stałe na rzeszowskim Rynku.

Rzeszów

"Różowa sobota" w szpitalu przy ul. Szopena. Bezpłatne badania i konsultacje

RZESZÓW. Akcja dbędzie się 29 października w Przychodni Onkologicznej i w Zakładzie Radiologii i Diagnostyki Obrazowej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.

Rzeszów

Wyburzono starą halę sportową przy I LO. Powstaje już nowa

RZESZÓW. Gotowy jest już wykop pod nową płytę fundamentową, aktualnie trwa izolacja gruntu. Na plac budowy dotarły właśnie pręty zbrojeniowe i zaczął się ich montaż

Reklama