Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Jakim miastem jest Rzeszów? Naukowcy i studenci z UR opublikowali wyniki badań

Dodano:

fot. Wiktor Strzępek / RESinet.pl
fot. Wiktor Strzępek / RESinet.pl
RZESZÓW. „Dynamiczne i rozwijające się miasto, z dużym potencjałem naukowym i gospodarczym” - tak postrzegany jest Rzeszów w badaniach opinii przeprowadzonych przez naukowców i studentów z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

W badaniu przeprowadzonym w okresie od 15 maja do 6 lipca 2023 r. wzięło udział ponad 1200 ankietowanych. Oceniali oni m.in. stan i potencjał rozwojowy miasta oraz czynniki, które wpływają na jego wizerunek. Wyniki badań pokazują również zmiany w postrzeganiu Rzeszowa związane z wojną w Ukrainie.

Zakres przedmiotowy badania dotyczył wizerunku Rzeszowa jako miasta oraz marki miejsca. Badacze chcieli poznać postawy i opinie ankietowanych dotyczące Rzeszowa. Ankiety wypełniali zarówno mieszkańcy Rzeszowa, jak i osoby odwiedzające miasto oraz respondenci spoza regionu. - Zastosowano kombinację dwóch metod badawczych PAPI (ankieta w wersji papierowej) oraz CAWI (ankieta online). Dobór próby badawczej miał charakter kwotowy a charakterystykami kontrolnymi były: płeć, wiek i miejsce zamieszkania ankietowanych. W badaniu wzięło udział 1204 osoby – tłumaczą badacze z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Zgodnie z wynikami badań, stolica Podkarpacia przez większość ankietowanych  postrzegana jest jako „dynamiczne i rozwijające się miasto, z dużym potencjałem naukowym i gospodarczym”. Respondenci chwalą m.in. zadbaną infrastrukturę oraz ogólny poziom bezpieczeństwa, co stanowi istotny atut przyciągający zarówno inwestorów, jak i mieszkańców.

Jak wynika z badań, to co znacznie wpływa na pozytywny odbiór miasta, to liczba wydarzeń kulturalnych i sportowych. Jednak, oprócz pozytywnych aspektów, badani wskazali także na pewne wyzwania takie jak np. zatłoczenie miasta.

Co ciekawe, ponad połowa ankietowanych uważa, że grupami istotnie wpływającymi na rozwój miasta są studenci, inwestorzy i przedsiębiorcy. - To może sugerować, że edukacja i biznes odgrywają kluczową rolę w dalszym rozwoju Rzeszowa – twierdzą badacze z UR.

Zdaniem badanych, najbardziej rozpoznawalnym „symbolem” Rzeszowa jest Pomnik Czynu Rewolucyjnego. Co ciekawe, z odpowiedzi na inne pytanie w ankiecie wynika, że Pomnik jest również tym elementem miasta, które obniża jego atrakcyjność. Inne, najbardziej rozpoznawalne obiekty w Rzeszowie to zdaniem ankietowanych: lotnisko w Jasionce , Galeria Rzeszów, okrągła kładka dla pieszych, Millenium Hall, studnia na rynku oraz Most Tęczowy.

Pozytywny wpływ na atrakcyjność Rzeszowa mają zdaniem największej liczby respondentów takie miejsca jak: lotnisko, rzeszowski rynek wraz z jego atrakcjami, galerie handlowe, bulwary i tereny nad Wisłokiem, rzeszowskie uczelnie, parki i zieleń miejska. Respondenci docenili również walory takich miejsc i obiektów jak: Pomnik Czynu Rewolucyjnego, fontanna multimedialna, Rzeszowskie Piwnice - podziemna trasa turystyczna, Zamek Lubomirskich, Hala Sportowo-Widowiskowa Podpromie.
Reklama
Jeżeli chodzi o miejsca, które obniżają atrakcyjność Rzeszowa, zdaniem większość jest to zdecydowanie dworzec autobusowy. Jak wynika z badań zdaniem istotnej liczby badanych przeszkadzają również obiekty: Pomnik Czynu Rewolucyjnego, zatłoczenie w mieście, zaniedbane osiedla i budynki, Hala Targowa wraz z jej otoczeniem, mała ilość zieleni i miejsc do wypoczynku. Negatywny wpływ na atrakcyjność miasta mają również zdaniem części badanych: osiedle Baranówka, stadiony Stali Rzeszów i Resovii, dworzec kolejowy i jego okolice.

Naukowcy i studenci z Uniwersytetu Rzeszowskiego zbadali również wpływ wojny w Ukrainie na postrzeganie Rzeszowa. W ocenie respondentów w porównaniu do sytuacji sprzed wybuchu wojny w Ukrainie, Rzeszów stał się miastem bardziej rozpoznawalnym w Polsce i za granicą, bardziej znaczącym politycznie, bardziej otwartym na migrantów. W nieco mniejszym stopniu, ale wzrósł również zdaniem badanych potencjał rozwojowy miasta.

Rzeszowianie nieco wyżej ocenili zmianą  pozycji swojego miasta na arenie politycznej, krajowej i międzynarodowej w porównaniu do respondentów nie mieszkających na jego terenie. Zjawisko to wymaga dodatkowego zbadania, lecz bazując na dostępnej wiedzy można postawić  tezę̨ o różnym poziomie percepcji przekazów medialnych dotyczących Rzeszowa, wśród osób związanych i niezwiązanych z tym miastem.

Z przeprowadzonego badania wyłania się̨ ogólnie pozytywny obraz Rzeszowa, zarówno z perspektywy jego mieszkańców, jak również osób spoza miasta. W ocenie badanych Rzeszów jest zadbanym, rozbudowującym się̨ miastem z potencjałem rozwojowym, głównie w takich obszarach jak biznes i nauka. Pod wpływem różnych czynników zwiększa się̨ również rozpoznawalność́ i znaczenie miasta a zmiany te są, powszechnie dostrzegane w otoczeniu.

Jest też oczywiście i druga strona medalu. Wielu ankietowanych wskazało również te obszary, które ich zdaniem obniżaja atrakcykność miasta. To m.in. zaniedbane osiedla i budynki, zatłoczenie w mieście oraz mała ilość zieleni.

- Rzeszów ma wiele atutów i potencjału rozwojowego, jednak istnieją również wyzwania do rozwiązania. Opinie mieszkańców i gości miasta stanowią cenne wskazówki dla władz lokalnych, które mogą kontynuować prace nad rozwojem miasta, uwzględniając te opinie w swoich strategiach rozwojowych.- podsumowują wyniki badań naukowcy z UR.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Policja podsumowała święta w Rzeszowie. Tragiczne zdarzenie na Kopcu Konfederatów Barskich

RZESZÓW. Jak informuje Komenda Miejska Policji w Rzeszowie, tegoroczne święta wielkanocne „przebiegły w miarę spokojnie”.  Odnotowano dwa wypadki drogowe oraz jedno śmiertelne zdarzenie z udziałem quada. Doszło również do kilkudziesięciu kolizji.

Rzeszów

Wielka impreza biegowa już w tę sobotę w Rzeszowie. Na liście blisko 2 tys. osób

RZESZÓW. 6 kwietnia 2024 r. w stolicy Podkarpacia odbędzie się 17. PKO Półmaraton Rzeszowski oraz 9. PKO Sztafeta Półmaratońska. Imprezom biegowym towarzyszyć będzie akcja charytatywna na rzecz 7-letniej Klary.

Rzeszów

Nowe rozkłady jazdy pięciu linii MPK

RZESZÓW. Od 1 kwietnia, dla pięciu linii komunikacji miejskiej obowiązują nowe rozkłady jazdy. Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie, zmiany dotyczą linii: 1, 16, 33, 52, 54.

Rzeszów

190 miejsc dla maluchów w nowym żłobku w Rzeszowie. Podpisano umowę z wykonawcą

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podpisał umowę z firmą, która wybuduje nowy żłobek w Rzeszowie. Znajdzie się w nim miejsce dla 190 maluchów.

Rzeszów

Dodatkowe rządowe pieniądze dla Rzeszowa na posiłki dla dzieci i czytelnictwo

RZESZÓW. Rzeszów otrzyma ponad 2 mln zł dofinansowania na realizację programu  „Posiłek w szkole i w domu” oraz Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Rzeszów

Jest umowa na drugi etap ul. Parkowej

RZESZÓW. Lada dzień mają ruszyć prace przy budowie drugiego etapu ul. Parkowej oraz odcinka ul. Miłocińskiej. W czwartek podpisano umowę z wykonawcą, firmą Eurovia.

Rzeszów

Otwarto Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. To pierwsza taka placówka w Rzeszowie

RZESZÓW. W środę w Rzeszowie odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. To pierwsze takie miejsce w mieście. W całym regionie jest tylko 7 tego typu placówek. Budowa COM kosztowała 7,3 mln zł.

Rzeszów

1 kwietnia rusza sezon ogródkowy na rzeszowskim Rynku

RZESZÓW. Lada dzień rozpocznie się sezon ogródkowy na rzeszowskim Rynku. Ogródki pozostaną tam do końca października.

Reklama