Rzeszów - Czwartek, 28.11.2024
Reklama

Jaką popularnością cieszyła się wakacyjna linia kolejowa do słowackich Medzilaborec?

Dodano:

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Michał Mielniczuk
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Michał Mielniczuk
RZESZÓW. Ponad 13 tys. podróżnych w ciągu trzech lat skorzystało z wakacyjnej oferty połączeń kolejowych z Rzeszowa do słowackich Medzilaborec. W piątek odbyło się spotkanie przedstawicieli Podkarpacia i Kraju Preszowskiego.

W spotkaniu wziął udział marszałek Władysław Ortyl i predseda Kraju Presowskiego Milan Majersky. W Medzilaborcach obecny był także reprezentant polskiego rzadu - sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber. Byli lokalni samorządowcy z polskiej i słowackiej strony, m.in.: Wojciech Zając - radny województwa, Adam Pawluś - starosta jasielski oraz burmistrz miasta Medzilaborce Vladislav Višňovský. Uczestnicy spotkania podsumowali kończący się sezon turystyczny i omówili plan działań na 2020 r.

„Cieszymy się bardzo, że to połączenie zyskało sporą popularność. Dziś przyszedł czas na podsumowania i plany na przyszłość. Chcielibyśmy to połączenie kontynuować, ale także pojechać trochę dalej. Myślimy o tym, aby dotrzeć w głąb Słowacji i dalej na Węgry. Nie jest to prosta sprawa, ale właśnie po to spotykamy się ze słowackimi partnerami” - mówił marszałek Władysław Ortyl.

Milan Majersky podkreślał pozytywny wpływ komunikacji kolejowej na wzrost ruchu turystycznego po stronie słowackiej: „Tylko w tym roku, i tylko dzięki tej komunikacji nasz kraj odwiedziło ponad 2 tys. turystów z Polski” - wyliczał predseda.

W trakcie spotkania w Medzilaborcach, Zbigniew Kozak, wicedyrektor Departamentu Dróg i Publicznego Transportu Zbiorowego podsumował dotychczasowy okres połączeń oraz przedstawił plany ich rozwoju. Według danych zebranych przez departament, od uruchomienia połączeń w 2017 r. do połowy sierpnia 2019 r., pociągami z Rzeszowa podróżowało ponad 13 tys. pasażerów, z czego ponad 7 tys. przekroczyło granicę w Łupkowie. Kursy odbywały się w wakacyjne weekendy (lipiec i sierpień).
Reklama
Jednym z pomysłów na rozwój istniejącego połączenia, jest rozszerzenie okresu jego trwania  o wrzesień, na czym najbardziej skorzystali by studenci. Dodatkowo, jak podkreślał dyr. Kozak, pociągi do Madzilaborec dla wielu turystów stały się pierwszym etapem w planowaniu podróży koleją na Słowację i Węgry oraz dalej na południe Europy. Stąd pomysł rozbudowy połączenia o następne destynacje. Samorząd regionu planuje także wprowadzenie dodatkowej oferty kulturalnej dla turystów podróżującym pociągiem Rzeszów - Medzilaborce.

Zgodnie z nią, każdy podróżujący uzyska możliwość bezpłatnego wstępu do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku oraz Muzeum Historycznego w Sanoku na podstawie biletu międzynarodowego. Ułatwieniem ma być udostępnienie bezpłatnego autobusu, który umożliwi turystom sprawny dojazd do wybranego muzeum w Sanoku. Atrakcją ma być także oferta  imprez odbywających się w okresie wakacyjnym na terenie Sanoka oraz Bieszczad.

Z kolei burmistrz Vladislav Višňovský proponował rozszerzenie „kursowego weekendu” o piątek. Przedstawił także zgromadzonym w ratuszu, plany przebudowy stacji kolejowej w Medzilaborcach. Na zakończenie, uczestnicy spotkania odwiedzili muzeum poświęcone twórczości Andy'ego Warhola, będące jednocześnie największą atrakcją przygranicznego miasta.

Źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W środę czasowe zamknięcie ul. Krakowskiej. Objazdy i zmiana tras autobusów MPK

RZESZÓW. 25 października odbędą się uroczystości upamiętniające Józefa Szajnę i oficjalne odsłonięcie rzeźby "Drabina do nieba". W związku z tym, czasowo zamknięty zostanie fragment ul. Krakowskiej.  

Rzeszów

Nowa hala sportowa w centrum Rzeszowa z pozwoleniem na użytkowanie

RZESZÓW. - Będzie to jedna z najnowocześniejszych hal w naszym mieście – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa o hali sportowej, która powstała przy Zespole Szkół nr 1 przy ul. Towarnickiego w Rzeszowie....

Rzeszów

Utrudnienia na ulicach Asnyka, Bardowskiego i Batorego. Zmiany w kursach MPK

RZESZÓW. Od 24 do 26 października na ulicach Asnyka, Bardowskiego i Batorego wystąpią czasowe utrudnienia w ruchu. W związku z tym, nastąpi zmiana w kursach autobusów komunikacji miejskiej.

Rzeszów

Poranny wypadek na al. Sikorskiego. 3-letnia dziewczynka w szpitalu

RZESZÓW. Dzisiaj rano, na al. Sikorskiego doszło do zderzenia dwóch samochodów. W wypadku ucierpiała 3-letnia dziewczynka, została przewieziona do szpitala.

Rzeszów

W Rzeszowie powstają nowe przejazdy rowerowe, m.in. przy rondzie Dmowskiego

RZESZÓW. Przy pięciu dużych skrzyżowaniach w Rzeszowie budowane są przejazdy dla rowerzystów. Zadanie o wartości ponad 1,6 mln zł realizuje Zakład Usługowo – Produkcyjny ELSTOP z Nowego Sącza.

Rzeszów

Transport turbiny wiatrowej przez Rzeszów. Czasowe utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. Trwa transport elementów turbiny wiatrowej przez Rzeszów, a konkretnie przez fragment drogi ekspresowej S19 oraz ul. 9 Dywizji Piechoty. Kierowcy muszą liczyć się z krótkotrwałymi utrudnieniami, w godzinach nocnych.

Rzeszów

FOTOREALCJA. Podkarpacki Bazarek w Parku Papieskim

RZESZÓW. W sobotę, 21 października w Parku Papieskim po raz pierwszy odbył się ekologiczny bazarek, zorganizowany przez miasto we współpracy Podkarpackim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.

Rzeszów

Przy stadionie miejskim stanęła wiata rowerowa z monitoringiem. Będzie ich więcej [ZDJĘCIA]

 RZESZÓW. W Rzeszowie powstają monitorowane wiaty rowerowe. Pierwsza z nich stanęła przy ul. Hetmańskiej, w bliskim sąsiedztwie stadionu miejskiego.

Reklama