Rzeszów - Wtorek, 22.04.2025
Reklama

Innowacyjny sprzęt do badań genetycznych w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc

Dodano: /

fot. USK w Rzeszowie
fot. USK w Rzeszowie

RZESZÓW. Na wyposażeniu Klinicznego Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie pojawił się innowacyjny sprzęt do badań genetycznych.

- Sanity 2.0, to technologiczny milowy krok, który znacząco zwiększy możliwości diagnostyczne szpitala, zwłaszcza w obszarze gruźlicy, mykobakterioz oraz szybkiej identyfikacji 40 patogenów z dolnych i górnych dróg oddechowych (19 wirusów, 19 bakterii i 2 grzyby) – wyjaśnia Andrzej Sroka, rzecznik prasowy USK w Rzeszowie.

– Dzięki urządzeniu wchodzimy na zupełnie nowy poziom precyzji w diagnostyce mikrobiologicznej, tłumaczy dr n. biol. Mariusz Worek, zastępca kierownika Klinicznego Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej PCChP w USK w Rzeszowie. – Pozwoli nam to nie tylko szybciej wykrywać mutacje odpowiedzialne za oporność prątków na tuberkulostatyki, ale również dostosowywać terapie w sposób spersonalizowany – co jeszcze kilka lat temu było dostępne wyłącznie w wiodących ośrodkach zagranicznych. Dla naszych pacjentów to realna szansa na szybsze rozpoznanie i skuteczniejsze leczenie. Sprzęt daje nam również możliwość wykrywania w naszym zakładzie grzyba Pneumocystis jirovecii, a także bakterii, których hodowla jest trudna lub niemożliwa (bakterie atypowe związane z drogami oddechowymi).

Reklama

W ubiegłym tygodniu w placówce odbyła się wizyta delegacji producenta nowego urządzenia z Chin, której przedstawiciele osobiście sprawdzali, jak sprawuje się system w rzeszowskim zakładzie.

Nie wykluczone, że w najbliższej przyszłości szpital wydzierżawi dwa kolejne analizatory.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Trwa rozbudowa budynku PGS Software. Firma ma zatrudnić dodatkowo ponad 100 osób

RZESZÓW. Jednym z kierunków rozwoju branży są rozwiązania w chmurze. 

Rzeszów

Jutro sesja nadzwyczajna. Radni zajmą się sprawą odbioru odpadów

RZESZÓW. 14 lutego odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Rzeszowa.

Rzeszów

Siedem firm zainteresowanych remontem ul. Bałtyckiej

RZESZÓW. Droga powinna zostać wyremontowana do 19 lipca 2019 roku.

Rzeszów

Rzeszów wysoko w rankingu „polskich miast przyszłości”

RZESZÓW. Rzeszów znalazł się na 4. miejscu wśród polskich miast przyszłości 2019/20.

Rzeszów

Czy zmienią się godziny bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla osób bezrobotnych?

RZESZÓW. Z wnioskiem o zmianę godzin wystąpił radny Mateusz Szpyrka.

Rzeszów

Wjechał w ogrodzenie dwóch posesji. Kierowca miał 1,7 promila

BOGUCHWAŁA. Do zdarzenia doszło 11 lutego po godz. 21 w Boguchwale.

Rzeszów

Miasto wyremontuje ul. Różaną oraz ul. Kosynierów

RZESZÓW. Prace wykonywane na  ulicach mają zakończyć się do 31 lipca 2019 roku.

Reklama