Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Hala targowa, "Balcerek" i park w centrum Rzeszowa okiem młodych architektów [WIZUALIZACJE]

Dodano:

Projekt rewitalizacji zespołu Placu Targowego przy ul. Targowej w Rzeszowie / Wizualizacja autora projektu
Projekt rewitalizacji zespołu Placu Targowego przy ul. Targowej w Rzeszowie / Wizualizacja autora projektu
RZESZÓW. Studenci Politechniki Rzeszowskiej zaproponowali nowoczesną wizję zagospodarowania okolic hali targowej, placu Balcerowicza i parku im. prof. Józefa Szajny. Młodzi architekci chcą zachować tu dotychczasowe funkcje, wprowadzając jednocześnie przyjazną mieszkańcom przestrzeń do spotkań i odpoczynku.

Spotkanie, które odbyło się w sali sesyjnej rzeszowskiego ratusza jest elementem debaty publicznej na temat kierunków przyszłego zagospodarowania miasta. Dyskusja toczy się zarówno nad tym, jak kształtować w Rzeszowie tereny zielone, jak i nad rewitalizacją terenów, które wymagają zmian. Wśród nich jest przede wszystkim rejon hali targowej oraz „szczęk” pomiędzy ulicami Targową, Sobieskiego i Gałęzowskiego. Sporo mówi się także o placu Balcerowicza, czyli popularnym targowisku w rejonie ulicy Moniuszki. Oba miejsca wzięli na warsztat studenci II stopnia na kierunku Architektura Politechniki Rzeszowskiej.

Dla hali targowej zmiany proponują przede wszystkim na otaczającym ją placu. Natalia Kalita i Rafał Jędruch, autorzy projektu widzieliby tu sadzawkę oraz teren przeznaczony na co dzień do handlu, ale także do spotkań. W ich projekcie plac można aranżować przestawiając w dowolny sposób m.in. stanowiska handlowe. W jego centralnej części zaplanowano zadaszenie w formie żagli, które pozwoliłoby odpocząć w cieniu w słoneczne dni. Sama hala miałaby zostać odnowiona i odkryta poprzez likwidację stojących wokół straganów i innych elementów. Z kolei wiata handlowa od strony ul. 8 Marca zostałaby wyposażona w stolarkę okienną, co pozwoliłoby nadać jej całoroczną funkcję handlową.

Plac targowy przy ul. Sobieskiego miałby zostać podzielony na dwie części. Od strony ulicy byłby to skwer, a bliżej budynków nowoczesny, przeszklony pasaż, do którego przeniósłby się handel prowadzony aktualnie w tzw. „szczękach” i budkach.

Na popularnym „Balcerku” po proponowanej modernizacji głównym elementem miałby zostać plac z sadzawką, zielenią i kładką, z której mieszkańcy mogliby podziwiać nową aranżację tego miejsca. Autorki projektu proponują urozmaiconą nawierzchnię, wykonaną m.in. z kruszywa, kostki brukowej, drewna kompozytowego i trawy. - Projekt zakłada stworzenie przestrzeni przyjaznej dla obecnych użytkowników jak i otwartej na zmiany. Unikalne kształty stanowią ciekawe urozmaicenie dla otoczenia, plac o tym wyglądzie z pewnością przyciągnie młodzież. Nowy plac stanowić będzie miejsce rekreacji, duża powierzchnia utwardzona sprzyjać będzie także eventom rozrywkowym spotykanym na rynkach w większych miastach, czasem także w Rzeszowie – tłumaczą autorki projektu, Wiktoria Książek i Honorata Pitera. Jako ważną część projektu wskazują zieleń, którą na placu miałyby stanowić m.in. lilie wodne, katalpy, żylistki, budleje i wiśnie ozdobne.
Reklama
Propozycję zmian w zagospodarowaniu studenci mają także dla parku im. prof. Józefa Szajny, w rejonie ulic Kreczmera, Naruszewicza i Mickiewicza. Autor projektu, Dawid Orzech chciałby zachować tutaj zieleń, ale wzbogacić ją o platformę widokową oraz kawiarnię i sklep, do których prowadziłaby kładka wyniesiona ponad obecny poziom terenu. Jego zdaniem przestrzeń, która teraz znajduje się w zaniżeniu stałaby się bardziej przyjazna użytkownikom.
 
Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek jest pod wrażeniem wizji studentów. – To dla nas bardzo ważny sygnał w dyskusji na temat przestrzeni miejskiej. Reprezentujecie młode pokolenie, w waszych projektach przewija się kwestia tworzenia placów i miejsc do spotkań. I to jest bardzo dobry kierunek. Gratuluję projektów i jestem przekonany, że będą one ważnym punktem dalszych prac nad ostateczną wizją zmian w tym rejonie. Z pewnością włączymy państwa do dyskusji na ten temat na dalszym etapie. Zależy mi także, aby rozwój miasta oznaczał tworzenie stref dla ludzi, a nie tylko zabudowę obiektami kubaturowymi – mówi prezydent Konrad Fijołek. 

- Przygotowując te projekty studenci dokładnie przeanalizowali historię tych miejsc. Efekty ich pracy to nawiązanie do ich dawnych funkcji i tradycji połączone z najnowocześniejszymi trendami w architekturze. Harmonia pomiędzy dziedzictwem a nowoczesnością – mówi prof. dr hab. Inż. Marek Gosztyła, opiekun studentów.

 
Źródło: Informacja prasowa UM Rzeszów
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Z centrum Rzeszowa do Jasionki w 18 minut. Ruszyło nowe połączenie kolejowe

RZESZÓW. W niedzielę, 1 października o godz. 5:22 ze stacji Rzeszów Główny wyruszył pierwszy szynobus do Portu Lotniczego w Jasionce. Cała podróż wraz z przystankami zajmuje 18 min.

Rzeszów

FOTRELACJA. Święto Wojsk Obrony Terytorialnej w Rzeszowie

 RZESZÓW. W sobotę Rzeszowie odbyły się oficjalne uroczystości z okazji 6-lecia Wojsk Obrony Terytorialnej z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

Rzeszów

Wino, jedzenie, muzyka i fireshow. Carpathian Wine Fest na pożegnanie lata

RZESZÓW. Już w ten weekend miłośnicy czerwonego trunku będą mieli okazję ponownie spotkać się na świeżym powietrzu w fosie rzeszowskiego Zamku i delektować się smakami rzemieślniczych win z regionalnych winnic.

Rzeszów

Przebudowa ul. Warszawskiej. W piątek rusza układanie nawierzchni, możliwe utrudnienia

RZESZÓW. Firma Strabag rozpoczyna układanie nawierzchni na zachodniej części przebudowywanej obecnie ul. Warszawskiej a także na odcinkach ulic Myśliwskiej i Łowieckiej. W związku z pracami do 5 października mogą występować utrudnienia w...

Rzeszów

Święto WOT w Rzeszowie. Defilada, piknik wojskowy i utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. W najbliższą sobotę Rzeszowie odbędą się oficjalne uroczystości z okazji 6-lecia Wojsk Obrony Terytorialnej. Na ten dzień zaplanowano m.in. defiladę ulicami miasta, pokaz sprzętu oraz piknik wojskowy. W związku ze świętem...

Rzeszów

W weekend zmiany tras autobusów komunikacji miejskiej

RZESZOW. W najbliższy weekend w Rzeszowie obchodzone będą dwa duże święta: wojskowe i biegowe. W związku z tym, niektóre ulice w mieście zostaną czasowo lub całkowicie zamknięte dla ruchu. Zarząd Transportu Miejskiego...

Rzeszów

Wielki roślinny market w Rzeszowie. Ponad 400 rodzajów roślin

RZESZÓW. Już w najbliższy weekend w hali sportowej Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul. Hoffmanowej 25 w Rzeszowie odbędzie się jesienna edycja największego w Polsce targu roślin doniczkowych.

Rzeszów

XVIII Podkarpackie Święto Miodu. Rozstrzygnięcie konkursów i kiermasz

RZESZÓW. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę, 30 września 2023 r. przy budynku Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Cieplińskiego 4 w Rzeszowie.

Reklama