Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Fred Zinnemann ma swoją tablicę pamiątkową w Rzeszowie

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. W poniedziałek, 11 grudnia 2023 r. na rzeszowskim Rynku odsłonięto tablicę upamiętniającą pochodzącego z Rzeszowa reżysera Freda Zinnemanna, laureata czterech Oscarów i dwóch Złotych Globów. W uroczystości wziął udział również syn reżysera – Tim Zinnemann.

Wczorajsza uroczystość odbyła się o godzinie 12:00. – W samo południe, jak w westernie Freda Zinnemanna. Co prawda pogoda jest u nas dzisiaj inna, jest chłodno i wietrzenie, ale w sercach mamy ciepło i radość. To wzruszający moment dla miasta i jego mieszkańców. Odsłaniamy tablice ku czci wybitnego twórcy, który z tego miejsca pochodzi, który w tej kamienicy mieszkał. Oddajemy hołd pamięci Freda, ale i całej społeczności żydowskiej, która tutaj żyła i tworzyła nasze miasto – powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
 
Jak podaje dr Grażyna Bochenek, wykładowczyni w Katedrze Mediów i Komunikacji Społecznej WSIiZ,  Fred Zinnemann urodził się 29 kwietnia 1907 roku w Rzeszowie. Mieszkał z rodzicami w kamienicy przy ulicy Rynek 3 (w 1907 roku był to adres Rynek 5), natomiast urodził się kilka kamienic obok, pod adresem Rynek 7 (ówczesny adres Rynek 9). W kamienicy Rynek 3 rodzina Zinnemannów wynajmowała mieszkanie na pierwszym piętrze, w tym miejscu mieścił się także gabinet lekarski Oskara Zinnemanna - ojca Freda.

Jego rodzina należała do licznej wówczas w mieście społeczności żydowskiej. Rzeszów –był wówczas częścią monarchii austro-węgierskiej. Pierwsze lata życia Fred Zinnemann spędził w mieście wielonarodowym i wielowyznaniowym.  W 1918 roku, 14 radnych Rady Miejskiej było pochodzenia żydowskiego. W wyniku ustaleń wewnątrz Rady Rzeszów w latach 1913–1935, gdy burmistrzem Rzeszowa był Roman Krogulski, funkcję wiceburmistrza sprawował Wilhelm Hochfeld. Podczas spisu ludności w 1910 roku rodzice Freda jako język „potoczny” wskazali język polski. Gdy Polska w 1918 roku odzyskała niepodległość i wróciła na europejskie mapy, Zinnemannowie mieszkali już jednak w Wiedniu.
Reklama
W latach 1927–1928 Fred Zinnemann uczył się techniki operatorskiej w Paryżu, w roku 1929 przeniósł się do Berlina i jeszcze w tym samym roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych.
Pierwszego Oscara otrzymał w 1952 roku za krótkometrażowy film dokumentalny „Benjy”, kolejne statuetki przypadły mu za „Stąd do wieczności” (najlepsza reżyseria, 1954) oraz „Oto jest głowa zdrajcy” (najlepszy film oraz najlepsza reżyseria, 1967).

Pamiątkową tablicę ku czci artysty odsłonięto wczoraj na ścianie kamienicy nr 3. W uroczystości wziął udział syn artysty – Tim, który mieszka w Stanach Zjednoczonych.

- Jestem zaszczycony, że mogę tutaj być i dziękuję prezydentowi oraz jego służbom za przygotowanie tej uroczystości. To wspaniały i wzruszający moment, a dla mnie okazja do zgłębienia historii mojej rodziny – powiedział Tim Zinnemann.

Po odsłonięciu tablicy w Kinie Zorza odbyło się spotkanie z Timem Zinnemannem i dr Grażyną Bochenek, która opowiedziała o rzeszowskich korzeniach twórcy „W samo południe”. 

Za projekt i wykonanie tablicy odpowiadają Wioletta Buczek - Warszawa i Sebastian Warszawa z pracowni ART Sewi.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Targi Carpathia Fishing - jedyne takie wydarzenie dedykowane wędkarstwu na Podkarpaciu

W dniach 16-17 lutego 2019 roku w G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa po raz pierwszy na Podkarpaciu odbędą się Targi Wędkarskie Carpathia Fishing.

Rzeszów

Tragiczny wypadek na S19. Zginęli kierowcy, 10-letnie dziecko trafiło do szpitala

RZESZÓW. Do wypadku doszło dzisiaj około godz. 10.40 w Stobiernej na trasie S19.

Rzeszów

Od dzisiaj po 22.00 nie kupisz alkoholu na Śródmieściu

RZESZÓW. Z dniem 1 lutego w życie wchodzi uchwała o ograniczeniu sprzedaży alkoholu na os. Śródmieście w Rzeszowie.

Rzeszów

Tereny zielone za Capital Park nie będą zabudowane. Mieszkańcy chcą zieleni, placu zabaw lub przedszkola i żłobka

RZESZÓW. Przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, Andrzej Dec: „Myślę, że ta decyzja jest dobra”.

Rzeszów

1 lutego, od godz. 23.00 utrudnienia na al. Wyzwolenia

RZESZÓW. Trwają pracę związane z remontem wiaduktów kolejowych biegnących nad al. Wyzwolenia. 

Rzeszów

300 gram substancji psychotropowej u 32-latka z Rzeszowa. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności

RZESZÓW. Sprawą 32-letniego mieszkańca Rzeszowa zajmuje się Prokuratura Rejonowa.

Rzeszów

W marcu zmiany w sieci komunikacji miejskiej w Rzeszowie

RZESZÓW. Poznaliśmy propozycje zmian zgłoszone przez Rady Osiedli w sieci komunikacji miejskiej w Rzeszowie.

Reklama