- Od ponad dwóch lat w Rzeszowie realizowaliśmy Dziecięcy Uniwersytet Techniczny tylko w formie zdalnej. Teraz w końcu wróciliśmy do zajęć w formie stacjonarnej. Rozdaliśmy wyprawki, indeksy i zaprosiliśmy Studentów DUT do kolejnego semestru. Mamy nadzieję, że to już tak pozostanie – mówi Łukasz Szuba Dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.
Uczestnicy pierwszego wykładu zatytułowanego „Dlaczego żarówka świeci a prąd kopie?” przekonali się, że elektryczność jest wszędzie wokół nas, dlatego też jej brak znacznie utrudniłby nam codzienne funkcjonowanie. Dzięki przeprowadzonym doświadczeniom i pokazom studenci mogli zobaczyć, że również ludzie są całkiem niezłym przewodnikiem prądu, ale także dowiedzieli się kilku elektrycznych ciekawostek m.in. jak za pomocą prądu można oszukać kompas, czy każda woda jest dobrym przewodnikiem prądu oraz czy ogórek kiszony może „zaświecić”. Mimo, że eksperymenty momentami wprowadzały atmosferę „wysokiego napięcia”, prowadzący zadbał o bezpieczeństwo przypominając przy tym, że z prądem nie należy żartować. Wykład poprowadził dr Witold Zawadzki, na co dzień pracujący w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, pasjonujący się od lat w popularyzowaniu nauki.
Reklama
Dziecięcy Uniwersytet Techniczny działa również w czterech Filiach - Ustrzykach Dolnych, Mielcu, Jaśle i Dębicy. Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego dzięki swojej formie od lat cieszą się zainteresowaniem i zaangażowaniem swoich studentów. Wykłady interaktywne i warsztaty, w których dzieci własnoręcznie tworzą, doświadczają i eksperymentują sprawiają, że nauka staje się prostsza i przyjemniejsza, a dzięki temu ich motywacja do pogłębiania danego tematu znacznie wzrasta.
W semestrze zimowym DUT w Rzeszowie, dla każdego uczestnika zaplanowane zostały jeszcze 3 wykłady stacjonarne oraz 2 warsztaty stacjonarne (prowadzone w małych, 20 osobowych grupach). Zajęcia odbywają się w Uniwersytecie Rzeszowskim w Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno-Przyrodniczej. W wykładach uczestniczy łącznie 300 osób, natomiast warsztaty przeznaczone są dla 120 osób.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz