Rzeszów - Czwartek, 07.11.2024
Reklama

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Rzeszowie rozpoczął nowy semestr

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. 300  małych studentów wzięło udział w sobotnim wykładzie inaugurującym nowy  semestr Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego. Jest to już 27. semestr DUT w Rzeszowie i pierwszy w całości stacjonarny od momentu rozpoczęcia pandemii. Zajęcia dla dzieci w wielu 7 – 12 lat organizuje Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.

- Od ponad dwóch lat w Rzeszowie realizowaliśmy Dziecięcy Uniwersytet Techniczny tylko w formie zdalnej. Teraz w końcu wróciliśmy do zajęć w formie stacjonarnej. Rozdaliśmy wyprawki, indeksy i zaprosiliśmy Studentów DUT do kolejnego semestru. Mamy nadzieję, że to już tak pozostanie – mówi Łukasz Szuba Dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.

Uczestnicy pierwszego wykładu zatytułowanego „Dlaczego żarówka świeci a prąd kopie?” przekonali się, że elektryczność jest wszędzie wokół nas, dlatego też jej brak znacznie utrudniłby nam codzienne funkcjonowanie. Dzięki przeprowadzonym doświadczeniom i pokazom studenci mogli zobaczyć, że również ludzie są całkiem niezłym przewodnikiem prądu, ale także dowiedzieli się kilku elektrycznych ciekawostek m.in. jak za pomocą prądu można oszukać kompas, czy każda woda jest dobrym przewodnikiem prądu oraz czy ogórek kiszony może „zaświecić”. Mimo, że eksperymenty momentami wprowadzały atmosferę „wysokiego napięcia”, prowadzący zadbał o bezpieczeństwo przypominając przy tym, że z prądem nie należy żartować. Wykład poprowadził dr Witold Zawadzki, na co dzień pracujący w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, pasjonujący się od lat w popularyzowaniu nauki.
Reklama
Tradycyjnie przed rozpoczęciem zajęć każdy student Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego otrzymał indeks oraz specjalną wyprawkę DUT. Osoby zapisane na warsztaty  otrzymają dodatkowo „Zestaw Naukowca”, dzięki któremu dzieci będą mogły samodzielnie eksperymentować w domu, przy pomocy otrzymanej w zestawie instrukcji i materiałów.

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny działa również w czterech Filiach - Ustrzykach Dolnych, Mielcu, Jaśle i Dębicy.  Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego dzięki swojej formie od lat cieszą się zainteresowaniem i zaangażowaniem swoich studentów. Wykłady interaktywne i warsztaty, w których dzieci własnoręcznie tworzą, doświadczają i eksperymentują sprawiają, że nauka staje się prostsza i przyjemniejsza, a dzięki temu ich motywacja do pogłębiania danego tematu znacznie wzrasta.

W semestrze zimowym DUT w Rzeszowie, dla każdego uczestnika zaplanowane zostały jeszcze 3 wykłady stacjonarne oraz 2 warsztaty stacjonarne (prowadzone w małych, 20 osobowych grupach). Zajęcia odbywają się w Uniwersytecie Rzeszowskim w Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno-Przyrodniczej. W wykładach uczestniczy łącznie 300 osób, natomiast warsztaty przeznaczone są dla 120 osób.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Butelkomaty zbyt kosztowne dla miasta

RZESZÓW. Powraca sprawa montażu w mieście automatów na zużyte butelki plastikowe. Tym razem głos w tej sprawie zabrała radna Prawa i Sprawiedliwości.

Rzeszów

Zakończono przebudowę letniego pałacu Lubomirskich

RZESZÓW. Trwające od ponad 5 lat prace konserwatorskie zostały zakończone. Letni pałac Lubomirskich przy al. Pod Kasztanami został ostatecznie odrestaurowany.

Rzeszów

Zmarła kobieta potrącona wczoraj na ul. Lubelskiej

RZESZÓW. Nie udało się uratować życia kobiety potrąconej wczoraj na przejściu dla pieszych na ul. Lubelskiej. Pomimo podjętych działań przez lekarzy, kobieta zmarła dziś w nocy w szpitalu.

Rzeszów

Policyjny Black Hawk nad Rzeszowem

RZESZÓW. W ostatnich dniach, zainteresowanie części mieszkańców wzbudził niecodzienny widok na rzeszowskim niebie.

Rzeszów

WSPiA apeluje do studentów i pracowników "o ostrożność i nieuleganie panice"

RZESZÓW. „Zachowaj ostrożność, nie panikuj” - WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa wystosowała apel do studentów i pracowników, w związku z koronawirusem.

Rzeszów

Pierwszy etap odmulania rzeszowskiego zalewu zakończony

RZESZÓW. Zakończył się pierwszy etap odmulania rzeszowskiego zalewu. Kolejny etap rozpocznie się w połowie października. Wydobyty osad trafi do miejscowości Wola Dalsza.

Rzeszów

Spotkanie dla pasjonatów Internetu i nowych technologii

RZESZÓW. 26. edycja XRAii. odbędzie się 10 marca.

Rzeszów

Znamy kolejną proponowaną lokalizację dla nowego budynku Sądu Okręgowego

RZESZÓW. Po tym jak radni nie przyjęli pomysłu na lokalizację nowego gmachu Sądu Okręgowego na ul. Borowej, ratusz znalazł kolejny teren, tym razem na os. Drabinianka.

Reklama