Rzeszów - Wtorek, 22.04.2025
Reklama

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny. Rusza rekrutacja na semestr letni w Rzeszowie

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. 20 lutego Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza rozpoczyna rekrutację na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie w semestrze letnim 2023. Nabór potrwa do 27 lutego.  Wszystkie zajęcia odbywają się stacjonarnie i są bezpłatne.

Celem Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego jest pokazanie małym studentom, że nauka może mieć różne formy, nie musi kojarzyć się z nudą czy szkolnym przymusem lecz wręcz przeciwnie – odpowiednie przygotowanie zajęć sprawia, że staje się ona świetną zabawą i wyjątkowym spędzeniem czasu wolnego.

W ramach semestru letniego DUT w Rzeszowie zaplanowano cztery godzinne wykłady popularnonaukowe poświęcone różnej tematyce oraz półtoragodzinne warsztaty.

Na wykładach  uczestnicy zapoznają się m.in. z kinematyką i dynamiką, dzięki doświadczeniom, w których sami wezmą czynny udział. Przedstawiony zostanie ruch ciał po Ziemi, ale także latanie, pływanie i swobodny spadek. Uczestnicy wykładów dowiedzą się również czym jest frazeologia i korespondencja lotnicza na podstawie przykładów komunikacji pomiędzy pilotami statków powietrznych a personelem służb ruchu lotniczego. Słuchacze na jednym ze spotkań postarają się stworzyć laboratorium kuchenno-chemiczne a także porozmawiają z prowadzącym o wyjątkowym życiu roślin – ich komunikacji i sposobie przetrwania.

Warsztaty prowadzone będą w małych 20 osobowych grupach. Każdy zakwalifikowany uczestnik weźmie udział w dwóch sesjach warsztatowych. Na warsztatach „Wybredny chlorofil” uczestnicy samodzielnie wyizolują chlorofil z liści różnych roślin badając przy tym wiele zależności. Z kolei na warsztatach pt. „Jak przetrwać w wodzie?” dzieci poznają organizmy żyjące w wodzie wykonując proste posiewy mikrobiologiczne wody i obserwując przy tym powstałe kolonie bakterii.

Uczestnicy wykładów na pierwszym spotkaniu otrzymają wyprawkę studenta składającą się z  indeksu, identyfikatora, notesu oraz wybranego gadżetu DUT. Z kolei uczestnicy warsztatów otrzymają dodatkowo „Zestaw Naukowca” zawierający materiały wraz z instrukcją do samodzielnego doświadczania i eksperymentowania w domu.  Wszystkie zajęcia są bezpłatne i odbywać się będą w soboty na terenie Uniwersytetu Rzeszowskiego (wykłady – URZ ul. Pigonia 1, warsztaty – URZ Kampus Zalesie).
Reklama
Rekrutacja

Rodzice mogą zapisywać dzieci poprzez stronę DUT – wystarczy założyć konto na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut, a następnie zarejestrować dziecko do wybranej filii (lub skorzystać z posiadanego już wcześniej konta, w przypadku kolejnej już rejestracji na zajęcia DUT).

Rejestracja będzie aktywna od 20 lutego od godz. 10.00 do 27 lutego 2023r. (włącznie). W podanym terminie prowadzone są zapisy wszystkich chętnych, natomiast wyniki rekrutacji (osoby wylosowane na wykłady) pojawią się na koncie użytkownika DUT dn. 1 marca 2023r. Do rekrutacji na semestr letni 2023 mogą podejść wszystkie dzieci w wieku 7-12 lat mieszkające na terenie województwa podkarpackiego.

Przed podejściem do rekrutacji należy zapoznać się z planem zajęć oraz szczegółowymi informacjami dotyczącymi zapisów dla danego miasta - na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut w zakładce REJESTRACJA. Rekrutacja podzielona jest na dwa etapy. W pierwszym przyjmowane są wszystkie zgłoszenia (20-27 luty), następnie spośród osób zapisanych losowana jest określona liczba uczestników wykładów oraz lista rezerwowa. W kolejnym etapie osoby wylosowane mają możliwość zapisania się na warsztaty, gdzie przy zapisach obowiązuje już kolejność zgłoszeń. W wykładach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie może wziąć udział łącznie 300 osób, natomiast w warsztatach – 120 osób.

Organizatorem projektu jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza". Partnerem strategicznym projektu jest Pratt & Whitney Rzeszów, natomiast partnerem głównym jest Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Od marca 2018 projekt wspiera także Uniwersytet Rzeszowski.

Wszelkie pytania można kierować na maila info@dolinawiedzy.pl lub pod numerem tel. (17) 865-30-04. Zapraszamy również na naszego Facebooka Dolina Wiedzy oraz Dziecięcy Uniwersytet Techniczny.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Pola Nadziei

Zasadzą żonkile, aby pomóc podopiecznym Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci

RZESZÓW. Już po raz piąty Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci bierze udział ogólnopolskiej inicjatywie „Pola Nadziei”. Inauguracja tegorocznej akcji odbędzie się 9 października w Parku Papieskim.

Rzeszów

Policjanci rozpoczęli pracę w nowym komisariacie na osiedlu Kotuli

RZESZÓW. Kilkanaście dni trwały prace związane z przeniesieniem się policjantów i pracowników cywilnych do nowego budynku Komisariatu Policji II w Rzeszowie przy ulicy Wołyńskiej 1.

Rzeszów

Przebudowywany odcinek ul. Załęskiej ma być gotowy jeszcze w tym miesiącu

RZESZÓW. Postępują prace przy przebudowie 700-metrowego fragmentu ul. Załęskiej w Rzeszowie. Inwestycja o wartości 6,2 mln zł ma być gotowa pod koniec października br.

Rzeszów

Obchody XXIV Dnia Papieskiego w Rzeszowie [PROGRAM]

RZESZÓW. Tegoroczne obchody Dnia Papieskiego odbędą się pod hasłem "Ewangelia starości i cierpienia". Rozpoczną się 6 października. Zwieńczeniem obchodów będzie piknik rodzinny "Wioska Papieski", który zaplanowano na niedzielę, 13 października przy kościele...

Rzeszów

Rewitalizacja parku na osiedlu Słocina. Jest umowa na dofinansowanie inwestycji

RZESZÓW. Dziś w ratuszu podpisano umowę dotyczącą dofinansowania projektu pn. "Parki miejskie mają znaczenie - nowe podejście do zarządzania zielenią miejską w Iwano-Frankiwsku i Rzeszowie". 2,5 mln zł z dotacji przeznaczone zostanie...

Rzeszów

Postęp prac na budowie drogi, która połączy dwa rzeszowskie osiedla [ZDJĘCIA]

Realizowany obecnie I etap obejmuje przedłużenie odcinka ul. Wołyńskiej o długości ok. 0,5 km oraz budowę ul. Słoneczny Stok o długości ok. 0,3 km.

Rzeszów

Niewybuch przed budynkiem Filharmonii Podkarpackiej

RZESZÓW. Niebezpiecznym znaleziskiem zajęli się rzeszowscy saperzy.

Reklama