Rzeszów - Piątek, 10.01.2025
Reklama

Dwie seniorki straciły ogromne pieniądze. Oszukane metodą „na wypadek”

Dodano: /

fot. Archiwum KMP w Rzeszowie
fot. Archiwum KMP w Rzeszowie

RZESZÓW. „Na wypadek”, „na wnuczka”, „na policjanta” to tylko niektóre z metod używanych przez oszustów do wyłudzenia pieniędzy. Ofiarami najczęściej padają ludzie starsi. W ubiegłym tygodniu w ten sposób oszukane zostały dwie mieszkanki powiatu rzeszowskiego. W obu przypadkach przestępcy posłużyli się legendą „na wypadek”.

80-letnia seniorka otrzymała informacje, rzekomo od swojego wnuczka, że ten spowodował wypadek i ma teraz kłopoty. Jak tłumaczył, poszkodowana przez niego kobieta jest w bardzo poważnym stanie, a jemu grozi 5 lat więzienia. Mężczyzna prosił o pieniądze, dzięki którym będzie mógł się wykupić z więzienia. Nieświadoma seniorka oszczędności swojego życia włożyła do reklamówki a następnie zawiesiła ją na ogrodzeniu posesji. W ten sposób kobieta straciła 77 tysięcy złotych i 1000 dolarów.

W drugim przypadku 75-latka myślała, że pomaga swojej wnuczce. Przestępca podający się za prokuratora nakłonił pokrzywdzoną do przekazania nieznajomemu mężczyźnie ponad 94 tysiące złotych. Niestety oprócz pieniędzy, seniorka przekazała oszustom także swoje dane osobowe- numer pesel oraz serię i numer dowodu osobistego.

Policjanci po raz kolejny apelują, o nieprzekazywanie pieniędzy nieznajomym osobom

Reklama

Rzeszowscy policjanci ponawiają swój apel o nieprzekazywanie pieniędzy osobom obcym, niezależnie od okoliczności, jakie przedstawiają. Każdy telefon, w którym nieznajoma osoba nakazuje nam podanie swoich danych osobowych, przekazanie pieniędzy lub wybranie ich z konta, to zwykła próba oszustwa. W przypadku odebrania takiego połączenia telefonicznego należy bez zbędnej zwłoki rozłączyć się i nie kontynuować rozmowy, a o wszystkim powiadomić dyspozytora numeru alarmowego 112.

Jednocześnie policjanci apelują, aby rozmawiać i przestrzegać seniorów przed oszustami wyłudzającymi od nich oszczędności. Funkcjonariusze mają świadomość, że prowadzone przez nich działania profilaktyczne, kampanie społeczne są ważne, ale najważniejsza jest życzliwa rozmowa w rodzinnym gronie. W dużej mierze to od nas samych zależy bezpieczeństwo naszych rodziców, dziadków czy krewnych.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Środki z Ministerstwa na remont hali Podpromie dla Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki

RZESZÓW. Termin realizacji Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego wyznaczono do 2021 roku.

Rzeszów

Ostatnie dni rejestracji do konkursu "web.Master podkarpacki"

Organizatorzy zapraszają do udziału uczniów szkół podstawowych, oddziałów gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych. Zgłoszenia przyjmowane są do 1 marca.

Rzeszów

XI Targi Pracy WorkExpo

RZESZÓW. Targi odbędą się w dniach 5-6 marca w G2A ARENA.

Rzeszów

Pijany kierowca tira z Rzeszowa stracił panowanie nad pojazdem

PODKARPACIE. Do zdarzenia doszło w poniedziałek na drodze wojewódzkiej nr 992 w miejscowości Łężyny.

Rzeszów

Kolejny krok do utworzenia Podkarpackiego Centrum Nauki

RZESZÓW. Postępowanie na generalnego wykonawcę obiektu w trybie „zaprojektuj i wybuduj” zostanie ogłoszone w tym kwartale.

Rzeszów

Od 1 marca zmieni się rozkład jazdy 7 linii autobusowych

RZESZÓW. Zmiany związane są z wydłużeniem czasu przejazdów. 

Rzeszów

Fundacja "Potrafię Pomóc" otwiera swój oddział w Rzeszowie

RZESZÓW. Otwarcie odbędzie się 28 lutego o godz. 10:00 przy ul. Piłsudskiego 9.

Rzeszów

Wydział Biotechnologii UR publikuje komunikaty dla alergików

RZESZÓW. Komunikaty dla alergików wraz z prognozą zagrożenia alergennym pyłkiem będą pojawiały się na stronie co tydzień.

Reklama