Rzeszów - Poniedziałek, 20.01.2025
Reklama

Dwie seniorki straciły ogromne pieniądze. Oszukane metodą „na wypadek”

Dodano: /

fot. Archiwum KMP w Rzeszowie
fot. Archiwum KMP w Rzeszowie

RZESZÓW. „Na wypadek”, „na wnuczka”, „na policjanta” to tylko niektóre z metod używanych przez oszustów do wyłudzenia pieniędzy. Ofiarami najczęściej padają ludzie starsi. W ubiegłym tygodniu w ten sposób oszukane zostały dwie mieszkanki powiatu rzeszowskiego. W obu przypadkach przestępcy posłużyli się legendą „na wypadek”.

80-letnia seniorka otrzymała informacje, rzekomo od swojego wnuczka, że ten spowodował wypadek i ma teraz kłopoty. Jak tłumaczył, poszkodowana przez niego kobieta jest w bardzo poważnym stanie, a jemu grozi 5 lat więzienia. Mężczyzna prosił o pieniądze, dzięki którym będzie mógł się wykupić z więzienia. Nieświadoma seniorka oszczędności swojego życia włożyła do reklamówki a następnie zawiesiła ją na ogrodzeniu posesji. W ten sposób kobieta straciła 77 tysięcy złotych i 1000 dolarów.

W drugim przypadku 75-latka myślała, że pomaga swojej wnuczce. Przestępca podający się za prokuratora nakłonił pokrzywdzoną do przekazania nieznajomemu mężczyźnie ponad 94 tysiące złotych. Niestety oprócz pieniędzy, seniorka przekazała oszustom także swoje dane osobowe- numer pesel oraz serię i numer dowodu osobistego.

Policjanci po raz kolejny apelują, o nieprzekazywanie pieniędzy nieznajomym osobom

Reklama

Rzeszowscy policjanci ponawiają swój apel o nieprzekazywanie pieniędzy osobom obcym, niezależnie od okoliczności, jakie przedstawiają. Każdy telefon, w którym nieznajoma osoba nakazuje nam podanie swoich danych osobowych, przekazanie pieniędzy lub wybranie ich z konta, to zwykła próba oszustwa. W przypadku odebrania takiego połączenia telefonicznego należy bez zbędnej zwłoki rozłączyć się i nie kontynuować rozmowy, a o wszystkim powiadomić dyspozytora numeru alarmowego 112.

Jednocześnie policjanci apelują, aby rozmawiać i przestrzegać seniorów przed oszustami wyłudzającymi od nich oszczędności. Funkcjonariusze mają świadomość, że prowadzone przez nich działania profilaktyczne, kampanie społeczne są ważne, ale najważniejsza jest życzliwa rozmowa w rodzinnym gronie. W dużej mierze to od nas samych zależy bezpieczeństwo naszych rodziców, dziadków czy krewnych.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ciąg dalszy walki z komarami i kleszczami w Rzeszowie

​RZESZÓW. W dniach 21 i 22 lipca od godz. 19:00 w Rzeszowie przeprowadzony zostanie drugi zabieg zwalczania komarów i kleszczy. Pierwsza akcja odbyła się na przełomie czerwca i lipca.

Rzeszów

Rzeszowski oddział ZUS organizuje dyżur dot. emerytur

RZESZÓW. Rzeszowski Oddział ZUS organizuje kolejny telefoniczny dyżur ekspercki. Tym razem dot. emerytur.

Rzeszów

Elektrycznym pociągiem z Rzeszowa do Warszawy i Lublina

Na linii kolejowej Ocice – Rzeszów montowana jest sieć trakcyjna. Na 25 km już rozwieszono przewody. Elektryfikacja trasy zapewni atrakcyjne połączenia kolejowe w regionie oraz ze stolicy Podkarpacia do Warszawy i Lublina. 

Rzeszów

WSIiZ wprowadza nauczanie hybrydowe

RZESZÓW. Nowy rok akademicki na WSIiZ będzie inny niż poprzednie lata. Uczniowie będą studiować w systemie hybrydowym.

Rzeszów

Przy Szkole Podstawowej nr 18 powstanie park doświadczeń

RZESZÓW. Na terenie szkoły powstanie m.in. panel muzyczny, kołyska Newtona, wir wodny oraz ksylofon.

Rzeszów

Tadeusz Ferenc interweniuje u premiera ws. podwyżki cen ciepła

RZESZÓW. W piśmie skierowanym do premiera, prezydent Rzeszowa zarzuca państwowej spółce monopolistyczne praktyki.

Rzeszów

"Pokój dla Żaka". Rusza coroczna akcja Samorządu Studenckiego Politechniki Rzeszowskiej

RZESZÓW. Samorząd Studencki Politechniki Rzeszowskiej oferuje pomoc w znalezieniu zakwaterowania dla studentów.

Rzeszów

Trwają remonty na terenie rzeszowskiej elektrociepłowni

RZESZÓW. „Prowadzone przez nas remonty zagwarantują ciągłość i bezpieczeństwo produkcji oraz dostaw energii i ciepła dla Rzeszowa.”

Reklama