Rzeszów - Środa, 15.01.2025
Reklama

Duże dofinansowanie na budowę nowego budynku Siemaszkowej. „To najdroższa inwestycja w historii teatru”

Dodano: /

fot. Teatr im. Wandy Siemaszkowej
fot. Teatr im. Wandy Siemaszkowej

RZESZÓW. Podpisano umowę na dofinansowanie budowy Nowej Sceny Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. Całkowita wartość inwestycji wynosi ponad 85,4 mln zł.

Uroczyste podpisanie dokumentu odbyło się w poniedziałek, 30 grudnia 2024 r. w dniu 157. urodzin Wandy Siemaszkowej. Swoje podpisy złożyli: Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Małgorzata Jarosińska – Jedynak (Członkini Zarządu Województwa Podkarpackiego) oraz dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej Jan Nowara.
- To największa inwestycja w 80-letniej historii Teatru im. Wandy Siemaszkowej i największa inwestycja w dziedzinie kultury w historii samorządu województwa – powiedział marszałek Władysław Ortyl, tuż po złożeniu podpisu pod umową.

- Dzięki imponującym środkom, jakie na ten cele przeznaczamy teatr nie tylko zyska nowe oblicze, ale przede wszystkim nowe możliwości, które są odpowiedzią na oczekiwania widzów, możliwości, które pozwolą zawalczyć o nowych widzów, o młode pokolenie, które oczekuje czegoś nowego. Naszym celem jest tworzenie jeszcze bogatszej oferty kulturalnej, która zachęci do uczestnictwa w kulturze także tych, którzy z różnych względów do tej pory nie sięgnęli po nią – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Nowoczesny kompleks powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie obecnej siedziby teatru przy ulicy Sokoła, na terenie od strony Alei Cieplińskiego. Projekt zakłada budowę dwóch budynków: parterowego budynku magazynu dekoracji oraz budynku Nowej Sceny. Nowa Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej przewidziana będzie dla 180-200 widzów.

- Tę wielką inwestycję w nową scenę oraz pozostałą przestrzeń, gdzie znajdzie się Szajna Galeria i Młoda Scena oraz wiele innych przestrzeni, traktujemy jako wyzwanie ale też dialog, na wielu płaszczyznach. Dialog miedzy „starą” i „nową” Siemaszkową, między artystami a widzami, a nawet między kolejnymi pokoleniami. Chcemy, aby uczestnictwo w świecie teatru było udziałem kolejnych pokoleń. To jest wyzwanie, bo oczekiwania młodego pokolenia są inne. A my się na to otwieramy. Dzięki formule naszego repertuaru możemy pochwalić się frekwencją na poziomie 90-95 procent. Stoi za tym nasz zespół, nasze działania i premiery, nasze otwarcie na doświadczenia międzynarodowe, popularność Festiwalu Arcydzieł, który chcemy rozbudowywać. Mamy wiele planów, które bez nowej sceny i przestrzeni teatru nie mogłyby się zmaterializować - podkreślał w czasie spotkania z mediami dyrektor teatru Jan Nowara.

Sercem nowego kompleksu będzie przestronne i doświetlone naturalnym światłem foyer, które będzie nie tylko miejscem oczekiwania na spektakl, ale również przestrzenią do spotkań, relaksu i budowania społecznych więzi. Integralną częścią foyer będzie kawiarnia z wyjściem na patio.

W budynku Nowej Sceny znajdą się m.in. dwie sale teatralne (na 180 i 60 widzów), sala prób, pokoje gościnne, garderoby, pomieszczenia administracyjne oraz zaplecze techniczne.
Nowej Sceny będzie wyposażony w sale teatralne dostępne bezpośrednio z przestrzeni foyer: Nowa Scena z widownią na blisko 180 miejsc oraz Młoda Scena dla 60 widzów. Każda z sal wyposażona zostanie w nowoczesny sprzęt technologii scenicznych, dzięki czemu możliwa będzie duża dowolność w aranżacji spektakli. W obiekcie zlokalizowana będzie również przestrzeń ekspozycyjna - Szajna Galeria.

Reklama

Sale teatralne zostaną wyposażone w najnowocześniejszą technologię sceniczną oraz nowoczesny system nagłośnienia. Sale będą miały charakter wielofunkcyjny, dzięki czemu w łatwy i szybki sposób, będzie je można dostosować do potrzeb spektaklu czy innego wydarzenia.

Za projekt Nowej Sceny odpowiedzialna jest warszawska pracownia plus3-Architekci. „Najważniejszymi aspektami, stanowiącymi wyjściowe do projektu, było: uszanowanie istniejącej, śródmiejskiej zabudowy, zastanych na działce wartościowych gatunków drzew oraz stworzenie funkcjonalnych przestrzeni performatywnych. Nowoczesny kompleks ma swoją formą podkreślać rangę projektowanego obiektu, a jednocześnie nie stanowić konkurencji dla istniejących budynków teatru. Projekt ma szansę stać się ikoną kulturalnego życia Rzeszowa” – czytamy na stronie pracowni.

Realizacja projektu rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu. Prawie gotowa jest już dokumentacja niezbędna do ogłoszenia przetargu na usługę Inżyniera Kontraktu. Przetarg na wybór wykonawcy inwestycji ma ruszyć w marcu br.

Całkowita wartość inwestycji to aż ponad 85,4 mln złotych. Dofinansowanie ze środków to 44,6 mln złotych. Wkład własny z budżetu Województwa Podkarpackiego wynosi ponad 40,7 mln złotych.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W przyszłym roku ruszą prace budowlane przy Podkarpackim Centrum Nauki

RZESZÓW. PCN „Łukasiewicz”, które powstaanie w Jasionce, ma być gotowe do połowy 2022 roku.

Rzeszów

O rozwoju pielęgniarstwa na Uniwersytecie Rzeszowskim. XII Międzynarodowe Sympozjum już wkrótce

RZESZÓW. XII Międzynarodowe Sympozjum odbędzie się w dniach 26-27 września 2019 roku.

Rzeszów

W strefie Rzeszów-Dworzysko powstaje nowy budynek straży pożarnej

RZESZÓW. Aktualnie na terenie inwestycji rozpoczynają się prace wykończeniowe.

Rzeszów

W Rzeszowie zapowiadają wiatr w porywach do 80 km/h

RZESZÓW. Silne wiatry mogą rozpocząć się od godz. 19:00 dnia 17.09.2019 i potrwają do godz. 09:00 dnia 18.09.2019.

Rzeszów

Już niebawem dni otwarte w Zarządzie Transportu Miejskiego

RZESZÓW. Dni otwarte odbędą się w dniu 20 września 2019 r. w godzinach 8:00 – 15:00 w siedzibie Zarządu Transportu Miejskiego

Rzeszów

Parking wielopoziomowy przy hali Podpromie będzie czteropoziomowy z wyjazdem na most

RZESZÓW. Do 2023 roku mieszkańcy powinni już korzystać z nowej inwestycji.

Rzeszów

Radni z PiS chcą rewitalizacji placu targowego. Plan ratusza zakłada inwestycje na ok. 2 mln zł

RZESZÓW. Radni z rawa i Sprawiedliwości podnieśli temat rewitalizacji całego placu targowego przy ul. Targowej.

Rzeszów

Tak będzie wyglądała nowa szkoła i przedszkole na os. Drabinianka [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Całość znajdzie się w jednym, trzy kondygnacyjnym obiekcie.

Reklama