Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

"Drabina do nieba" - rzeźba upamiętniająca prof. Józefa Szajnę oficjalnie odsłonięta

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. - Dzięki cudownej postawie wielu rzeszowian, zaangażowaniu firm wypełniamy swego rodzaju testament twórczy wybitnego, światowej sławy artysty, rzeszowianina – prof. Józefa Szajny – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, podczas uroczystego odsłonięcia rzeźby „Drabina do nieba”

20 metrowa rzeźba upamiętniająca zmarłego w 2008 roku prof. Józefa Szajnę - wybitnego rzeszowskiego artystę, reżysera, scenografa oraz autora scenariuszy – wybudowana została na wzniesieniu, na pasie zieleni ul. Krakowskiej. W środę, 26 października 2023 r. odbyło się uroczyste odsłonięcie monumentu. Wydarzenie to było z elementów trwającego obecnie w Rzeszowie festiwalu „Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski–Kantor”, poświęconego trzem wybitnym postaciom światowego teatru, którzy swój rodowód mają w Rzeszowie i na Podkarpaciu.

- To miejsce – na ul. Krakowskiej wskazał dla rzeźby sam artysta. Miejsce jest szczególne. Mijamy je często w pośpiechu, w pędzie. Dzięki tej instalacji mamy okazję przypomnieć sobie o tym, co jest ważne. „Drabina do nieba” rodzi wiele pytań i cieszę się, że mieszkańcy, także ci młodzi je zadają. Słyszymy pytania dotyczące tego, co symbolizuje ta rzeźba, dlaczego powstała, co oznacza. To już oznacza, że efekt został uzyskany – dzieło składnia do refleksji, do pytań, do zastanowienia się – mówił podczas uroczystego otwarcia prezydent Konrad Fijołek.

Prezydent Rzeszowa podkreślał, że w powstanie instalacji zaangażowało się wiele środowisk naszego miasta. – Począwszy od przyjaciół artysty i jego rodziny, przez młodzież, która czynnie uczestniczyła w tym projekcie i miejskich urzędników aż po rzeszowskich przedsiębiorców. Warte podkreślenia jest, że to dzieło sztuki nie powstało z pieniędzy z budżetu miasta, ale z funduszy naszych wspaniałych rzeszowskich firm, które zaangażowały się w ten projekt. Za to gorąco dziękuję – powiedział Konrad Fijołek, który dodał, że odsłonięcie instalacji zbiegło się z innym ważnym wydarzeniem. – Dziś, dosłownie za kilka godzin, wyruszamy do Warszawy, gdzie będziemy prezentowali nasz wniosek dotyczący tego, aby w 2029 roku Rzeszów mógł być Europejską Stolicą Kultury.
Reklama
- Jestem wzruszony tym momentem. Osobiście uważam, że czuję się spełniony wobec stryja i cieszę się, że do tej „Drabiny do nieba” doszło. W imieniu swoim i syna profesora – Łukasza chcę podziękować fundatorom, dzięki zaangażowaniu których ta instalacja powstała – powiedział Adam Szajna, bratanek prof. Józefa Szajny.

- „Drabina do nieba”, jak mówił sam profesor, jest symbolem drogi do nieba nas wszystkich. Dla mnie ta instalacja artystyczna ma dodatkowe znaczenie – jest symbolem pięknej współpracy i zaangażowania firm, ich pracowników, którym serdecznie dziękuję. Dziękuję także nauczycielom i młodym artystkom z Zespołu Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie, które także tworzyły to dzieło – mówiła Krystyna Stachowska, zastępca prezydenta Rzeszowa.
 
Wykonanie i montaż rzeźby w całości sfinansowali: Elektromontaż Rzeszów S.A, Inżynieria Rzeszów S.A., Zakład Metalurgiczny „WSK Rzeszów” Sp. z o.o., Park Hotel Dawid Pacyna, BESTA Przedsiębiorstwo Budowlane Sp. z o.o., RESHAL HALINA BAJOR, Miejskie Przedsiębiorstwem Dróg i Mostów Sp. z o.o, ALUTEAM-ALUMECO oraz Grupa Kapitałowa Specjał.


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ruszył przetarg na odbiór śmieci w 2020 i 2021 roku

RZESZÓW. Oferty wykonawców poznamy najwcześniej po 27 sierpnia br.

Rzeszów

Areszt za usiłowanie zabójstwa ojca. Do zdarzenia doszło podczas awantury

RZESZÓW. Do zdarzenia doszło w sobotę po południu.

Rzeszów

Tymczasowe zmiany w obsłudze klientów w placówkach ZUS i COT

RZESZÓW. Prace rozpoczną się od 2 sierpnia od godziny 14.00.

Rzeszów

Remont stacji Rzeszów Główny. Rozpoczęto przygotowania do budowy przejścia z windami

RZESZÓW. Na stacji Rzeszów Główny przejście pod torami zastąpi kładkę. Będą także windy na perony.

Rzeszów

Rada Ministrów przeciwko poszerzeniu Rzeszowa. Ratusz zapowiada walkę do końca

RZESZÓW. Rada Ministrów podzieliła negatywną opinie wojewody podkarpackiego i Komisji Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Rzeszów

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Co zaplanował Rzeszów?

RZESZÓW. Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17:00. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

Rzeszów

Wybrano listę projektów Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2020 r.

RZESZÓW. Głosowanie odbędzie się od 30 sierpnia do 20 września br.

Reklama