Rzeszów - Czwartek, 26.12.2024
Reklama

Długość obwodnicy południowej sięgnie 5,7 km długości. 47 obiektów pójdzie pod rozbiórkę

Dodano:

fot. Materiały Urzędu Miasta w Rzeszowie
fot. Materiały Urzędu Miasta w Rzeszowie
RZESZÓW. O przebieg obwodnicy południowej pytał w interpelacji jeden z radnych Miasta Rzeszów. W odpowiedzi czytamy, że Ratusz preferuje rozwiązanie z wykorzystaniem wyspy pośrodku zbiornika rzeki Wisłoki  oraz budową dwóch mostów.

Pytanie do Ratusza dotyczące budowy obwodnicy południowej, mającej połączyć al. Sikorskiego z ul. Podkarpacką, skierował Marcin Fijołek, szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. W odpowiedzi czytamy, że rozważano kilka alternatywnych przebiegów drogi, w tym taki który omija zalew na rzece Wisłok, jednak tego typu propozycje ingerują w strefę ochrony ujęcia wód dla Rzeszowa oraz kolidują z zabudowaniami na os. Zwięczyca i Budziwój.

Dwa warianty

„Przebieg przedmiotowej drogi został wytyczony w sposób możliwie najmniej ingerujący w działki zabudowane i ich funkcje, przy zachowaniu funkcjonalności inwestycji i możliwości kontynuacji przedsięwzięcia w kierunku północno-wschodnim” – informuje w odpowiedzi na interpelacje zastępca prezydenta Rzeszowa, Marek Ustrobiński.

Po analizie inwestycji, miasto przedstawiło dwa warianty lokalizacyjne inwestycji, które różną się jedynie początkowym przebiegiem od strony ul. Podkarpackiej. Mowa o terenach znajdujących się przed terenami zbiornika wodnego rzeki Wisłok.

„Warianty W1 i W2 różnią się przebiegiem na odcinku początkowym, do skrzyżowania z ul. Jana Pawła II, co obejmuje w głównej mierze przebieg inwestycji przez teren zbiornika na Wisłoku. Wynika z tego nieznaczna różnica w długości poszczególnych wariantów oraz różnica w ilości obiektów inżynierskich z uwagi na konieczność przekroczenia cieku Paryja przez wariant W2” – dodaje Marek Ustrobiński.

Wariant preferowany W1, według dokumentów planistycznych, przebiega poprzez obszary planowane jako tereny komunikacji. Projektowane zajęcie terenu pod przedsięwzięcie jest zatem zgodne z ustaleniami tego dokumentu. Początkowo wariant biegnie śladem ulicy Wetlińskiej, natomiast nowy przebieg ul. Wetlińskiej zaplanowano po południowej stronie drogi wojewódzkiej – ma ona jednocześnie stanowić drogę zbiorczą dla terenów zabudowanych.
Reklama
Następnie inwestycja w wariancie W1 przekracza Wisłok z wykorzystaniem wyspy pośrodku zbiornika, po czym wkracza na tereny zabudowane osiedla Budziwój, gdzie przecina lokalne drogi i tereny zabudowane, znajdujące się w obrębie korytarza przewidzianego na realizację drogi. Za terenem zabudowanym wariant przecina dolinę rzeki Strug, która w miejscu przekroczenia ma charakter meandrujący, zbliżony do naturalnego. Za Strugiem droga kieruje się na wschód w stronę terenów zabudowanych osiedla Biała, do ul. Sikorskiego, gdzie ma swój koniec.

Szczegóły techniczne

Zakres planowanej inwestycji obejmuje stworzenie drogi dwujezdniowej, czteropasmowej o długości 5728,50 m, most nad zalewem o długości 970 m, skonstruowany jako dwie niezależne konstrukcje po jednej dla każdego kierunku ruchu o szerokości 2 x 15,44 m, most na rzece Strug o długości ok. 130 m, ciągi pieszo-rowerowe dwukierunkowe po obu stronach drogi i przejścia dla pieszych.

Na obwodnicy południowej mają znaleźć się zatoki autobusowe oraz połączenia z istniejącym układem komunikacyjnym (drogi zjazdowe i skrzyżowania).

Inwestycja wiąże się również z rozbiórka kolidujących obiektów, których ilość wynosi 47, to m.in.  14 budynków mieszkalnych, 5 niezamieszkałych oraz jeden zamieszkały nie przez właściciela(członka rodziny – dozgonne zamieszkiwanie).

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

FOTO. Strajk rolników w Rzeszowie. Utrudnienia na obwodnicy

RZESZÓW. Od rana traktory wjeżdżają do Rzeszowa. O godz. 11:00 protestujący rolnicy zgromadzą się przed Urzędem Wojewódzkim.

Rzeszów

Odwołana wystawa fotografii Chrisa Niedenthala odbędzie się w innym miejscu

RZESZÓW. Dyrekcja rzeszowskiego „plastyka” odwołała wystawę fotografii Chrisa Niedenthala. Organizatorzy znaleźli nowe miejsce.

Rzeszów

MKS zawiesza część kursów

RZESZÓW. W związku z wprowadzeniem od 16 października br. nauki zdalnej w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych, autobusy MKS będą kursować z ograniczeniami.

Rzeszów

WSPiA zainaugurowała nowy rok akademicki

RZESZÓW. Bez udziału zaproszonych gości, studentów i pracowników – tak wyglądała w tym inauguracja 26. roku akademickiego w najstarszej niepublicznej uczelni na Podkarpaciu.

Rzeszów

Zbiórka niebezpiecznych odpadów w Rzeszowie [Terminy i punkty odbioru]

RZESZÓW. W dniach od 19 do 23 października 2020 r. na terenie miasta odbędzie się zbiórka odpadów niebezpiecznych.

Rzeszów

Nowe limity pasażerów w MPK. Ile osób wsiądzie do autobusu?

RZESZÓW. W związku z obowiązującymi od dziś nowymi zasadami, autobusami może podróżować ograniczona liczba osób. Ile pasażerów może wsiąść do poszczególnych modeli pojazdów rzeszowskiej komunikacji miejskiej?

Rzeszów

Wypadek w Krasnem. Jeden z kierowców miał ponad 2 promile alkoholu

RZESZÓW. Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia dwóch samochodów, do którego doszło w czwartek w Krasnem. W wypadku ucierpiało dwie osoby. Jeden z kierowców był pijany.

Rzeszów

Lufthansa wznawia loty z Rzeszowa do Monachium

RZESZÓW. Od 25 października br. wracają bezpośrednie połączenia Lufthansy z Rzeszowa do Monachium. 

Reklama