Rzeszów - Czwartek, 28.11.2024
Reklama

Czy w Rzeszowie będą trójwymiarowe przejścia dla pieszych? Ratusz: "przepisy takiego oznakowania nie uwzględniają”

Dodano:

fot. zdjęcie z facebookowego profilu: Urząd Miejski w Lidzbarku Warmińskim
fot. zdjęcie z facebookowego profilu: Urząd Miejski w Lidzbarku Warmińskim
RZESZÓW. Radni pytali władze miasta czy stworzenie w Rzeszowie przejść dla pieszych w technologii 3D jest możliwe, Ratusz przekonuje, że przepisy tego nie uwzględniają, zasłaniając się rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, choć podobne rozwiązanie zastosowano w jednym z miast w województwie warmińsko-mazurskim.

O możliwości wprowadzenia trójwymiarowych przejść dla pieszych m.in. na Nowym Mieście pytało trzech radnych: Witold Walawender, Robert Walawender oraz Wiesław Buż, wiceprzewodniczący Rady Miasta.

Docelowo stworzenia takich pasów stwarza iluzję dla kierowców, którzy ze swojej perspektywy widzą przejście dla pieszych jako przeszkodę, przez co automatycznie powinni przed nią zwolnić, zwiększając komfort i bezpieczeństwo pieszych.

Pomysł, choć ciekawy i z pewnością innowacyjny, to jednak wg. Marka Ustrobińskiego, zastępcy prezydenta Miasta Rzeszowa: „Będzie możliwy po uwzględnieniu takiego oznakowania w przepisach rozporządzenia Ministra Infrastruktury” – czytamy w odpowiedzi na interpelacje radnych.
Reklama
Warto jednak zauważyć, że choć przepisy takiego rozwiązania nie uwzględniają, to nie znaczy że nie zostało ono nigdzie zastosowane. Przykładem niech będzie Lidzbark Warmiński w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie od 1 czerwca przejście dla pieszych w technologii 3D służy mieszkańcom. Pierwszym miastem wprowadzającym takie rozwiązanie było New Delhi.  

"Jeżeli nie to rozwiązanie, to należy znaleźć takie, które zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców. Temat będzie jeszcze poruszany" - mówi Witold Walawender, radny miasta Rzeszowa. 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Kolejne tiry z darami wyjechały z Rzeszowa na Ukrainę. Zbiórka cały czas trwa

RZESZÓW. Cztery tiry wypełnione darami wyjechały wczoraj wieczorem z Rzeszowa na Ukrainę.

Rzeszów

Uchodźcy z Ukrainy mogą odbierać dary w filiach RDK i korzystać z internetu w filiach WiMBP

RZESZÓW. Osoby potrzebujące z Ukrainy mogą bezpłatnie odbierać dary w filiach Rzeszowskiego Domu Kultury. Z kolei filie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie udostępniają stanowiska komputerowe z dostępem do internetu.

Rzeszów

Dotacje dla mieszkańców na retencję wody deszczowej

RZESZÓW. 1 marca 2022 r. rusza nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji związanych z retencją wód opadowych przy domach w Rzeszowie. 

Rzeszów

Od jutra w Rzeszowie przystanki "na żądanie"

RZESZÓW. Od wtorku, 1 marca 2022 r. część przystanków komunikacji miejskiej w Rzeszowie i sąsiednich gminach zyska status „na żądanie”.

Rzeszów

Z Rzeszowa wyruszyły pierwsze transporty z darami

RZESZÓW. W niedzielę, spod Zespołu Szkół Gospodarczych im. Mikołaja Spytka Ligęzy w Rzeszowie wyruszył pierwszy transport z najpotrzebniejszymi rzeczami dla obywateli Ukrainy.

Rzeszów

Rzeszów dla Ukrainy. Lista potrzebnych rzeczy oraz miejsca zbiórki darów

RZESZÓW. Od soboty w Rzeszowie działają punkty zbiórek potrzebnych rzeczy dla mieszkańców miast partnerskich Rzeszowa na Ukrainie.

Rzeszów

Rzeszów organizuje pomoc dla Ukraińców

RZESZÓW. W związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę, władze Rzeszowa uruchamiają pomoc dla poszkodowanych i uchodźców. Miasto zorganizuje m.in. zbiórkę darów dla Ukraińców, specjalną infolinię oraz punkt pomocy w rejonie dworca PKP.

Rzeszów

Wiec solidarności z Ukrainą na rzeszowskim Rynku

RZESZÓW. Na niedzielę 27 lutego zapowiedziano pokojowy wiec poparcia dla Ukrainy. Akcję organizują m.in. Komitet Obrony Demokracji regionu podkarpackiego oraz Podkarpacka Lewica.

Reklama