Rzeszów - Czwartek, 28.11.2024
Reklama

Czy w Rzeszowie będą trójwymiarowe przejścia dla pieszych? Ratusz: "przepisy takiego oznakowania nie uwzględniają”

Dodano:

fot. zdjęcie z facebookowego profilu: Urząd Miejski w Lidzbarku Warmińskim
fot. zdjęcie z facebookowego profilu: Urząd Miejski w Lidzbarku Warmińskim
RZESZÓW. Radni pytali władze miasta czy stworzenie w Rzeszowie przejść dla pieszych w technologii 3D jest możliwe, Ratusz przekonuje, że przepisy tego nie uwzględniają, zasłaniając się rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, choć podobne rozwiązanie zastosowano w jednym z miast w województwie warmińsko-mazurskim.

O możliwości wprowadzenia trójwymiarowych przejść dla pieszych m.in. na Nowym Mieście pytało trzech radnych: Witold Walawender, Robert Walawender oraz Wiesław Buż, wiceprzewodniczący Rady Miasta.

Docelowo stworzenia takich pasów stwarza iluzję dla kierowców, którzy ze swojej perspektywy widzą przejście dla pieszych jako przeszkodę, przez co automatycznie powinni przed nią zwolnić, zwiększając komfort i bezpieczeństwo pieszych.

Pomysł, choć ciekawy i z pewnością innowacyjny, to jednak wg. Marka Ustrobińskiego, zastępcy prezydenta Miasta Rzeszowa: „Będzie możliwy po uwzględnieniu takiego oznakowania w przepisach rozporządzenia Ministra Infrastruktury” – czytamy w odpowiedzi na interpelacje radnych.
Reklama
Warto jednak zauważyć, że choć przepisy takiego rozwiązania nie uwzględniają, to nie znaczy że nie zostało ono nigdzie zastosowane. Przykładem niech będzie Lidzbark Warmiński w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie od 1 czerwca przejście dla pieszych w technologii 3D służy mieszkańcom. Pierwszym miastem wprowadzającym takie rozwiązanie było New Delhi.  

"Jeżeli nie to rozwiązanie, to należy znaleźć takie, które zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców. Temat będzie jeszcze poruszany" - mówi Witold Walawender, radny miasta Rzeszowa. 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W sobotę rusza sezon kąpielowy w Rzeszowie

RZESZÓW. Od 11 czerwca czynne będą zarówno baseny otwarte ROSiR przy ul. Pułaskiego, jak i kąpielisko Żwirownia przy ul. Kwiatkowskiego.

Rzeszów

Ponad 740 tys. zł na wydarzenia kulturalne w Rzeszowie

RZESZÓW. Miasto dofinansuje kolejne wydarzenia kulturalne w Rzeszowie. Ponad 742 tysięcy złotych trafi do 31 fundacji i stowarzyszeń, które je zorganizują.  

Rzeszów

Zakończyła się rozbudowa ulicy Morgowej

RZESZÓW. We wtorek rozpoczęło się malowanie oznakowań na jezdni. Trwa już odbiór przebudowanego odcinka, który został już udostępniony kierowcom.

Rzeszów

"Rzeszów to MY". Trwa nabór pomysłów na miejskie innowacje

RZESZÓW. Trwa nabór pomysłów do trzeciej edycji programu „Rzeszów to MY” na miejskie innowacje w obszarze poprawy jakości życia mieszkańców Rzeszowa. Projekty można zgłaszać do 15 czerwca.

Rzeszów

Inwestycja drogowa na osiedlu Miłocin. Podpisanie umowy z wykonawcą

RZESZÓW. Firma Strabag wybuduje ok. 800-metrowy odcinek ulicy Parkowej na osiedlu Miłocin. Umowa na realizację inwestycji zostanie podpisana jeszcze w tym tygodniu.

Rzeszów

W Rzeszowie rusza grupa wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy. Pierwsze spotkanie 6 czerwca

RZESZÓW. Spotkania odbywają się w Ośrodku Poradnictwa Specjalistycznego i Interwencji Kryzysowej MOPS w Rzeszowie, przy ul. Skubisza 4.

Rzeszów

Ponad 220 tys. zł na remont rzeszowskich zabytków

RZESZÓW. Miasto dofinansuje prace remontowe przy czterech rzeszowskich zabytkach.

Reklama